"Židrūns": Cilvēkiem koncerta laikā kustas mutes

Raksta attēls - "Židrūns": Cilvēkiem koncerta laikā kustas mutes Foto: Linda Ivanova

11.11.2016 / Aiga Leitholde

"Mēs gribam, lai koncerts būtu piedzīvojums gan mums, gan klausītājiem," par gaidāmo albuma “Židrūns un tas, ko nevar nest” prezentāciju saka Klāvs Kalnačs, grupas "Židrūns" solists. Koncerts notiks 12. novembrī plkst. 20.00, Rīgas Centrāltirgus spīķeros, Pūpolu ielā 12.

Grupas trešajo albumu "Židrūns un tas, ko nevar nest" veido astoņas dziesmas, no kurām pazīstamākās ir "Varat Cerēt" un "Tomiņš". Iepriekšējais albums "Dzeltenbaltdzeltenais" tika izdots 2010. gadā. Laikā starp albumiem "Židrūns" pa retam bija dzirdams koncertos.

Klāvs stāsta:

Albuma "Židrūns un tas, ko nevar nest" rakstīšanu sākām kopā ar iepriekšējo bundzinieku Didzi Jurgelānu pirms viņš pārcēlās uz dzīvi ārpus Latvijas. Bet dziesmas mums nelika mieru, tāpēc atkal savācāmies kopā un piesaistījām lielisku bundzinieku Anriju Korpu, ar kuru kopā viedojām visas pārējās dziesmas. Albums ir līdzvērtīgs četru cilvēku kopdarbs.

2016. gadā grupa "Židrūns" ir Ritvars Bīders, Ulvis Urtāns, Anrijs Korps un Klāvs Kalnačs.

Klāv, "Židrūns" dziesmām vienmēr ir bijuši oriģināli un nostrādāti teksti, arī jaunākais albums nav izņēmums. Kā jūs atlasāt tekstus?

Es izvēlos tekstu , kuru pārējie pēc tam akceptē vai noraida. Piemēram, dziesma "Tur, kur neķer" ir personīgāka. Vēlāk mēģinājumā mēs visi kopā izspriedām, kas no teksta ir, kas nav mums visiem pieņemams. Svarīgi piebilsta, ka gadrīz instrumentālā skaņdarba "Ka ir" teksts ir Ulvja, ne mans - tā kā  mēs vairāki rakstām tekstus.

Albumā pārsvarā ir "Židrūna" teksti, bet dziesmām "Varat cerēt" un "Esmu" izmantojām arī Guntara Godiņa dzeju. Dziesmas "Grass" tekstā izmantots somu dzejnieces Heli Lāksonenas dzejolis "Kas man i?" (Kad gos smei), kuru Godiņš atdzejotis latviešu valodas Vidzemes lībiskā izloksnē, kas dod dziesmai neierastu ritmu.

Dziesmai "Varat cerēt" pamatā ir dzejolis "Pareģis", kas ņemts no  Godiņa astoņdesmito gadu beigās izdotās grāmatas "Man atņēma visu". Viņa dzejoļi ir  drosmīgi un tieši, kas, manuprāt, ļoti labi atbilst hardkora stilistikai. 

Es esmu mēģinājis par pamatu ņemt dzejoļus, kas ir godalgoti ar balvām, tomēr dzejas teksts un tēmas ar mūziku nav rezonējušas, un arī ritmika ir pārāk smaga, kā jau postmodernismā.  

Klausītāji "Židrūna" dziesmu vārdus labi zina no galvas. Kurām no dziesmām publika visskaļāk dzied līdzi?

Publika dzied līdzi "Inga Mūžamziedošā" - vārdus viņi zina tik labi, ka es mierīgi varētu nedziedāt. Tad iemīļotas dziesmas līdzi dziedāšanai ir "Šoseja šņāc" un "Fabrikas meitenes dziesma". Bet, zini – es redzu, cilvēkiem koncerta laikā kustas mutes, tikai man troksnī grūti saklausīt.

"Židrūns un tas, ko nevar nest" prezentācijas koncerts notiks 12. novembrī plkst. 20.00, Rīgas Centrāltirgus spīķeros, Pūpolu ielā 12. Koncertu ievadīs "Židrūna" ielūgtie viesi – fuzz rokmūzikas duets "Les Attitudes Spectrales". Koncerta vietā varēs iegādāties "Židrūna" jaunāko ierakstu vinila plates formātā par īpaši izdevīgu cenu un saņemt grupas dalībnieku autogrāfus.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!