6 lietas, kas tev jāzina, ja vēlies kļūt par dīdžeju
Foto: Pixabay.com
23.03.2015 / Antra Bērtule
Lai arī tehnoloģijas pēdējo gadu laikā piedzīvojušas tīģerisku lēcienu, radot ilūziju, ka itin viss ir pieejams un viegli apgūstams, dīdžeja profesija ir tikpat nopietna nodarbe kā jebkura cita.
Zināšanas par pareizo tehniku, vinila plašu lietošanu, likumdošana, nepieciešamās atļaujas. Galu galā - kā pareizi likt skaņdarbus, lai ballītē nerastos mulsinoša pauze? Tās ir tikai dažas lietas, kurās ir jāorientējas lieliski, ja vēlies kļūt par dīdžeju.
1. Internetā var atrast dažādas programmas un aplikācijas dīdžejošanai un/vai elektronisko skaņdarbu radīšanai
Tāpat bez maksas ir pieejami sempli, kurus izmantot pēc savas patikas un iespējām, lai eksperimentētu ar skaņām. Taču, ja vēlies apgūt pamatus dažādu tehniku lietošanā - vinila plates, skrečošana, pareizie vadi pareizajos kontaktos, citas praktiskas lietas - iesakām apmeklēt dīdžeju kursus. Rīgā ir pieejama Rīgas DJ Skola, kurā piedāvātas dažādas apmācību programmas, kas ir piemērotas arī iesācējiem. Turklāt tā ir iespēja satikties ar domubiedriem, apmainīties ar vērtīgiem kontaktiem, utt. Līdzīgas programmas piedāvā arī Ritma Institūts, kur papildus ir iespēja apgūt arī radio dīdžeja prasmes.
2. Ja atskaņo mūzikas ierakstus publiskajos pasākumos - kafejnīcās, ballītēs, korporatīvajos pasākumos, u.c., tev būs nepieciešama dīdžeja licence
Šobrīd tās saņemšana ir būtiski atvieglota. Ja iepriekš, lai saņemtu atļauju, bija jāvēršas abās organizācijās - Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā (LaIPA) un Latvijas Autortiesību aģentūrā (AKKA/LA), pašlaik ir pieejama apvienotā atļauja, kuru pēc izvēles var pieteikt vienā no organizācijām. Piemēram, šeit.
Atceries! Tu vari saņemt divu veidu dīdžeja atļaujas: visam kalendārajam gadam, tātad, tā ir derīga no attiecīgā gada 1. janvāra līdz 31. decembrim. Tās maksa ir 142.28 eiro: ar šo atļauju vari reproducēt neierobežotu skaitu fonogrammu. Tāpat tev ir jāiesniedz atskaite par kopētajiem jeb reproducētajiem ierakstiem, un to Tu vari paveikt šeit.
Atskaites ir svarīgi iesniegt, lai tālāk jau sadalītu atlīdzību mūziķiem. Ja Tev ir nepieciešama atļauja tikai 1 pasākumam, tās maksa būs 28.46 eiro. To saņemt vari tāpat kā gada atļauju – elektroniski.
3. Konkurence starp dīdžejiem ir diezgan liela
Katram ir savas spēcīgās puses. Ja tu vēlies izcelties un būt pieprasīts, padomā par savu unikālo dīdžeja rokrakstu un mūzikas gaumi. Ja esi uzaudzis ar 60. - 70. gadu rokmūziku - lieliski! Izvēlies ierakstus no Pink Floyd vai dejas Deivida Bovija zīmē. Ja tev patīk elektroniskā mūzika, iespējas ir plašas, un ar laiku tev var veikties uzspēlēt kādā lielākā klubu mūzikas pasākumā, piemēram, uz deju mūzikas skatuves Positivus festivālā. Klausītāji ar laiku sapratīs, ko tu vari piedāvāt, un tā iegūsi savu pastāvīgo auditoriju.
4. Prakse un vēlreiz prakse
Liec mūzikas ierakstus mājās, draugu ballītēs vai kāzās. Pat ja sākumā par tavu darbu klubos nemaksās vai piedāvās vien simbolisku summu, uztver to kā iespēju mācīties nolasīt publiku un reaģēt uz negaidītām situācijām (piemēram, ko darīt, kad kāds vēlēsies pasūtīt savu dziesmu un ar dzēriena glāzi bīstami tuvu manevrēs pie tavas dārgās un nupat iegādātās aparatūras).
5. Dīdžeja sākuma komplekts ir visai dārgs prieks
Nodrošinies ar labas kvalitātes portatīvo datoru un kvalitatīvu ierakstu kolekciju - CD, vinila vai mp3 formātā, atkarībā no rocības. Ja izvēlēsies vinila plates, ņem vērā, ka vienas plates cena svārstās no 5 - 30 eiro, un šī kolekcija tev būs regulāri jāpapildina, līdzīgi kā ar CD ierakstiem. Daudzos klubos un kafejnīcās ir padomāts par dīdžeja aprīkojumu, līdz ar to nodrošinot dīdžeja pulti. Tā tev nebūs jāpērk, jo būs pieejama uz vietas. Tomēr ar laiku iesakām padomāt par pilna aprīkojuma iegādi, ja vien nevēlies paļauties uz veiksmi un pasākuma vietas rīkotāju iespējām.
6. Dīdžejošana nav biroja ikdiena ar pusdienas pārtraukumiem un mierīgām kafijas pauzēm
Ballīte var sākties plkst. 10.00 un ilgt līdz pat pēdējam apmeklētājam, pat ja tas ir nākamās dienas rīts plkst. 09.00. Dīdžeja darbā tev ir jābūt formā visu spēlēšanas laiku. Tas prasa ne vien enerģiju un koncentrētu domāšanu, bet arī fizisku izturību - spēju strādāt uz kājām 6-12 stundas ar maziem pārtraukumiem.
ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.
Par LaIPA
Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk
Mūsu tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai analizētu datuplūsmu un nodrošinātu sociālo saziņas līdzekļu funkcijas. Ja piekrītat sīkdatņu saglabāšanai savā ierīcē, spiediet “Piekrist”. Ja noraidīsiet sīkdatņu saglabāšanu, mēs tās nesaglabāsim, taču tas var ietekmēt dažu tīmekļa vietnes funkciju darbību. Lai iegūtu papildu informāciju par izmantotajām sīkdatnēm, to ievāktajiem datiem, izmantotājiem un Jūsu tiesībām, lūdzam skatīt privātuma politiku.