Mūzikas eksperti skaidro, kura ir īstā grupa "Zvani"

Raksta attēls - Mūzikas eksperti skaidro, kura ir īstā grupa "Zvani" Grupa "Zvani" 2009. Positivus festivālā, ekrānšāviņš

02.06.2016 / Parmuziku.lv

Mūzikas apgāds “I Love You Records” ir neizpratnē par jaunveidotās grupas “ZVANI” debijas koncertu 31. maijā Rīgas 1. Rokkafejnīcā, jo mūziķu apvienība ar šādu nosaukumu jau pirms vairākiem gadiem uzstājās Positivus festivālā un izdeva albumu ar šā koncerta ierakstu. "I Love You Records" uzsver, ka jaunajiem “Zvaniem” nav nekāda sakara ar izdevniecības pārstāvēto grupu ar tādu pašu nosaukumu.

Mūzikas apgāds “I Love You Records”skaidro:

Liecības par grupas “Zvani” pastāvēšanu jau 2009. gadā ir viegli atrodamas interneta meklētājos. Ir skatāms gan fragments no uzstāšanās Positivus festivālā, gan informācija par izdoto albumu izdevniecības "I Love You Records" mājaslapā.Tikmēr jaunā grupa "ZVANI” par savu izveidošanas laiku norāda 2014. gadu.

Pirms izvēlēties grupai nosaukumu, mūziķiem ir jāveic izpēte vai izvēlētais nosaukums jau nav aizņemts. Grupas “Zvani” vārds Google meklētājā tiek atrasts daudzos kontekstos – publikācija laikrakstā Diena, pašas grupas sociālo tīklu profilos, galu galā izdevniecības "I Love You” oficiālajā lapā.

Tieši “Zvanu” koncertieraksts Positivus festivālā ir šīs izdevniecības pirmais oficiāli izdotais albums. Tādēļ nav saprotams, kāpēc ir dibināta jauna grupa ar tādu pašu nosaukumu. Ja tā ir šo mūziķu paviršība, tad pašlaik, zinot apstākļus, ka "Zvanu" nosaukums jau ir aizņemts, jaunajai grupai nosaukums ir jāmaina vai jāpārveido. Tā ir mūzikas biznesa ābece,” uzskata TVNET mūzikas apskatnieks Jānis Žilde.
 
“Pēdējā laikā sāk izskatīties, ka vārdu krājums, kas derētu grupu nosaukumos, draud izsīkt. Pērn uzradās grupa “Ornaments”, ignorējot faktu, ka tā sauc ļoti populāru latviešu ansambli ar vairāku gadu desmitu vēsturi, un arī vēl vieni “Zvani”. Tad jau drīzumā varam gaidīt gan jaunu “Lingu”, gan jaunu “Prāta vētru”, jo kāds nebūs pamanījis, ka tādas grupas jau sen ir,” piebilst mūzikas žurnālists Uldis Rudaks.
 
“Izvēlēties jaundibinātas grupas nosaukumu, kas jau aizņemts, proti, kuru jau lieto cita grupa, ir nekorekti. Vēl jo vairāk, ja šai grupai jau pirms vairākiem gadiem ir iznācis albums, kas apliecina, ka tāda grupa pastāv. Pat ja nosaukums nav reģistrēts, katrai mūziķu apvienībai vajadzētu pietikt godaprātam, lai to neizmantotu. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados bija grūtāk pārbaudīt, vai kādai grupai jau ir tāds nosaukums, ko kāds jauns kolektīvs vēlas izmantot, ar ko tolaik saskārušies gan angļi “Placebo” un “Suede”, gan vairākas pašmāju grupas. Piemēram, briti „Suede” aiz okeāna sevi pieteica kā “The London Suede”. Šodien ar interneta palīdzību var dažu minūšu laikā noskaidrot, vai kāds nosaukums jau ir izmantots vai nav,” komentē Uldis Rudaks.
 
Radio un televīzijas personība Toms Grēviņš stāsta: “Pirms dažām dienām leģendārie vācu elektronikas pionieri “Kraftwerk” zaudēja autortiesību prāvā, kurā centās piedzīt samaksu par divu sekunžu ritma fragmenta izmantošanu kādā vācu repa skaņdarbā. Tiesa atzina, ka hiphopā ierasta lieta esot mūzikas ierakstu fragmentu izmantošana. Tas ir pieļaujami, ja dziesma, kurā izmantoti fragmenti, tiešā veidā nav konkurente oriģinālam un nerada finansiālus zaudējumus autortiesību turētājiem.
 

Līdzīgi ir ar grupu nosaukumiem – pat Latvijas populārākā grupa “Prāta vētra”, lai arī vairākkārt centusies atbrīvoties no “Brainstorm” birkas, aizvien ar to startē starptautiski, bet smagā metāla pasaulē ir zināmi pavisam citi “Brainstorm”. Abām grupām satikties vienā mūzikas pasākumā ir teju neiespējami. Taču šis nav tāds gadījums – ja pirmie “Zvani” nolems atkal uzspēlēt koncertus vai abi satiksies vienā festivālā, būs sācies bezprecendenta haoss.

Vārds ”Zvani” nevar būt aizsargāts, pat jā tā sauc Olafa Gūtmaņa dzejoli, ko popularizējusi kāda Liepājas rokgrupa, kurai ir zināms sakars ar Liepājas zvaniem. Jo var taču būt gan gan debesu zvani, gan tālruņa zvani, gan arī dzejolis “Zvani”. Ierakstot Google " grupa zvani”, pirmais rezultāts ir Andersona un Krēsliņa trash alternative grupas mūzikas lapa portālā Draugiem.lv, pie tam šie “Zvani” izdevuši koncertierakstu krietni pirms parādījās Liepājas “Zvani”. Rietumu pasaulē jaunākie “Zvani” secinātu, ka nosaukuma maiņa ir obligāta un sevi pārsauktu par “Rokas”, "Straume” vai "Zīlīte”,” secina Toms Grēviņš.
 

Komentē Liena Grīna, Latvijas Izpildītāju un Producentu asociācijas (LaIPA) izpilddirektore: “Atbildot uz jautājumu cik un vai ir ētiski Latvijā izmantot jaunai grupai savā nosaukumā jau esošas grupas nosaukumu, jāņem vērā vairāki faktori – esošās grupas sasniegumi, aktualitāte un informācijās pieejamība. Esošā grupa “Zvani” 2009. gadā ir izdevusi albumu ar mērķi padarīt savus ierakstus pieejamus sabiedrībai, tādejādi informējot sabiedrību par grupas eksistenci un muzikālo darbību ar šo nosaukumu.

Jaunajai grupa, cik sniedzas tās iespēju robežas, vajadzētu pārbaudīt, vai šāds nosaukums jau nav izmantots. Attiecīgi, pārbaudot šādu informāciju, vēršoties pie Latvijas Izpildītāju un Producentu apvienības, kuras datu bāzē ir reģistrēta informācija par grupu nosaukumiem un sastāviem, kā arī pārbaudot datus globālajā tīmeklī.

Izdevniecība “I Love You Records” vēlas atgādināt, ka “Zvanu” sastāvs kopš 2009. gada nav mainījies un tas ir: Kristaps Krēsliņš, Arnis Račinskis, Juris Andersons, Roberts Kuļenko. Pašlaik grupa strādā pie jauna materiāla. Tāpat mūzikas apgāds vērš koncertaģentūru uzmanību uz šo gadījumu, lai organizatori būtu droši, kurus no abiem “Zvaniem” tie ir apstiprinājuši saviem pasākumiem.
 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!