Zaudējumi ES mūzikas ierakstu industrijai - 170 miljoni euro gadā

Raksta attēls - Zaudējumi ES mūzikas ierakstu industrijai - 170 miljoni euro gadā Foto: www.pixabay.com

30.05.2016 / Parmuziku.lv

Deviņapadsmit Eiropas Savienības valstīs veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka 2014. gadā Eiropas Savienības mūzikas ierakstu industrija pirātisma dēļ zaudēja 170 miljonus euro, kas atbilst 5,2% no mūzikas ierakstu apgrozījuma.

Mūzikas ierakstu industrija ir intelektuālā īpašuma tiesību intensīva nozare. Šajā sfērā visnozīmīgākās ir autortiesības un blakustiesības, taču mūsdienās šajā nozarē arvien lielāku īpatsvaru ieņem arī preču zīmes un dizainparaugi.

Lielāki zaudējumi novērojami tai mūzikas ierakstu daļai, kura tiek tiražēta digitālā formātā – tie sastāda 113 miljonus euro jeb 8,8 % no mūzikas ierakstu apgrozījuma. Savukārt 57 miljoni euro jeb 2,9 % no apgrozījuma ir pirātisma izraisītie zaudējumi ierakstiem fiziskajos datu nesējos, piemēram, CD, DVD.

Tiek lēsts, ka tiešie un netiešie zaudējumi visā industrijā ir 336 miljoni euro, no kuriem 63 miljonus euro veido pirātisma radīto tirgus kropļojumu dēļ valstu budžetos neiekasētie nodokļi.

Šis ziņojums ir septītais Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma organizācijas (EUIPO) veidotajā pētījumu sērijā, kurus veic Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrs par viltojumu ekonomisko ietekmi uz dažādiem tautsaimniecības sektoriem Eiropas Savienībā. Pētījums veikts, balstoties uz Starptautiskās Fonogrāfijas industrijas federācijas (IFPI) datiem, kuri atspoguļo apgrozījumu 19 valstīs, kuras 2014. gadā veidoja 99 % no ES mūzikas ierakstu apgrozījuma. Latvijas mūzikas ierakstu industrija un tirgus šajā pētījumā nav analizēts.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!