“Auļu” Kaspars Bārbals iesaka latviešu tautas mūzikas albumus

Raksta attēls - “Auļu” Kaspars Bārbals iesaka latviešu tautas mūzikas albumus Foto no personīgā arhīva

01.07.2016

Vasara viennozīmīgi saistās ar došanos pie dabas, sēdēšanu, gulēšanu un… mūzikas klausīšanos zaļumos. Iespējams, ka šis ir arī laiks, kad īstam latvietim visvairāk sagribas paklausīties pašmāju tautas mūzikā tapušo skaistumu.

Viens no šīs jomas mūsdienīgākajiem speciālistiem ir Kaspars Bārbals – bungu un dūdu grupas “Auļi” centrālā persona un tautas mūzikas ierakstu studijas “Lauska” producents. Tātad, cilvēks, kurš pelēkos vadmalas svārkos stāvējis pie ļoti daudzu latviešu tautas mūzikas albumu tapšanas šūpuļa. Kaspars neslēpj, ka objektīvi uz labākajiem pašmāju tautas mūzikas albumiem paskatīties nemaz nespēj, jo tā ir mūzika, kas pamatīgi iespaidojusi visu viņa dzīvi. Te būs daži Kaspara ieteikumi no konkrētā žanra plauktiņa, ja arī tev rodas vēlme pabaudīt tieši mūsu tautas mūziku itin mūsdienīgā skanējumā.

Skyforger - Kauja pie Saules

Šim albumam ir salīdzinoši mazs sakars ar tautas mūziku, bet tas satur ārkārtīgi spilgtus un līdz saknēm patiesus, emocionālus tautas mūzikas citātus, kas mani vēl pusaudža gados tiešā veidā uzrunāja pašam pievērsties šāda veida mūzikai.

Vilki - Dzelzīm dzimu

Tīra esence, nekoptas, bet tāpēc jo īpaši vīrišķīgas balsis. Aranžējumi, kas burtiski pārceļ desmit gadsimtus atpakaļ. Šāda savu sakņu apzināšanās nepieciešama jebkuram cilvēkam pasaulē. Pārliecība par to, ka tavai tautai ir vēsture, vērtības, kultūra un tavs uzdevums ir to saglabāt un nest tālāk.

Iļģi - Sēju vēju

Saplūstot ar dažādu žanru ietekmēm, šis ir pierādījums tam, ka latviešu tautas mūzika tiešām var skanēt mūsdienīgi. Personīgi man šī ir viena no augstākajām virsotnēm, kuru šķiet neiespējami pārsniegt.

Laiksne - Kyukova dzagyuze

Absolūta un spēcīga esence. Tieši tāpat, kā “Vilku” albums, tikai no sievišķā skatupunkta. Daces Prūses balss, dziesmu atlase un aranžējumi (kopā ar Māri Muktupāvelu) ir perfekti!

Valdis Muktupāvels - Kokles

Valdis ir latviešu folkloras kustības pionieris un viņa teorijas, pieņēmumi, kā arī izdomājumi, ir pamatā lielākajai daļai no tā, ko tagad dēvē par mūsdienu latviešu tautas mūziku. Vai tā būtu Laima Jansone ar unikālajām kokles improvizācijām vai “Auļi” ar zemnieku dūdām…

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!