DDA Savvaļas Elektrosintēze: Sign Libra. MIDI rotaļlietu burvība.

Raksta attēls - DDA Savvaļas Elektrosintēze: Sign Libra. MIDI rotaļlietu burvība. Publicitātes foto

19.09.2018 / Edgars Rakovskis

Trešā intervija no Savvaļas Elektrosintēzes sarunu cikla. Šoreiz ar nosvērto Sign Libra.

ATCERIES: Dirty Deal Audio Seanss Liepājas Mākslas Foruma ietvaros notiks 30.septembrī!

Nepieradinātā elektroniskā mūzika… Kāpēc ne fanks vai, piemēram, post hārdkors? Kur sakne, motivācija?
Tas, ka tiek rakstīta elektroniskā mūzika nenozīmē, ka “iekšpusē” tā sevī neietver mīlestību pret dažādu mūziku... Sintētiskās un akustisko instrumentu imitējošās skaņas dod iespēju iejusties multiinstrumentālista lomā, izmantojot paņēmienus vai formas, raksturīgos dažādiem mūzikas žanriem vai stiliem. Motivācija rakstīt tāda veida mūziku galvenokārt slēpjās zinātkārē par elektroniskās mūzikas rakstīšanas veidu un ieinteresētībā par sintētisko instrumentu skanējumu.

Kā notiek mūzikas radīšana? Īpaši apstākļi, vide? Tehnoloģijas?
Nerunājot par attiecīgām mūzikas teorijas zināšanām un mūzikas pieraksta prasmi, jāsaka, ka jebkurš radošais darbs sākas ar ideju, ko ir uzģenerējusi iedvesma, un no tās izrietošo pētījumu. No kurienes rodas iedvesma – tas ir individuāli katram cilvēkam, bet uzskatu, ka tā nenāk viena pati, jo uz zemapziņu iedarbojas ļoti daudz ietekmējošu faktoru ikdienā, tai skaitā minētie apstākļi, vide utt.

Dzīvā izpildījuma realizācija: kā tas notiek? Uz skatuves tiek spēlēti kādi mūzikas instrumenti? Ir kādi, piemēram, ar mūziku nesaistīti elementi?
Smieklīgi, bet neizmantoju nevienu mūzikas instrumentu, jo MIDI klaviatūras es nepieskaitu pie šīs kategorijas. Pats par sevi MIDI neskan – tikai ja to pieslēdz. Sava veida forša rotaļlieta, kuru koordinē audio digitālā darba stacija ar iebūvētiem sintezatoru tembriem. Vienīgais akustiskais “instruments”, kas tiek “spēlēts” dzīvajā ir, laikam, mana balss.

Vai mūsdienās laptops var tikt uzskatīts par mūzikas instrumentu? Vai mūziku var radīt jebkurš ar noteikumu, ka prot labi apieties ar datoru, mūzikas apstrādes programmām un spraudņiem (plugins)
Kā jau minēju augstāk, lai radītu kaut ko muzikālu, ir vēlamas kaut nelielas mūzikas teorijas zināšanas un, pat svarigāk – izpratne par mūziku tās plašajā nozīmē.

Atslēga ir gribā pieņemt un klausīties jebkura virziena, jebkura laikmeta un paaudzes mūziku un būt atvērtam uz gaumes eklektismu un nebaidīties no stilu sajaukšanas.

Mūzikas datorprogrammas ir vienkārši mūzikas pieraksta darbavieta, salīdzināma ar tukšu nošu papīru.

Nupat lasīju Ostina Kleona grāmatu “Steal like an artist”, kur bija citāts: “Immature poets imitate; mature poets steal; bad poets deface what they take, and good poets make it into something better, or at least something different.” Tavas domas mūzikas kontekstā? Kur un vai sākas/beidzas šī “zagšana” un veidojas kaut kas savs? Vai vispār šodien ir iespējams attīstīt oriģinalitāti? Radīt ko jaunu, aizraujošu?
Nodarbojoties ar radošo darbu ir jāattīsta sava iztēle, citādi tas vairs nebūs oriģināls darbs. Iztēle attīstas un oriģinālitāte rodas tad, kad cilvēks ir zinātkārs un ir ieinteresēts ne tikai kaut kādā vienā darbības sfērā, bet arī mēģina gūt zināšanas no pavisam citas operas. Neviens vēl nav teicis, ka cilvēkam piespiedu kārtā dzīvē ir jānodarbojas tikai ar kaut ko vienu... Tāpat ar mūziku – ja sekot tikai trendīgiem mūzikas virzieniem un izpildītājiem vai otra galējība – pieņemt tikai “veco skolu”, agri vai vēlu var nonākt idejiskā strupceļā... Bet tā kā runa ir par šodienas reālijām, tad ir “jāmācās” klausīties mūzika no pieredzējušiem, dažādu žanru pārstāvošiem “skolotājiem”, un tajā pat laikā turēt ausis vaļā uz mūsdienu muzikālo straumju virzienu. Ja būsi šo abu polaritāšu izskolots, nekāds plaģiātisms vai atklātā kopēšana pati par sevi nesanāks.

Ir jāprot cienīt un analizēt to, ko tu klausies.

Vai un kādu mūziku Tu patērē ikdienā? Mūzikas loma, nozīme Tavā dzīvē ārpus radošā procesa.

Lai arī ar mūziku esmu saistīta no agras bērnības, vienmēr attiecos pret frāzi “Mūzika ir mana dzīve” ar daļu skepticisma... Tagad gan šo frāzi izjūtu, vienīgi izņemtu no tās vārdu “mana”! Runājot par ikdienas mūziku, tad klausos tādu, kas mani izglīto, atbrīvo no domāšanas vai motivē uz darbu.

Kādu iespaidu Tavi darbi atstāj uz klausītāju? Vai Tu ieteiktu savus skaņdarbus, piemēram, mūzikas terapijas realizēšanai?
Par mūzikas terapiju biju aizdomājusies kopš skolas laikiem, un, gribētos ticēt, ka Sign Libra skaņdarbi motivē klausītāju uz emocionāli sabalansēto pašsajūtu.

Kas apmeklētājiem jāzina par SIGN LIBRA pirms došanās uz festivālu?
Neapvainošos, ja neko nezinās!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!