LaIPA galvenie attīstības virzieni 2015. gadam

Raksta attēls - LaIPA galvenie attīstības virzieni 2015. gadam Ekrānuzņēmums: LaIPA video, Toms Burāns

19.05.2015

Šogad plānots īstenot vairākus nozīmīgus projektus, turpinot jau iesāktos darbus

Valde par vienu no būtiskākajām stratēģiskajām prioritātēm ir izvirzījusi tiesību īpašniekiem piedāvātā servisa uzlabošanu. Tāpat pilnībā tiks ieviesta jaunā fonogrammu reģistrēšanas un atlīdzību sadales datubāze. Tiks veicināta sadarbība ar esošajiem klientiem un plānots ieviest jaunus pakalpojumus administrēšanas mehānisma uzlabošanai, kas nodrošinās iekasētās atlīdzības pieaugumu un tirgus monitoringu. Īpaša uzmanība tiks veltīta arī LaIPA zīmola atpazīstamībai un blakustiesību izpratnes veicināšanai sabiedrībā.

Attīstot projektus, akcents galvenokārt tiks likts uz sabiedrības izglītošanu par blakustiesību aizsardzības jautājumiem. Jaunās valdes darbības prioritātes, kas vērstas uz biedrības attīstību turpmākajiem gadiem, būs arī kā turpinājums jau vairākiem iesāktiem projektiem, ko plānots īstenot jau drīzumā.

Viens no nozīmīgākajiem projektiem paredzēs sabiedrības izglītošanu

Viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem šobrīd ir sabiedrības izpratnes trūkums par autortiesību un blakustiesību jautājumiem. Tādēļ šogad viena no biedrības galvenajām prioritātēm ir sabiedrības izpratnes veicināšana par blakustiesībām, kas ietver mācību metodiskā materiāla izstrādi un tā ieviešanu pamatskolu izglītības programmā.

Projekts tiks īstenots kopā ar autoru organizāciju AKKA/LAA un paredzēs mācību metodiskā materiāla izstrādi, sadarbībā ar Valsts izglītības un satura centru, kā arī ilustrēta un interaktīva mācību testa izveidi pamatskolu audzēkņiem no 5. līdz 7. klasei.

Mācību metodiskais materiāls par autortiesībām un blakustiesībām tiks veidots saprotamā, viegli uztveramā valodā, balstoties uz vienkāršiem piemēriem.

LaIPA ilgtermiņā pētīs Latvijas sabiedrības mūzikas patēriņa tendences

LaIPA sadarbībā ar pētījumu kompāniju “TNS” ir uzsākusi regulāru pētījumu ciklu “LaIPA Mūzikas patēriņa indekss”, tajā ik ceturksni tiks pētīts Latvijas iedzīvotāju mūzikas patēriņš, iedzīvotāju attieksme pret mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem un mūzikas ietekme uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Pirmais pētījums norisinājās 2015. gada aprīļa beigās un tajā ar interneta aptaujas starpniecību tika aptaujāti 800 respondenti vecumā no 18-55 gadiem.

Viens no galvenajiiem pētījuma mērķiem bija noskaidrot sabiedrības mūzikas patēriņa tendences. Pētījums apliecināja, ka lielākajai daļai respondentu mūzika ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa - 41% iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā mūzikas ierakstus klausās katru dienu, turklāt salīdzinoši biežāk to ikdienā dara gados jaunāki iedzīvotāji (18-29 gadi), kā arī skolnieki un studenti. Vien 10% snieguši atbildi, ka pēdējā laikā mūziku nav klausījušies vispār.

Visbiežāk mūzikas ierakstus cilvēki klausās mājas (42%), pārvietojoties ar kājām vai transportlīdzekli (37%) vai darba vietā (16%).

Vienlaikus pētījuma rezultāti liecina, ka lielākā daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju (kopumā 63%) mūziku klausās tiešsaistē, tostarp izmantojot populāros straumēšanas servisus Spotify un Deezer, 41% mūziku lejuplādē internetā, bet mūziku kompaktdisku formātā iegādājas vairs tikai 11%.

Vairāk nekā puse (54%) norādījuši, ka pēdējā gada laikā nav apmeklējuši nevienu koncertu. Šie dati apliecina to, ka atlīdzība par mūzikas publisko izpildījumu, pašlaik ir kļuvusi par vienu no galvenajiem un būtiskākajiem ienākumu avotiem mūzikas radītājiem.

Diemžēl pētījuma dati arī liecina par sabiedrības izpratnes trūkumu attiecībā uz mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem. Proti, lielākajai daļai (83%) ekonomiski aktīvo iedzīvotāju patīkamas mūzikas atskaņošana veikalos, kafejnīcās un citās publiskās vietās ir būtiska, taču tikai 41% no viņiem piekrīt, ka mūziķi ir pelnījuši saņemt atlīdzību par viņu intelektuālā īpašuma izmantošanu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!