Gustavs Terzens izvēlas piecus episkus rokmūzikas albumus

Raksta attēls - Gustavs Terzens izvēlas piecus episkus rokmūzikas albumus Foto no personīgā arhīva

12.07.2016

Kas tev nāk prātā, izdzirdot vārdu salikumu “rokmūzikas fans”? Vienam no pirmajiem smadzeņu piedāvātajiem meklēšanas rezultātiem vajadzētu būt ar atzīmi “Gustavs Terzens”.

Nešauboties ne mirkli, lūdzām viņam izvēlēties piecus rokmūzikas albumus, ko paklausīties tad, ja rodas vēlme iedziļināties skarbākās notīs. Gustavs uzreiz piebilda, ka viss turpmākais ir absolūti subjektīvs un bez jebkādas uzmākšanās citu cilvēku gaumei.

1. Tool “10,000 Days”

Pēdējā laikā mūzikā sāku saprast tādas pārlaicīgās lietas. Gribi kaut ko paklausīties un īsti nezini, ko tieši. Tad prātā nāk pārbaudītas vērtības. Acīmredzot, ir jāpaiet kādiem desmit gadiem, lai tu saprastu, ka tas vai cits ieraksts der tieši tādā neziņas stāvoklī, kad vienkārši gribas dzirdēt kaut ko foršu.Man viens no tādiem albumiem ir grupas “Tool” ieraksts “10,000 Days”. Šogad aprit tieši desmit gadi kopš šā brīnišķīgā un eksperimentālā albuma izdošanas. Uzlieku šo plati, sāk skanēt pirmā dziesma “Vicarious” un jau priecīgs zinu, ka pēc tam būs “Jambi” un “Wings of Marie”… Ka tas būs piedzīvojums, kas kļūs arvien labāks.

YouTube

2. Metallica “Load”

Vēl viens albums no tādiem roka lielajiem stūrakmeņiem vismaz man ir grupas “Metallica” ieraksts “Load”, kam šogad aprit jau 20 gadi. Mēdzu to klausīties bieži, jo tas definē manu paaudzi, manu pieeju šai grupai. Iesaku šo noklausīties ikvienam, jo tas ir laiks, kad grupas dalībnieki ne tikai nogrieza matus, bet, kā daudzi saka, beidzot arī sāka spēlēt Mūziku. 20 gadi ir labs pārbaudes laiks. Arī tagad nerodas “ā, tā spēlēja deviņdesmitajos” sajūta. Tur ir sasniegti lielāki dziļumi, kas albumā sākas ar kādu sesto septīto dziesmu, nevis, kā parasti, uzreiz ar pirmajām.

YouTube

3. Jeff Beck “You Had It Coming”

Es neslēpšu, ka klausos arī Jeff Beck. Man šis cilvēks un ģitārists tiešām imponē, jo viņam ir kosmiska spēja iet līdzi laikam, bet nekļūt banālam. Viņš ir cilvēks no sešdesmitajiem, taču tik prasmīgi lieto visu to elektroniku un bītu, un klāj pa virsu to savu ģitāru, ka tas izklausās ļoti organiski un neizraisa nekādus jautājumus. Iesaku paklausīties albumu “You Had It Coming”. Tur var pārliecināties par visu iepriekš teikto. Albumā ir tādas jaukas dziesmas kā “Nadia” un “Roy’s Toy”.

YouTube

4. Pearl Jam “Ten”

Šis ir mākslinieku pirmais albums un tajā nav nevienas pelēkas dziesmas! Nav nekādu mehāniski pievienoto gabalu. Es “Pearl Jam” varu klausīties jebkad. Uzlieku šo albumu un IR! “Ten” ir nostalģijas un pilnu muzikālo sajūtu spektrs, kas bijis manā dzīvē. Šis albums arī definē savu laiku, deviņdesmito gadu sākumu, kad mūzikas pasaulē nāca iekšā grunge. Ik pa laikam apbērējam tā laika cilvēkus – Leinu Steiliju (“Alice in Chains” – red.), Kurtu Kobeinu (“Nirvana” – red.) un vēl citus, bet “Pearl Jam” ir izdzīvojuši cauri laikiem un kļuvuši par “A” kategorijas grupu. Tādas albuma “Ten” dziesmas kā “Jeremy”, “Alive”, “Even Flow” joprojām ir radiostaciju superhiti.

YouTube

5. Led Zeppelin “Physical Graffiti”

Ja jānosauc vēl viens, tad es teiktu, ka ikvienam vismaz reizi dzīvē vajadzētu noklausīties “Led Zeppelin” dubultnieku “Physical Graffiti”. Tas gan nav vienas ierakstu sesijas albums, kā “Led Zeppelin” bija ierasts, bet šī ir liecība par skarbu laiku grupas dalībnieku dzīvē, ko tajā mūzikā ļoti labi var just. Tur ir kaut vai leģendārā mantra, kas tikusi izmantota arī kinematogrāfā, “In the Light” un vēl daudz dažādu pērļu. Skanējumā jūtams pamatīgs briedums. Man liekas, ka tieši šis albums ir grupai ļoti augsts lidojums.

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!