Jau aprīļa sākumā savu pēc skaita septīto ierakstu izdeva viena no spēcīgākajām un savdabīgākajām pašmāju folkmetāla apvienībām Skyforger.
Foto: www.skyforger.lv
Senprūsiju grupa izdeva pašu spēkiem, iztiekot bez izdevniecību atbalsta un darot lietas, kā pašiem tīk. Skyforger jeb latviskajā tulkojumā - Debesu kalēji, mūzikā darbojas jau kopš 90. gadu vidus, rūpīgi kopjot dažādu laikaposmu latviešu vēstures lauku sev tuvākajā - smagās mūzikas un tekstu, formātā.
Šoreiz albums ir veltīts senajai baltu maztautai prūšiem, kuri bijuši aktīvi karotāji tagadējā Centrāleiropas reģionā, tostarp, arī cīņās pret kristietības ieviešanu. Šobrīd var teikt, ka prūšu tauta glabājas tikai atsevišķās vēstures avotu lappusēs un nu jau arī Skyforger albuma tekstos.
Skyforger albumi vienmēr ir pozitīvā ziņā krituši acīs ar kolorītu, metāliski brutālu noformējumu, kur tautiskums labi saskan ar metālam raksturīgajiem ekspresīvajiem zīmējumiem. Ļoti skaists šķiet noformējums ierakstam Kurbads (2010), kur attēlots latviešu spēkavīrs ar pārdabiskām spējām - Kurbads, pašā albumā apdziedot spēkavīra piedzīvojumus. Noteikti ir vērts izskatīt cauri visus septiņus Skyforger ierakstus, tostarp - Kauju pie Saules (1998), kurā apdziedāti 1236. gada Saules kaujas notikumi.
Kurbada (2010) CD vāciņš.
Skyforger izvēlas būt konsekventi tēmu izvēlē saviem albumiem, un arī šoreiz Senprūsiju var saukt par konceptierakstu gan latviešu vēstures pazinējiem/entuziastiem/amatieriem, gan tiem klausītājiem, kuri ikdienā nelasa Indriķa hroniku un neapmeklē klubu Melnā Piektdiena. Šis ir viens no būtiskākajiem iemesliem, kādēļ noteikti ir vērts uz Skyforger raudzīties kā uz latviešu kultūras glabātājiem līdzās Imantdienu un Dziesmu svētku rīkotājiem, tikai citā formātā. Protams, Skyforger to visu dara viņiem vien raksturīgajā stilā, koncertos uzstājoties ar tautiskiem, speciāli veidotiem, tērpiem. Senprūsija ar kopumā 12 dziesmām būtu lielisks materiāls, ko vest rādīt arī uz skolām, īpaši anarhistu spurainajiem jauniešiem, kuri priecātos par vēsturi uzzināt caur skaļajiem un niknajiem Skyforger, nevis tikai no obligātās literatūras materiāla.
Skyforger 1990. gados.
2005. gads
Grupa 2000. gadu sākumā.
To, ka Senprūsija ir gaidīts notikums daudziem faniem, var manīt gan grupas sociālo kontu vietnēs, gan arī koncertu grafikos. Skyforger regulāri uzstājas lielākajos metāla mūzikas festivālos visā Eiropā un šogad to darīs arī pagānu/metāla/folka kultūras festivālā Zobens un Lemess. Tas nozīmē, ka arī mūsdienās cilvēkiem ir svarīgi tas, ko dara Skyforger un arī citas apvienības ar latviski vēsturisku ievirzi.
Šeit var minēt gan vēstures entuziastu biedrību Exercitus Rigensis, kuri regulāri rīko viduslaiku kauju mačus, gan filmēšanas komandu šogad izdotajai populārzinātniskaijai filmai par citu baltu tautu - kuršiem. Katra šāda aktivitāte līdzās Debesu kalējiem parāda baltu vēstures daudzveidību, novirzoties no tik iecienītā latviešu cietēja-sērdieņa tēla, kurš labāk lieku reizi paklusē un pielāgojas, nevis nonāk konfliktā ar pastāvošo varu, sabiedrību, dominējošajiem viedokļiem, utt. Šo biedrību darbi atklāj baltu tautas kā aktīvus, nepakļāvīgus karotājus ar taisnām mugurām, un šī apziņa tīri labi spēcina arī mūsdienu apjukušo latvieti. Un varbūt kāds pēc Skyforger jaunā albuma noklausīšanās tiešām saņemsies un aizies uz bibliotēku pēc Dvēseļu puteņa vai aizdosies uz kādu zobencīņu treniņiem tepat, Rīgā.
Iesakām arī: populārzinātnisko filmu Kurši:
TV seriālu Vikingi:
Skyforger 90. gadu ierakstus:
Albumu Senprūsija iegādājies šeit.
Dodies uz albuma prezentācijas koncertu 15. maijā, Sapņu Fabrikā! Biļetes joprojām pieejamas šeit.