Koncerts “Franču un itāļu neoklasicisms” Rundāles pilī

Raksta attēls - Koncerts “Franču un itāļu neoklasicisms” Rundāles pilī Publicitātes foto

23.05.2019 / Parmuziku.lv

Šī gada 1. jūnijā plkst. 17.00 skaistajā Rundāles pils Baltajā zālē klausītāji tiek aicināti apmeklēt koncertu “Franču un itāļu neoklasicisms”, kura vienojošais motīvs – senās mūzikas renesanse 20. gadsimta mūzikā. Atskaņojumā līdz ar Liepājas Simfonisko orķestri uzstāsies Londonā rezidējošā, daudzsološā Latvijas jaunā vijolniece Eva Ter-Sarkisova, kā arī soprāns Ilze Grēvele-Skaraine un diriģents Māris Kupčs.

Koncertā izskanēs lieliski un pēdējos gados Latvijā mazāk dzirdēti 20. gadsimta sākuma izcilo komponistu Morisa Ravēla un Otorīno Respīgi skaņdarbi, kuru pamatā abu komponistu kaismīgā aizraušanās ar seno mūziku, kas tolaik kļuva aizvien biežāk dzirdama koncertos daudzviet Eiropā. Klausītājus  gaida tikšanās gan ar senās mūzikas tēmu burtiskiem citātiem, kā svītā “Kuperēna piemiņai” un svītā “Putni”, gan renesanses un baroka mūzikas formu stilizācijām, kas gan apvienojumā ar Ravēla impresionisma mūzikas valodas smalko izteiksmi, gan Respīgi neoklasicisma stila mirdzošo instrumentāciju, rada neaizmirstamu muzikālu noskaņu.

Eva Ter-Sarkisova (2003) vijolspēli apguvusi jau no trīs gadu vecuma. Līdz 2016. gadam viņa mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Nellijas Sarkisjanas, kā arī apmeklējusi meistarklases Krievijā, Šveicē un Vācijā. Kopš 2017. gada, izturot daudzpakāpju atlasi, Eva Ter-Sarkisova studē Jehudi Menuhina Sarejas speciālajā mūzikas skolā īpaši apdāvinātiem bērniem, kur vijoli jaunā mūziķe apgūst Lucias Ibragimovas vadībā. Šobrīd Eva Ter-Sarkisova ir viena no skolas labākajām vijolniecēm, regulāri kā soliste koncertē slavenajā The Menuhin Hall, kā arī uzstājas izbraukuma koncertos. Jaunā vijolniece plūkusi laurus vairākos starptautiskos konkursos, kuru vidū A. Saljēri 3. Starptautiskais jauno izpildītājmākslinieku konkurss Itālijā (2012), A. Sondecka 4. Starptautiskais jauno stīginstrumentālistu konkurss Lietuvā (2013), E. Ter-Sarkisova ir Slovākijas konkursa “Eiropas talanti” otrās vietas ieguvēja, kā arī J. Kočana Prāgas 60. Starptautiskā vijolnieku konkursa 3. vietas ieguvēja.

Ilze Grēvele-Skaraine 2016. gadā ieguvusi maģistra grādu Senās mūzikas dziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) doc. Airas Rūrānes klasē. Studējusi ERASMUS apmaiņas programmā Hāgas Karaliskajā konservatorijā, kā arī Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijā profesores Asta Krikščiūnaite operas klasē. Vokālās prasmes papildinājusi pie pasaulē atzītiem senās mūzikas speciālistiem. Kā soliste sadarbojusies ar diriģentiem Māri Kupču, Michael Chance un Peter van Heyghen, kā arī Nīderlandes profesionālo Baha mūzikas kamerkori. Piedalījusies baroka operu iestudējumos. Ar izciliem panākumiem sniegusi solokoncertus Latvijā. Kopš 2012. gada Ilze Grēvele-Skaraine ir baroka kora Collegium Choro Musici Riga māksliniece, starptautiskā ansambļa Le Voci delle Grazie (Nīderlande) soliste.

Diriģents Māris Kupčs dibinājis baroka orķestri Collegium Musicum Riga, baroka kori Collegium Choro Musici Riga, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedru un šobrīd ir tās vadītājs un asociētais profesors. Māris Kupčs ir atzīts un pieprasīts vieslektors Eiropas augstskolās. Kā diriģents viesojies Francijā, Vācijā, Beļģijā, ASV, Polijā, Krievijā, Skandināvijas valstīs u.c. Kopš 2018. gada prestižās britu izdevniecības Toccata Classics mākslinieks, kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un Lietuvas Valsts Simfonisko orķestri ieskaņojot kompaktdiskus ar somu komponista Fridriha Bruka (Fridrich Bruk) jaunākajām simfonijām. 2019. gada martā sadarbībā ar Kopenhāgenas operas teātra un akadēmijas solistiem un baroka orķestri Collegium Musicum Riga Kopenhāgenas operas teātrī iestudēja un diriģēja Klaudio Monteverdi operas “Popejas kronēšana” (Claudio Monteverdi “L’incoronazione di Poppea”) pirmizrādes.

Koncerta biļetes pieejamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības kasēs un internetā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!