"Short Riga" kuratore Agnese Logina atklāj savu latviešu mūzikas videoklipu Top 10

Raksta attēls -  "Short Riga" kuratore Agnese Logina atklāj savu latviešu mūzikas videoklipu Top 10 Foto: Raivis Kapilinskis

26.05.2017 / Parmuziku.lv

"Short Riga" kuratore Agnesei Logina rūpīgi seko līdzi aktualitātēm Baltijas mūzikas videoklipu apritē, lai atlasītu programmu Rīgas Starptautiskā kino festivāla Baltijas mūzikas videoklipa konkursam. Parmuziku.lv Agnese atklāj savus visu laiku iecienītākos pašmāju mūzikas videoklipus.

Ievadā Agnese saka: "Jau trešo gadu starp maniem darba pienākumiem ir arī Baltijas mūzikas videoklipu konkursa atlase Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) ietvaros. Šis konkurss, kas radās kā mūsu, “Short Riga” kuratoru iniciatīva, man licis iepazīties pamatīgāk ne tikai ar šobrīd notiekošo Baltijas mūzikas videoklipu telpā, bet arī ieintriģējis ieskatīties pagātnē un izveidot pārskatāmu mūzikas videoklipu vēsturi Latvijā, kas ir manas disertācijas tēma. Protams, es varētu izvērsties par to, kā analizēt mūzikas videoklipus, ko tie pasaka par notiekošo konkrētā sabiedrībā zināmā laikā un telpā, kādus simbolus un kultūrzīmes tie iemūžina, taču tas viss lai paliek akadēmiskām publikācijām un konferencēm, šoreiz – tīri subjektīvs un personīgs latviešu videoklipu top 10, kas apkopo tos klipus, kuri man tieši šobrīd liekas visjaudīgākie, svarīgākie, skatāmākie darbi.

Gaume mainās, tāpat mainās arī tas, ko meklē audiovizuālos darbos, kas liekas svarīgs, saistošs un pārliecinošs. Veidojot šo topu, pati sapratu, ka šobrīd man acīmredzot ir aktuālas tādas mākslinieciskās vērtības kā autentiskums un oriģinalitāte, kas nereti ir svarīgākas par profesionālu kvalitāti un nopulētu gala rezultātu.

Tā kā es nevēlējos likt vērtējumu, kas neizbēgami parādītos, ja klipi būtu sarindoti secībā no 1-10, izvēlējos tos sarindot alfabētiskā secībā."

Ansamblis Manta – "Eva Eva"

Realitāte ir visnotaļ skaudra, tur nav daudz šaubu: videoklipiem finansējuma biežāk nav nekā ir, resursi ir ierobežoti, un kopumā viss liekas visnotaļ sarežģīti. Taču “Eva Eva” ir lielisks piemērs tam, kā šīs visas problēmas radoši un oriģināli apiet, un tā rezultātā ir tapis viegli hipnotisks, ritmisks videoklips, kas ar dažādo ainu regulāro atkārtošanos rada pārsteidzošu un atmiņā paliekošu efektu.

Bērnības milicija – "Pasaule ir neērta vieta"

Mūzikas videoklipi nereti sirgst no tās kaites, kas liek domāt, ka var vienkārši nofilmēt, kā mūziķi izpilda dziesmu, un videoklips ir gatavs. Kaut kādā mērā jau tā ir, neapšaubāmi – taču rezultāts nereti ir neticami garlaicīgs videoklips, kas ir tikpat stereotipiski paredzams kā otrs (šķietami) populārākais videoklipu veids, kurā redzama smuka meitene, kas iet pa pilsētu. Taču “Pasaule ir neērta vieta” šo formāta īsceļu – mūziķu uzstāšanās filmēšanu – drosmīgi pārveido un padara par baudāmu un pārliecinošu videoklipu, kas turklāt ir piemērots arī atkārtotai skatīšanai.

Gaujarts – Mīlulīt (līdz pēdējam elpas vilcienam)

Manuprāt, šis ir pārliecinoši viens no skaistākajiem, pārdomātākajiem un mākslinieciskā nozīmē jaudīgākajiem videoklipiem, kas ir tapis Latvijā. Reiņa Pētersona zīmējumi, kas tiek radīti videoklipa laikā, ir vienlaikus gan process, gan pabeigti darbi, tādējādi radot ārkārtīgi neparastu un drosmīgu videoklipa mijiedarbību ar dziesmu. Fakts, ka šis videoklips 2011. gadā neieguva “Zelta mikrofonu” gada labākā videoklipa kategorijā, joprojām liek neticībā uzraukt uzacis.

Gustavo, Guiseppe, Roberts Gobziņš – "Aka Hip Aka Hop"

Roberts Gobziņš ir pārsteidzoša parādība Latvijas kultūras telpā, pret kuru tīri personīgā līmenī es jūtu milzu cieņu un apbrīnu par to neremdināmo radošumu un oriģinalitāti, kas no viņa nepārtraukti plūst. Šī dziesma, kas apvieno divus hiphopa māksliniekus un tik ļoti rāmjos neieliekamu personību kā Roberts Gobziņš, kas cita starpā uzbur arī tik sirreālas ainas kā tādu, kurā ar “basām kājām ar Latvijas pasi padusē tu klausies basu”, zināmā mērā ‘strādā’ arī tās videoklipa dēļ, kas veiksmīgi apvieno šos dažādos elementus vienā vienotā veselumā, kas turklāt pārliecinoši turas kopā.

Jauns mēness – "My Life"

Jaudīgs, vitāls mūzikas videoklips no tālā 1987. gada, kas līdz pat šai dienai ir saglabājis spēju pārsteigt, mulsināt un atgādināt, ka, ļoti iespējams, daudz kas no tā, ko mēs domājam, ka zinām par padomju laiku un mūsu tikumīgo sabiedrību, ir jātver ar krietnu devu skepses.

Linga – "Wash it Down"

Visnotaļ traks videoklips, kas šķiet nepelnīti aizmirsts un uzjundī nepatīkamo jautājumu par to, kāpēc šobrīd vairs tik drosmīgas, vitālas un oriģinālas idejas netiek realizētas, bet tā vietā mums ir nogludināti un ‘pareizi’ attēli, kas neko daudz vairs nepasaka ne par mums, ne par laiku, kurā dzīvojam.

Ozols – "Rajons"

Videoklipus var vērtēt dažādi, it sevišķi pēc zināma laika. Laiku, kad “Rajons” tika pieteikts pirmo reizi, es īpaši neatceros, tāpēc neņemos spriest, kā video uztvēra tolaik, taču šobrīd ir skaidrs viens: videoklips, kas iemūžina tā laika dažādus stila un statusa apliecinājumus, ir kļuvis par skaudru un pārliecinošu 2000. gadu sākuma Rīgas portretu.

Pienvedēja piedzīvojumi – "Jel"

Tāpat kā “Rajons”, arī šis videoklips ir pilns ar 90to gadu kultūrzīmēm: īpašais kreklu izskats, garie mati, tie pagrabi.. ļoti priecē klipa kvalitāte, kā arī tas, ka “Jel” joprojām dāvā iespēju iegrimt nostalģijā par laiku, ko es nemaz īsti neatceros.

Prāta vētra – "Lidmašīnas"

Briedums ir laba lieta, taču tāda tīra, nekontrolēta jauneklīga enerģija, kas no “Prāta vētras” veļas ārā šajā klipā, ir kas tāds, kā latviešu videoklipu telpai šobrīd akūti pietrūkst. Videoklips, kas arī liek just viegli nedefinējamu nostalģiju pēc laika, kad šķietami viss bija vieglāk, nevainīgāk un krietni jautrāk.

Židrūns – "Inga mūžamziedošā"

Videoklips, ko mierīgi varētu nosaukt par lecīgu. “Inga mūžamziedošā’’ šķiet apzināti veidots tā, lai pārkāptu pēc iespējas vairāk noteikumu un formāta likumu, lai izaicinātu skatītājus un pašiem sevi, tādējādi radot patiešām oriģinālu un neparastu vienību Latvijas mūzikas videoklipu vēsturē. Ļoti ceru, ka šādi videoklipi drīz vairs nebūs kas neparasts, ko vajag paskaidrot, bet ieņems pārliecinošu nišu Latvijas mūzikas videoklipu kontekstā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!