Albuma apskats: Dzīvā elektronika - “northern c”

Raksta attēls - Albuma apskats: Dzīvā elektronika - “northern c”

24.04.2016 / Aiga Leitholde

Mēneša sākumā - 8. aprīlī, savu debijas albumu ar 7 kompozīcijām klausītājiem nodeva jaunā elektroniskās mūzikas grupa “northern c”, kuras ideja kodolu veido elektroniskās mūzikas producents Matīss Runtulis jeb Mr. Myster un vokālists Miķelis Putniņš jeb EZERI.

Radošā procesa gaitā tika iesaistīti arī citi mūziķi – dziedātāja Elza Rozentāle (dzirdama arī ierakstā), bet koncertā arī Andris Strazds, Matīss Repsis, Rūdolfs Dankfelds. Albumu izdevusi “Dirty Deal Audio”.

Ievadā būtu jāpastāsta, ka...

Abiem mūziķiem – Runtulim un Putniņam, ir gan muzikālās izglītības dotais pamats, gan daudzveidīga muzikālā pieredze, tostarp  spēlējot rokgrupās. Melomāni atcerēsies grupu “Black Apple Market”, kurā spēlēja arī šie divi mūziķi. 2011. gadā “Black Apple Market” sevi nodēvēja par “Luministic”, festivālā Positivus nospēlēja pēdējo koncertu un katrs aizgāja savu radošo ceļu, bet vēlme eksperimentēt tikai kļuva lielāka, īpaši Matīsam.

2015. gadā Matīss Runtulis, kuram ar skatuves vārdu Mr. Myster jau bija divi EP, sāka darbu pie jaunu skaņdarbu radīšanas. Oktobrī “northern c” nospēlēja savus pirmos koncertus divatā, ar VJ Friča Kalveļa līdzdalību, bet  Runtuļa idejas jau bija ieguvušas jau citu attīstības virzienu. 2016. gada sākumā Miķelis Putniņš debitēja solo kā Ezeri, spēlējot eksperimentālu mūziku, ko pats dēvē par free pop.

 “northern c” sajūtu daudzveidīgums

Elektroniskās mūzikas projektā “northern c” svarīga loma ir dzīvajiem instrumentiem, efektiem un cilvēka balsīm – šādi radot aktuālu, dzīvu skanējumu. Albuma skaņdarbi “Brown Leatha Belt”, “fun/rest”, “waterdrink” ir visnotaļ dejojama elektronika – intensīva, prātā paliekošiem bītiem, tajā pašā laikā neuzbāzīga. Ceturtajā skaņdarbā “Tower of Power” ieskanas r&b, fankam raksturīgi elementi. Iespējams, nemanto tie ir aizgūti no Elzas Rozentāles projekta “Electric Elza”, kurā Matīss pilda dīdžeja-ģitārista uzdevumus.

Albuma savdabīgākais un spēcīgākais skaņdarbs ir “runāt/klusēt”, kurā duetā atklājas abu dziedātāju – Miķeļa un Elzas, balss individualitāte. Elzas balss tembrā ir daudz tautas mūzikas pirmatnīguma, savukārt Miķeļa balss ir samtaini zema. Dziesmas tēma ir tautiska, elektroniskā apdarē no Latvijas ved uz austrumiem. Skaņdarbs “Tight Rope” ieturēts triphopa stilistikā. Noslēguma instrumentālo “let go” droši var saukt par postroka kompozīciju. Starp citu, “northern c” dziesmas ir gan angļu, gan latviešu valodā, un dažreiz abas valodas izskan kopā.

Zinot mūziķus pietiekami sen, varu teikt, ka albums labi atklāj mūziķu personības, pieredzi un intereses. Viņu ceļojumus uz citām pasaules zemēm un radošos ceļojums pa dažādiem mūzikas stiliem un žanriem. Iespējams, kādam klausītājam albums varētu šķist pārāk fragmentārs, taču tas ir katra paša gaumes jautājums. Manuprāt, albums varēja būt pa 3 kompozīcijām garāks. Jāpiebilst, ja ieraksta formātā “northern c” skaņdarbiem piemīt chill out noskaņa, tad koncertā mūziķi rada vajadzīgo atmosfēru dejošanai.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!