Skaņas, kuras spēj izārstēt

Raksta attēls - Skaņas, kuras spēj izārstēt Foto: www.pixabay.com

12.03.2015 / Parmuziku.lv

Jau sensenos laikos cilvēki zināja to, ka skaņai piemīt dziedinošas īpašības. Kādas tās ir un – ko tās dod cilvēka labsajūtai?

Senajā Ēģiptē kora dziedāšanu izmantoja bezmiega ārstēšanai, Senajā Grieķijā ar taures skaņu palīdzību ārstēja nervu sistēmas traucējumus. Zinātnieki ir pierādījuši, ka, pat vienkārši no sirds padziedot 20-30 min dienā, cilvēks labvēlīgi ietekmē savu organismu. Tas tādēļ, ka dziedāšana aktivizē elpošanas sistēmu, uzlabojot skābekļa piegādi organismam un palielinot tā aizsargspējas.

Ātrā muzikālā palīdzība

Skaņas terapija - metode, kuras laikā ārstēšana notiek ar skaņu. Skaņai ir ne tikai emocionāl iedarbība, cilvēka ķermenī tā izraisa biorezonansi. Konkrētu mūzikas instrumentu skaņas mūzikas terapijā izmanto, lai atjaunotu cilvēka psiholoģisko stāvokli, bet daži no tiem pat veicina iekšējo orgānu atveseļošanos, noskaņojot visu organismu uz izdziedināšanos.

Piemēram, vijole - sava veida balzams dvēseles rētām, flauta palīdz noņemt aizkaitinājumu un labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu. Stīgu instrumenti, klarnete un bungas stabilizē asinsspiedienu un sirdsdarbību. Klavieres labvēlīgi ietekmē nieres, urīnpūsli un vairogdziedzeri. Saksofons paaugstina seksuālo aktivitāti, akordeons un bajāns dziedē vēdera dobuma orgānus, taure ārstē radikulītu, cimbole - aknas. Ērģeles ietekmē domāšanas procesu un harmonizē enerģijas plūsmu mugurkaulā. Terapeitiskais efekts rodas, dažādu skaņu frekvenču vibrācijām rezonējot ar dažādiem ķermeņa orgāniem. Pēc speciālistu domām, kuņģa un zarnu trakts atbilst nots fa frekvencei, nots do palīdz atbrīvoties no psoriāzes, nošu si, sol un do apvienojumu var pielietot onkoloģijas slimnieku ārstēšanā.

Meditatīvā un reliģiskā mūzika palīdz saglabāt jaunību, džeza ritmi stimulē asinsriti un sirdsdarbību, klasiskā mūzika nomierina nervu sistēmu un uzlabo garastāvokli. Izrādās, ka pat īslaicīgas skaņas var ietekmēt garastāvokli visai dienai. Cilvēka ausij vispatīkamākās skaņas - ūdens urdzēšana, rīta putnu dziesmas, kaķa murrāšana, lietus grabināšana pa jumtu, malkas sprakšķēšana ugunskurā, jūras viļņu skaņa un svaiga sniega gurkstēšana. Starp citu, iedarbošanās ar dabas skaņām ir viens no skaņas terapijas virzieniem, kas ir īpaši vērtīga lielpilsētu iedzīvotājiem.

Pirmajā vietā atrodas skaņas, kuras rada delfīni: tās palīdz cilvēkiem ar dažādām smadzeņu saslimšanām un ārstē neauglību. Terapeitiskais efekts tiek novērots 70% gadījumos. Ļoti interesanta ir Tibetas dziedinošo trauku terapija, kura eksistē jau 2000 gadu un apvieno sevī masāžu un skaņu mūzikas terapiju. Traukus, kuri izgatavoti no speciāla sakausējuma, uzliek uz pacienta ķermeņa un tad velk pa trauku malām ar priežu vai palisandra kociņu, tādā veidā radot unikālas skaņas. Skaņas vibrācija izplatās pa visu ķermeni, labvēlīgi ietekmējot iekšējos orgānus.

Vēl viens skaņas terapijas piemērs, kuru izmanto jau no seniem laikiem, ir zvanu skaņas, citiem vārdiem sakot - lūgšana skaņā. Savā laikā zvanu skaņas glābušas no epidēmijām veselas apdzīvotas vietas. Neiespējami, taču zinātnieki ir spējuši apstiprināt to, ka zvanu skaņas patiešām ietekmē slimības izraisošos mikrobus. Turklāt tās atbrīvo no bezmiega, nervozitātes, depresīviem stāvokļiem un nepamatotām bailēm. Zvana radītās skaņas vibrācijas dod cilvēkam dziedinošu un atjaunojošu enerģiju. Ir zināms, ka enerģētiskās būtnes un gari, kuri iemitinās cilvēkā, baidās no zvanu skaņām, tādēļ to izdzīšanai tās visbiežāk izmanto vienlaicīgi ar auras enerģētisko attīrīšanu.

Ārstnieciskās dziesmas recepte

Mūsu balss - tā arī ir skaņa. Zinātniski pierādīts, ka tās vai citas skaņas, kuras mēs radām, izraisa noteiktu terapeitisku iedarbību, t.i., mūsu balss saites ir sava veida dziedināšanas instruments. Kad mēs dziedam, tikai 20% skaņu iziet uz ārpasauli, pārējās paliek mūsos, radot rezonansi iekšējos orgānos. Uz tā ir balstīta vokālā terapija, turklāt vislielākais efekts ir tad, ja dziedošais pats intuitīvi atrod skaņas, kuras nepieciešamas viņa organismam.

Dažreiz mēs pielietojam vokālo terapiju, paši to neapzinādamies. Kad cilvēks izjūt asas sāpes, neviens neliek viņam kliegt vai stenēt, tomēr šīm skaņām ir atsāpinoša iedarbība. Pētnieki ir nonākuši pie secinājuma, ka vaidi aktivizē vienas galvas smadzeņu daļas zonas un palēnina citu zonu aktivitāti. Vaidošam cilvēkam asinīs tiek izmesti endorfīni, kuri noņem sāpes labāk nekā morfijs.Tādējādi, ja jums kaut kas sāp, jūs piemeklē sāpes, nevajag kaunēties vai lietot pretsāpju līdzekļus, vienkārši atļaujiet sev pavaidēt, kaut vai klusiņām.

To, ka vokālā terapija ir zinātniski pamatota metodika, jau pagājušā gadsimta sākumā pierādījis Vladimirs Behterevs - refleksoloģijas pamatlicējs. Ar viņa iniciatīvu tika radīta komiteja, kuras sastāvā bija zinātnieki un mūziķi, kuri pētīja skaņas terapeitiskos efektus.Izmēģinājumu ceļā izdevās noteikt, ka mūzika patiešām pozitīvi ietekmē cilvēka organismu, galvenokārt sirds asinsrites, elpošanas, kustību un centrālo nervu sistēmu.

Izrādās, par mūzikas uztveri atbild tā pati smadzeņu daļa, kura atbild par elpošanu un sirdsdarbību, t.i. par to, kas notiek automātiski. Mūsdienās, ar vokālās terapijas palīdzību, veiksmīgi cīnās ar psihes traucējumiem: apātiju, depresiju, neirozēm, fobijām un pat ar šizofrēniju. Šo metodi iesaka cilvēkiem, kuri sirgst ar dažādām elpošanas slimībām, jo dziedāšana attīsta plaušas, palielinot to tilpumu. Lai izmantotu vokālo terapiju veselības uzlabošanai, nemaz nav nepieciešamas izcilas balss dotības un absolūtā dzirde. Zinot, kāda skaņa iedarbojas uz to vai citu orgānu, jūs varat radīt pats savu personīgo ārstniecisko dziesmiņu. Dziesmiņa jādzied sēdus, ērtā, atslābinātā stāvoklī, rokas nolaistas uz leju gar ķermeni, domas koncentrējot uz problemātisko orgānu. Skaņas jāizsaka izelpas laikā, pieklusinātā balsī, veicot 10-12 atkārtojumus ik pēc 2-3 sekundēm.

Skaņa a stimulē sirdsdarbību, noņem spazmas un dziedina žultspūsli.

Je, izdziedāta augstā toņkārtā, iedarbojas uz traheju un

I labvēlīgi ietekmē sirdi un redzi, aktivizē smadzeņu darbību, attīra deguna blakusdobumus, stimulē tievo zarnu.

O atbild par mugurkaulu, sirdi, aizkuņģa dziedzeri.

U izlīdzina elpošanu un ārstē nieres, urīnpūsli, kā arī dzimumorgānus.

ы iedarbojas uz elpošanu un dzirdes aparātu.

E stimulē smadzeņu darbību.

Ju noņem sāpes, izdziedina nieres un urīnpūsli.

Skaļums – cilvēka ienaidnieks

No medicīnas viedokļa, skaļas un agresīvas skaņas negatīvi ietekmē organisma iekšējos ritmus un dažu cilvēka orgānu darbību.Kā piemēru var minēt mūsdienu elektronisko mūziku hiphopa, hārdroka stilā, kuru, kā zināms, raksta zemās frekvencēs, un tā ietekmē līdzīgi kā zemestrīces dārdi, ēku sabrukšana, sniega lavīna. Zemapziņas līmenī cilvēks jūt apdraudējumu, kas noved pie spēka samazināšanās un depresīva stāvokļa.Turklāt zemas frekvences var negatīvi ietekmēt dažādu dziedzeru darbību, izmainot hormonālo fonu. Tās ietekmē insulīna līmeni asinīs, bet psiholoģiskā līmenī atņem cilvēkam paškontroli. Tāpat negatīvu iespaidu uz organismu atstāj lamas un rupjības, dziesmas ar negatīvu zemtekstu.

Atsevišķa tēma - mākslīgi radītas tehnogēnas skaņas, kuras ietekmē nervu sistēmu: transporta skaņas, kaimiņa automašīnas motora skaņa, mūzika, kuru atskaņo uz sliktas aparatūras, metālgriešanas un citu iekārtu dārdoņa, elektrozāģa kaukšana.

Tādu skaņu piemēru ir daudz, un to ietekmei ir pakļauts katrs otrais lielpilsētas iedzīvotājs. Tās kairina nervu sistēmu, rada trauksmes stāvokli un nogurumu. Pētnieki ir atklājuši, ka cilvēkiem, kuri dzīvo pilsētās, kurlums ir daudz biežāk sastopams nekā lauku iedzīvotājiem.

Centieties aizbēgt no šīm skaņām, biežāk izbrauciet dabā, klausieties putnu dziesmās, ūdens čalošanā, lapu šalkoņā. Taču, ja jums nav tādas iespējas, tad, atgriezušies mājās no darba, paklausieties disku ar dabas skaņu ierakstiem - tas teicami atslogo nervu sistēmu.

Teksts: Gaļina Miņņikova

Raksts ir pārpublicēts no www.garavasara.com. No krievu valodas tulkoja: Kristīna Zacesta.

Korektore: Anita Puķīte

Foto: www.pixabay.com

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!