10 iemesli, kāpēc tu zini Igiju Popu

Raksta attēls - 10 iemesli, kāpēc tu zini Igiju Popu Ekrānšāviņš

22.03.2016 / Parmuziku.lv

Pankroka tēvs, mūzikas leģenda Igijs Pops (Iggy Pop) šajā vasarā uzstāsies festivālā Positivus. Viņš ir iedvesmas avots citiem mūziķiem un klausītājiem, prototips filmu varoņiem un rokmūzikas uzvedības kodeksa viens no pamatlicējiem. Igijs Pops būs arī pazīstams modes zīmolu cienītājiem.

1. Albums "Post Pop Depression"

Aktuālais Igija Popa albums "Post Pop Depression" klausītājiem oficiāli tika nodots 16. martā. Ierakstā būtisku artavu devis grupas “Queens of the Stone Age” līderis Džošs Homme (Josh Homme), kas sevi ir pierādījis kā vienu no prasmīgākajiem aktuālās rokmūzikas producentiem. Albuma ierakstā piesaistīti vēl divi “Queens of the Stone Age” dalībnieki Dīns  Fērtita (Dean Fertita) un Trojs van Leivens (Troy Van Leeuwen), kā arī “Arttic Monkeys” bundzinieks Mets Helders (Matt Helders) un “Chavez” basģitārists Mets Svīnijs (Matt Sweeney). Supergrupas veikumu gan klausītāji, gan kritiķi novērtējuši pozitīvi. Igijs Pops apgalvo, ka "Post Pop Depression" būšot viņa pēdējais albums.

2. Džima Morisona vietā

Igijam un Džimam piemita daudzas līdzības – mīlestība pret hedonisku dzīvesveidu, suģestējoša ietekme pār publiku. Igijs tika dēvēts par Iguānu, savukārt Džims par Ķirzaku karali. Pēc Džima Morisona nāves “The Doors” Igijam piedāvāja kļūt par viņu frontmeni. Igijs teica nē.

3. Iggy Pop & The Stooges

No 1967. gada ar pārrāvumiem līdz pat mūsdienām Igijs Pops ir pankroka grupas “The Stooges” dalībnieks.  Tieši “The Stooges” laikā mūziķis, īstajā vārdā Džeims Nūvels Osterbergs (James Newell Osterberg), kļuva par Igiju Popu. (Tiesa, šādi viņš sevi mēdza dēvēt jau vidusskolas grupā “The Iguanas”.)  2006. gada 5. aprīlī Igijs Pops ar “The Stooges” koncertēja Arēna Rīga. Video īss fragments no šī koncerta, kuru iesildīja latviešu grupas “Inokentijs Mārpls” un “Tribes of the City”.

4. Deivids Bovijs

Igijam Popam ir bijusi cieša draudzība ar Deividu Boviju.  Dziesma "China Girl" ieguva slavu pateicoties Bovija izpildījumam. Savukārt Bovijs ir sarakstījis dziesmu "Sister Midnight" un ir arī Igija Popa 1986. gada solo albuma “Blah-Blah-Blah” producents un tā tālāk. Video abi mūziķi kopā izpilda dziesmu "Fun Times".

5. Sērfošana pār publikas rokām

Tiek uzskatīts, ka sērfošanu pār publikas rokām jeb “crowd surfing”, 1970. gadā Cincinnati Summer Pop Festival laikā  pirmo reizi publiski piekopa tieši Igijs. (Skat. video no 3:22 minūtes). Laika gaitā “crowd surfing” kļuva par mūziķu un klausītāju iecienītu aktivitāti, un arī 67 gadus vecajam Igijam joprojām patīk negaidīti no skatuves mesties iekšā publikā.

6. Filma “Coffee and Cigarettes”

Režisora Džima Džārmuša filmā “Kafija un Cigaretes” Igijs Pops kopā ar dziesminieku Tomu Vaitu izspēlē ainu “Somewhere in California”. Viena no pēdējām Igija Popa aktiera lomām bija roka sāgas Gutterdämmerung ietvaros.  Protams, mūziķis ir piedalījies 16 filmās, aizlienējis savu balsi multiplikāciju filmu un TV šovu varoņiem, taču Džārmuša filma joprojām ir viena no pirmajām, kas nāk prātā, runājot par Igija aktiera karjeru.

7. Filma “Velvet Goldmine”

Glemroka mistērijā filmā “Velvet Goldmine” aktiera Evana Makgregora atveidotā Kurta Vailda prototips ir Igijs Pops. Interesanti, ka animators Pīters Džeksons, strādājot pie 2010. gada filmas “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”, izmantojis Igija Popa kustības un ķermeni kā prototipu Golumam. Video fragments no “Velvet Goldmine”.

8. Dziesma “I Wanna Be Your Dog”

Igijam Popam ir daudz leģendāru dziesmu, taču “I Wanna Be Your Dog” rokmūzikas vēstures kontekstā būs viena no visu laiku ietekmīgākajām, simpatizējot arī citām rokmūzikas leģendām kā “Sonic Youth”, “Slayer”, Sidam Višess no “Sex Pistoles” un tā tālāk.

9. Albums franču valodā

"Après", iespējams viens no pārsteidzošākajiem Igija Popa albumiem, iznāca 2012. gadā. To veido franču šansonu, džeza komponista Kola Portera dziesmu kaverversijas.

10. Modes ikona

Esot uz skatuves, Igija Popa torss gandrīz vienmēr ir kails, mūziķa apģērbs – pieticīgs. Tomēr Igijs Pops ir sadarbojies ar modes zīmoliem. Kopā ar ruma ražotāju Sailor Jerry izstrādājis savu apģērbu kolekciju, ir bijis Paco Rabbane smaržu BLACK XS reklāmas seja un reklāmas džingla autors.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!