Skaņa būtiski ietekmē ēdiena garšu

Raksta attēls - Skaņa būtiski ietekmē ēdiena garšu Foto: pexels.com

25.02.2016 / Parmuziku.lv

Augstu frekvenču skaņas ļauj cilvēkam izgaršot saldo, savukārt zemās frekvences pastiprina rūgtumu. Bet, atrodoties augstu gaisā - lidmašīnā, fona trokšņi un izmaiņas elpošanā pastiprina sāļās un saldās garšas.

Garšas sajūta ir viena no sarežģītākajām maņām, par kuru atbild ne vien garšas kārpiņas, bet arī oža, un to būtiski ietekmē arī apkārtējās vides skaņas. Ar īstās fona mūzikas palīdzību iespējams cilvēka garšas izjūtu mainīt 5 līdz 10 procentiem - protams, skaņas un garšas sadarbība interesē gan pavārus, gan zinātniekus. 

Piemēram, 1997. gadā godalgotā restorāna Fat Duck šefpavārs Hestons Blumentāls (Heston Blumenthal), izmantojot Pavlova pētījumus par cilvēku refleksiem, iepazīstināja ar konceptu Jūras skaņas (Sounds of Sea), kura ietvaros restorāna viesiem, līdz ar zivju ēdienu tika atnests arī iPods, ar kura palīdzību varēja  klausīties jūras skaņās.

Viens no pēdējiem restorāna Fat Duck projektiem ir izstrādāts sadarbībā ar Oksfordas universitātes zinātniekiem, lai testētu, kā ar skaņas palīdzību viena un tā paša ēdiena garšu modulēt no saldas līdz rūgtai. Savas garšas kārpiņas zinātnes vārdā var patestēt ikviens – pirms tam vajadzēs sagatavot tasi kafijas vai tāfelīti labas šokolādes.

Malkojot kafiju, paspēlējies ar šiem audio failiem:

Zemās frekvences skaņas rūgtajam

Augstās frekvences skaņas saldajam

SKDS aptaujas dati liecina, ka 47% aptaujātajiem patīkama mūzika rada vēlmi ilgāk uzturēties kafejnīcās un restorānos, turklāt 84% labprāt atgriežas tur, kur skan laba fona mūzika. Saņemt atļauju publiskai mūzikas atskaņošanai iespējams Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā LaIPA

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!