Industrijas Ziņas

19 Latvijas radio hiti, kuriem dungojam līdzi

Raksta attēls - 19 Latvijas radio hiti, kuriem dungojam līdzi Publicitātes attēlu kolāža

09.02.2016 / Alise Pabērza

Latvijas Mūzikas Ierakstu gada balvā uzvarētāji nominācijā gada radio hits tiek apbalvoti jau kopš 1994. gada. Interesanti, ka 1996. gadā nominācija ir izpalikusi, savukārt visvairāk laurus šajā nominācijā ir plūkusi grupa Prāta Vētra, savukārt Dona dēļ pat ir mainīts pasākuma nolikums!

Lai noteiktu "Zelta Mikrofons" nominācijas uzvarētāju, LaIPA apkopo datus par konkrētajā gadā publicēto dziesmu atskaņojumu Latvijas radio stacijās. Dziesmu skanēšanas biežums tiek reizināts ar radiostaciju reitingiem. Pieciniekā var iekļūt dziesmas, kas skanējušas vismaz trīs radiostacijās. Gala rezultātā tiek iegūts uzvarētājs.

1994. gads

Pirmajā gada balvas aptaujā par gada radio dziesmu tika atzīta Olgas Rajeckas "Kad man vairs nebūs 16". Nu jau šai dziesmai pašai ir vairāk nekā 16 gadu un tā viennozīmīgi ir ierindojusies gan Olgas atpazīstamāko dziesmu sarakstā, gan Latvijas mūzikas zelta klasikā.

1995. gads

1995. gadā par gada labāko radio dziesmu tika atzīta Aigara Grāvera versija dziesmai "Dūdieviņš".

1997. gads

Par radio hitu tiek atzīta Prāta Vētras dziesma "Tavas mājas manā azotē". Arī šobrīd, teju divdesmit gadus vēlāk, šī dziesma joprojām ir neatņemama daļa no Latvijas radio staciju repertuāra.

1998. gads

Radio hita gods tika vienai no Prāta Vētras enerģiskākajām dziesmām - "Puse no sirds".

1999. gads

Arī gadu pirms tūkstošgades uzvaras laurus plūca Prāta Vētra ar savu skaņdarbu "Brīvdienas nav manas laimīgās dienas". Prāta Vētra pamazām bija ieguvusi stabilas pozīcijas gada balvas nominācijās, lēnām dodoties Latvijas supergrupas titula virzienā.

2000. gads

Šis gads bija ne tikai jauna gadsimta sākums, bet arī Latvijas debija Eirovīzijā. Ja Eiropa šo dziesmu ierindoja kā trešo labāko dziesmu 2000. gadā, tad nav šaubu, ka Latvijā tā bija gada dziesma numur viens! Angliskajai "My Star" bija pieejama arī latviskā versija - "Īssavienojums". 

2001. gads

Pēc lieliskajiem panākumiem Eirovīzijā, Prāta Vētra turpina doties Eiropas virzienā ar dziesmām angļu valodā un tās iet pie sirds arī latviešiem. Dziesma "Maybe" tika atzīta ne tikai par gada radio hitu, bet arī saņēma balvu nominācijā gada video.

2002. gads

Pēc pieciem gadiem Prāta Vētra tiek gāzta no radio hita troņa un tā vietu ieņem Lauris Reiniks ar dziesmu "Sirds sadeg neparasti".

2003. gads

Bet jau gadu vēlāk Prāta Vētra atņem Laurim Reinikam gada radio hita trofeju. Šoreiz tā ir dziesma "Colder", kura šobrīd raisa patīkamas atmiņas par millenium laika ēru un notikumiem. Šī ir arī pēdējā Prāta Vētras dziesma, kura gūst uzvaru šajā nominācijā, grupai vēl esot pilnā sastāvā. Jau nākamajā gadā Prāta Vētra traģiskā negadījumā zaudē grupas basģitāristu un draugu Mumiņu.

2004. gads

Prāta Vētra ir zaudējusi Mumiņu, bet apsola sev, Mumiņam un grupas faniem, ka turpinās savu darbību, šoreiz Latvijā un arī Krievijā dzīvojošo sirdis grupa iekaro ar dziesmu "Skolzkijie Uljici". 

2005. gads

Pie Latvijas mūzikas apvāršņiem parādās grupa Putnu Balle un iekaro 2005. gada radio hita statusu ar dziesmu "Spārni un Vējš".

2006. gads

Pirms desmit gadiem radio hita statusu nopelna grupas Tumsa skaņdarbs - "Un pirms mēs aizmigām".

2007. gads

Liekas, ka šī Andra Ērgļa un grupas Cacao dziesma "Ripoja akmens" radio rotācijās parādījās pavisam nesen, bet jau ir aizritējuši 9 gadi, kopš dziesma ieguva klausītāju mīlestību un tika atzīta par 2007. gada radio hitu.

2008. gads

Šajā gadā par radio hitu kļūst grupas Linga dziesma "Gan".

2009. gads

Par 2009. gada populārāko radio hitu tiek atzīts Otra Puse - "Nakts vai rīts" skaņdarbs, arī 2016. gadā dziesmu itin bieži var dzirdēt radio ēterā.

2010. gads

Šis radio hits ieguva arī raidlaiku televīzijā, jo Kažas izpildītā "Tici vai nē" bija izvēlēta par latviešu kulta seriāla "Ugunsgrēks" ievaddziesmu.

2011. gads

2011. gadā par gada radio hitu kļuva Laura Reinika dziesma "Es skrienu". Kura savu popularitāti sasniedza arī kaimiņvalstīs. Tāpēc Lauris Reiniks dziesmu iedziedāja arī lietuviešu, igauņu un vēl citās valodās.

2012. un 2013. gads

Dona veiksmīgais skaņdarbs "Signāls" kļuva ne tikai par divkārtējo uzvarētāju radio hita nominācijā, bet arī par iemeslu kādēļ tika mainīts Zelta Mikrofona nolikums, kurš šobrīd paredz, ka nominācijā uz gada radio hita titulu var pretendēt tikai tās dziesmas, kuras ir izdotas un reģistrētas attiecīgajā gadā.

2014. gads

Arī iepriekšējā "Zelta mikrofons" uzvaras laurus radio hita nominācijā plūca Dons, šoreiz ar dziesmu "Pāriet Bailes".

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!