Rakstīt dziesmas latviešu valodā ir izaicinājums

Raksta attēls - Rakstīt dziesmas latviešu valodā ir izaicinājums Publicitātes foto

09.06.2016 / Aiga Leitholde

"Dead City Holidays", kas tikko izdevuši mazalbumu, sarunā par dziedāšanu latviešu valodā un to, kas raksturo labu rokkoncertu.

"Dead City Holidays" ir nosacīti jauna grupa – dalībnieki satikās jau pirms 15 gadiem. Muzikālo pieredzi un atpazīstamību viņi guvuši, spēlējot Latvijas andergroundā labi pazīstamās grupās "Pent in Dreams", "Beauty of Crying Star", "Mango", "All Day Long", "Indygo".

 

Ska punk grupai "Mango" izbeidzot savu darbību, pēc Krista Kazaka iniciatīvas kopā tika sasaukti brāļi Zariņi – bundzinieks Jānis un ģitārists Oskars, basģitārists Kristaps Ezeriņš, savukārt Mārtiņam Lejam uzticēti vokālista un dziesmu tekstu autora pienākumi.

 

"Šis sastāvs mums visiem bija izaicinājums. Krists spēlēja trombonu, mācījās pārvaldīt ģitāru. Es ļoti ilgu laiku nebiju strādājis pie vokāla. Nav tā, ka sanācām kopā un grupa bija uzreiz gatava, grupā ir ieguldīts liels darbs. " - stāsta Mārtiņš Leja, bet Jānis Zariņš piebilst, ka senā savstarpējā pazīšanās mūziķiem ļauj brīvāk eksperimentēt.

 

"Mūzika piedāvā dažādas izpausmes virzienus – vienā  grupā tu vari spēlēt instrumentu, otrā – dziedāt, trešajā darīt citas interesantas lietas, eksperimentēt ar elektronikas iespējām. Galvenais, lai tu spēj precīzi saplānot savu laiku, lai visas intereses varētu apvienot." - vērtē Mārtiņš.

 

Dziedāt latviešu valodā

 

"Dead City Holidays" veikums ir arī pieejams ieraksta veidā – piecas dziesmas latviešu valodā var noklausīties deadcityholidays.bandcamp.com, kā arī ir pieejamas CD formātā. Šķiet, mūsdienās, kad muzikāli daudzas iespējas jau ir izmēģinātas, nākamais izaicinājums ir rakstīt latviešu valodā.

 

"Mārtiņš dziesmu tekstu rakstīšanai piegāja ar visu nopietnību, prasīja padomu citiem cilvēkiem, kuriem ar pareizu valodu ir ļoti tuvas attiecības. Mums bija svarīgi, lai teksts ir ne vien interesants, bet arī gramatiski korekts. Ja reiz nesam to vārdu latviešu valodā, tad darām to pareizi!"- atklāj Krists Kazaks.

 

"Latviešu valoda dod iespēju izteikties daudz tiešāk, precīzāk, personiskāk un mentāli tuvāk. Ņemot vērā, ka plānojam spēlēt arī ārpus Latvijas, nosaukums ir angļu valodā un arī dziesmām ir angļu valodas versijas, kuras šobrīd var noklausīties Bandcamp. Lai gan laba mūzika pati par sevi runā dažādās valodās, pirms desmit gadiem jaunās grupas gandrīz vienmēr dziedāja tikai angļu valodā. Arguments bija tāds - mēs nemākam citādāk izteikties, jo paši mūziķi klausījās mūziku tikai angļu valodā. Jā, rakstīt latviešu valodā ir izaicinājums. Tu vari izteikties skaisti, divdomīga, bet vai tevi sapratīs?" stāsta Mārtiņš Leja.

 

Rīgai ir vajadzīga koncertzāle

 

Piektdien 10. jūnijā Latvijas 1. Rokkafejnīcā notiks "Dead City Holidays" mazalbuma prezentācija. Esot uz alternatīvās skatuves krietnu laiku, vīri var novērtēt, vai agrāk būt rokgrupām bija vieglāk. "Toreiz grupu bija maz un pasākumi cilvēkus vienoja. Pašam vidusskolā noorganizēt koncertu nebija tik sarežģīti, tagad ir citādāk. Tagad katru dienu Rīgā notiek kāds koncerts." atbild Jānis Zariņš.

 

Kas raksturo labu rokkoncertu?

 

"Rokkoncertam noteikti jābūt labai skaņai. Pasākumam jābūt baudāmam ne tikai vizuāli, bet galvenokārt audiāli. Iespējams, sliktās skaņas dēļ latviešu klausītājam ir radies nepareizs priekšstats par rokmūziku. Kāpēc viņam klausīties troksnī? Lielākā daļa vietu, kur Latvijā notiek rokkoncerti, nevar nodrošināt atbilstošu skaņu. Protams, grupas skanējums lielā mērā ir atkarīgs no pašu un skaņotāja darba, bet arī koncertvietām jādomā par atbilstošu tehnisko nodrošinājumu, no kura atkarīga ne vien rokmūzikas, bet arī citu koncertu kvalitāte. Mēs atgriežamies pie daudz diskutētā jautājumu, ka mums Rīgā ir vajadzīga laba koncertzāle." - saka Krists.

 

"Skaņa ir primārā, bet būtiska arī ir atdeve. Ir vienalga, vai spēlē vienam, vai tūkstošiem – atdevei jābūt labai, vēl labāk - 110 procentiem!" - piebilst Mārtiņš.

 

"Dead City Holidays" veido Mārtiņš Leja (vokāls), Jānis Zariņš (bungas), Oskars Zariņš (ģitāra), Krists Kazaks (ģitāra) un Kristaps Ezeriņš (bass). Grupas vārdā nosauktā debijas mazalbuma prezentācija notiks piektdien 10. jūnijā Latvijas 1. rokkafejnīcā. Koncertā piedalīsies arī divas citas klausītāju cienītas pašmāju andergrounda grupas - “Cacophonics” un “Ghettozloba”. Ieeja koncertā bez maksas.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!