Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība sāk pētīt Latvijas sabiedrības mūzikas patēriņa tendences

Raksta attēls -  Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība sāk pētīt Latvijas sabiedrības mūzikas patēriņa tendences Foto: Inese Grīnberga

30.04.2015 / Parmuziku.lv

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA), sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS ir sākusi regulāru pētījumu LaIPA Mūzikas patēriņa indekss, kurā ik ceturksni tiks pētīts Latvijas iedzīvotāju mūzikas patēriņš, iedzīvotāju attieksme pret mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem un mūzikas ietekme uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Pirmais pētījuma vilnis norisinājās aprīļa beigās un tajā ar interneta aptaujas starpniecību tika aptaujāti 800 respondenti vecumā no 18-55 gadiem.

Viens no galvenajiiem pētījuma mērķiem bija noskaidrot sabiedrības mūzikas patēriņa tendences. Pētījums apliecināja, ka lielākajai daļai respondentu mūzika ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa - 41% iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā mūzikas ierakstus klausās katru dienu, turklāt salīdzinoši biežāk to ikdienā dara gados jaunāki iedzīvotāji (18-29 gadi), kā arī skolnieki un studenti. Vien 10% snieguši atbildi, ka pēdējā laikā mūziku nav klausījušies vispār. Visbiežāk mūzikas ierakstus cilvēki klausās mājas (42%), pārvietojoties ar kājām vai transportlīdzekli (37%) vai darba vietā (16%).

Piedāvājam aplūkot dažus no veiktā pētījuma rezultātiem:

Vienlaikus pētījuma rezultāti liecina, ka lielākā daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju (kopumā 63%) mūziku klausās tiešsaistē, tostarp, izmantojot populāros straumēšanas servisus Spotify un Deezer, 41% mūziku lejuplādē internetā, bet mūziku kompaktdisku formātā iegādājas vairs tikai 11%.

Turklāt vairāk nekā puse (54%) norādījuši, ka pēdējā gada laikā nav apmeklējuši nevienu koncertu. Šie dati apliecina to, ka atlīdzība par mūzikas publisko izpildījumu pašlaik ir kļuvusi par vienu no galvenajiem un būtiskākajiem ienākumiem avotiem mūzikas radītājiem.

Diemžēl pētījuma dati arī liecina par sabiedrības izpratnes trūkumu attiecībā uz mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem. Proti, lielākajai daļai (83%) ekonomiski aktīvo iedzīvotāju patīkamas mūzikas atskaņošana veikalos, kafejnīcās un citās publiskās vietās ir būtiska, taču tikai 41% no viņiem piekrīt, ka mūziķi par šī sava intelektuālā īpašuma izmantošanu ir pelnījuši saņemt atlīdzību. Mūziķus un producentus šie dati neizbrīna – viņi norāda, ka ir gatavi strādāt, lai veidotu ciešāku dialogu ar sabiedrību un informētu par savām tiesībām.

“Mūzika neapšaubāmi ir ne tikai mūsu darbs, bet arī aizraušanās, mēs priecājamies, ka mūsu radītā mūzika sagādā cilvēkiem prieku un sniedz pozitīvas emocijas. Taču mūzika vienlaikus ir arī mūsu darbs – šajā darbā mēs ieguldām ne tikai savu laiku un enerģiju, bet arī finansiālas investīcijas. Tādēļ mūsdienu digitālajā vidē, kad cīnīties ar intelektuālā īpašuma aizsardzību kļūst aizvien grūtāk, arī publiskais izpildījums mums ir svarīgs ienākumu avots, lai arī turpmāk mēs varētu strādāt mūzikas industrijā un radīt arvien jaunus skaņdarbus,” norāda LaIPA valdes locekle, grupas Instrumenti menedžere Līva Pētersone.

Lai ilgtermiņā mainītu sabiedrības attieksmi, LaIPA par savām šī gada prioritātēm ir izvirzījusi dialoga veicināšanu starp tiesību īpašniekiem un sabiedrību. Plānotās aktivitātes paredzēs piedāvāto servisu pilnveidošanu LaIPA klientiem un pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem, kā arī sabiedrības izpratnes veicināšanu par blakustiesībām, kas ietver mācību metodiskā materiāla izstrādi un tā ieviešanu pamatskolu izglītības programmā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!