Festivāls "Zemlika" izziņo pirmos māksliniekus

Raksta attēls - Festivāls "Zemlika" izziņo pirmos māksliniekus Attēlā "Guapo", publicitātes foto

10.05.2016 / Parmuziku.lv

Kā pirmie no mūziķiem, kas uzstāsies oktobra nogalē gaidāmajā mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālā “Zemlika” Durbe tiek publiskoti čehu izcelsmes vijolniece Ivas Bitovas un britu progresīvās ģitārmūzikas apvienība “Guapo”.

Čehijas pilsētā Bruntālā dzimusī vijolniece un dziedātāja Iva Bitova (Iva Bittová) ir viena no spilgtākajām savas paaudzes austrumeiropiešu brīvdomātājām, māksliniecēm-vizionārēm. Augusi mūziķu ģimenē, Iva jau kopš agras bērnības iepazina, ko nozīmē ar akadēmisku degsmi un mērķtiecīgu spēles tehnikas pilnveidošanu apgūt tautas mūzikas instrumentus – viņas tēvs bija profesionāls mūziķis ar izteiktu piederības sajūtu savai dzimtajai pusei Slovākijas dienvidos un tādējādi arī tautas instrumentiem un mūzikai.

Skolas gados Iva apmeklēja baleta un vijoļspēles klasi, vēlāk iestājoties Brno konservatorijā. Pabeigusi drāmas un mūzikas studijas, māksliniece vairāk pievērsās aktrises talanta izkopšanai nekā muzicēšanai. Tēva pāragrā nāve lika Ivai atgriezties pie muzicēšanas un komponēšanas, kas kopš tā izrādījies viņas dzīves īstais aicinājums. Tiesa, 2003. gada režisora Ondžeja Trojana (Ondřej Trojan) filma “Želary” ar Bitovu vienā no galvenajām lomām tika nominēta “Oskara” balvai kā labākā ārzemju filma.

Pirms gandrīz desmit gadiem Iva Bitova nolēma pārcelties uz pastāvīgu dzīvi ASV. Tur viņa dzīvo kopā ar savu jaunāko dēlu Antoņinu, kurš arī izvēlējies turpināt Bitovu dzimtas muzikālo līniju.

Ivas atvērtība allaž jauniem mākslinieciskiem izaicinājumiem atbalsojas viņas mūzikā, kuru ir neiespējami ievietot kāda noteikta žanra rāmjos. Par to liecina arī tas, ka viņa ir gaidīts viesis gan džeza, gan tautas un pasaules mūzikas festivālos. Viņa uzstājoas nelielos, dūmakainos klubos un Vigmora (Wigmore Hall) vai Kārnegī (Carnegie Hall) zālēs Londonā un Ņujorkā. Iva sadarbojas ar tik dažādiem mūziķiem kā Bils Frizels (Bill Frisell), “Bang On A Can Allstars” un Bobijs Makferins (Bobby McFerrin). Vēl vairāk – ar savu radošo darbību Iva Bitova rāda piemēru virknei gados jaunāku mūziķu. Nupat Durbē koncertējusī kanādiešu vijolniece Sāra Noifelde (Sarah Neufeld) ir viena no tiem, kas I. Bitovu min starp nozīmīgākajiem iedvesmas avotiem.

“Guapo” ir britu mūziķu kolektīvs, kas savā daiļradē pārskata robežas starp progresīvā un avangarda roka, trokšņu mūzikas un minimālisma žanriem. Bieži vienā elpas vilcienā “Guapo” spēlētā ārkārtīgi piesātinātā mūzika tiek pielīdzināta kā “Magma”, “Boredoms”, “King Crimson” tā “Sun Ra” un Terija Railija (Terry Riley) mantojumam.

Pirms vairāk nekā divdesmit gadiem “Guapo” sākās kā Deivida Smita (David J. Smith) bungu un basa duets kopā ar Metu Tompsonu (Matt Thompson). Nu, cauri gadiem un vismaz desmit studijas ierakstiem, “Guapo” ir pazīstams kā britu eksperimentālās rokmūzikas smagsvaru kvartets. Bez pieminētā perkusionista D. Smita, “Guapo” muzicē arī ģitārists Kavuss Torabi (Kavus Torabi), kurš pazīstams arī kā grupas “Gong” dalībnieks, taustiņinstrumentālists Emets Elvins (Emmett Elvin) no “Chrome Hoof” un basģitārists Džeimss Sedvardss (James Sedwards) – zināms gan kā “Chrome Hoof”, gan “Thurston Moore Baand” dalībnieks. Tiesa, retajās koncertuzstāšanās reizēs uz skatuves četrotnei mēdz pievienoties vēl vairāki mūziķi.

“Maksimāls minimālisma meistardabs”. Tā par “Guapo” pēdējo studijas albumu “Obscure Knowledge” izteicies žurnāls “Prog”.

Biļetes uz sesto mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālu “Zemlika” 28. un 29. oktobrī Durbē nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā – Bezrindas.lv. To cena šobrīd – 26.00 EUR. Festivālam tuvojoties, biļtes kļūs dārgākas. Pārdošanā ierobežots skaits biļešu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!