Mārtiņa Freimaņa dzimšanas dienā pie klausītājiem dodas viņa skolas laikā radītā “Neprāta dziesma”

Raksta attēls - Mārtiņa Freimaņa dzimšanas dienā pie klausītājiem dodas viņa skolas laikā radītā “Neprāta dziesma” Foto no personīgā arhīva

10.02.2023

Šogad Mārtiņam Freimanim paliktu 46 gadi. Šajā nedēlā pasaulē dodas dziesma, kuru viņš radīja, kad viņam bija apmēram 16 gadu.

“Neprāta dziesma” ir viena no topošā mūzikas albuma “I am fine”, kuru veidos 12 līdz šim nedzirdētas mūziķa Mārtiņa Freimaņa dziesmas. Šīs dziesmas Mārtiņš radīja 90tajos gados, laikā, kad mācījās Aizputes vidusskolā. Tolaik viņš tās izpildīja akustisko ģitāru pavadījumā kopā ar skolas laikā dibināto ansambļu “Ilze” un “Trīsstūris” dalībniekiem.

Pilnībā saglabājot Mārtiņa Freimaņa radīto dziesmu mūziku un tekstus, katrai dziesmai tika meklēts un atrasts savs, īpašs skanējums.  

Dziesmu aranžējumus veidoja mūziķi Normunds Kalniņš, Roberts Dinters un Ieva Tālberga. Tās izpilda īpaši šim projektam izveidots ansamblis: Normunds Kalniņš, Ieva Tālberga, Roberts Dinters, Zanda Štrausa, Raitis Eleris, Māris Zīlmanis, Kaspars Boroduško un Maija Kalniņa.

 “Mums bija svarīgi izveidot katras dziesmas skanējumu tā, lai tajās saglabātu iespējami autentisku viena jauna cilvēka vēstījumu mūzikā, pirms viņš kļuva slavens. Vēlējāmies piešķirt tām mūsdienīgu skanējumu, vienlaikus nepazaudējot 90tajiem gadiem piemītošo laikmeta iezīmju šarmu. Tāpat mums bija interesanti ieraudzīt, ka savos vēstījumos šīs dziesmas ir ļoti aktuālas arī šodien”, tā gana izaicinošo dziesmu atdzimšanas procesu raksturo šī projekta veidotāji.

Topošais mūzikas albums ir turpinājums koncertstāstam “I am fine”, kurš pirmizrādi piedzīvoja Liepājā, 2021.gadā. Projekta idejas autore un režisore Maija Kalniņa par šī koncertstāsta izveidi saņēma Liepājas Kultūras gada balvu.

Savu pirmo dziesmu pierakstu kladi Mārtiņš Freimanis noslēdzis ar uzšņāptu frāzi angļu valodā: “I am fine”. Tā arī izvēlēta par kopēju projekta nosaukumu. Tās daudznozīmība un biežā neatbilstība savam saturam, to pielietojot, izgaismo gan Mārtiņam piemītošas, gan cilvēcīgas pretrunas, kuras tik aktuālas arī šodien. 

Šodien Mārtiņam paliktu 46 gadi. Tieši šodien pasaulē dodas dziesma, kuru viņš radīja, kad viņam bija apmēram 16. Interesanti, ka gaidāmajā albumā “I am fine” ar Freimaņa “jaunajām” dziesmām patiesībā skanēs viņa pašas senākās dziesmas. Skanēs viņa sākums. Vai var būt labāka dāvana tik spilgtam, talantīgam, skaistu pretrunu un paradoksu bagātam cilvēkam?!

Albums “I am fine” un “Neprāta dziesma” ierakstīta “Roberts Dinters monochrome robot rec” studijā, ieraksta pēcapstrādi veica Juris Jevdokimičevs (“Wiktorijas skaņu ieraksti”).
Studijas ieraksta producenti Roberts Dinters, Normunds Kalniņš un Ieva Tālberga. Projekta producente – Maija Kalniņa.

Albums tapis ar Mārtiņa Freimaņa fonda atbalstu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!