Rihards T. Endriksons: Nav tādas mūzikas, kas nav domāta cilvēkiem

Raksta attēls - Rihards T. Endriksons:  Nav tādas mūzikas, kas nav domāta cilvēkiem Foto: Baiba Rubīne

12.10.2016 / Aiga Leitholde

No 13. līdz 16. oktobrim Rīgas biržā, Mūzikas namā Daile un Daugavpils Marka Rotko centrā norisināsies 14. nepieradinātās mūzikas un mākslas festivāls “Skaņu mežs”. Kā sagatavoties “Skaņu meža” apmeklējumam, ja uz šo festivālu klausītājs dosies pirmo reizi - to vaicāju Rihardam T. Endriksonam, vienam no “Skaņu meža” organizatoriem un programmas veidotājiem.

Kā vislabāk iepazīt festivāla "Skaņu mežs" programmu?

Iepazīt "Skaņu mežu"  vienmēr var divos veidos. Viens - vispirms izpētīt programmu, uzzinot, kas ir kas. Pirms koncerta mūziķa ieraksta noklausīšanās negarantēs pilnu viņa iepazīšanu. Tomēr, iepriekš noklausoties kaut pāris albumu no katra "Skaņu meža" dalībnieka, ļaus labi orientēties festivāla programmā un pielāgot perspektīvu katram atsevišķajam koncertam. Eksperimentālajā mūzikā atšķirības starp studijas ierakstu un uzstāšanos var būt grandiozas, vai arī  to var nebūt vispār. Otrais variants - pirms festivāla apmeklējuma tikai aptuveni, virspusēji  ieskatīties programmā un nākt uz "Skaņu mežu" kā uz tādu karuseļveidīgu pieredzi – piemēram, 4 stundu laikā dzirdot 5 dažādu žanru koncertus.

Kas, manuprāt, ir labi - "Skaņu mežs" norises vietas Mūzikas nama Daile telpu izvietojums ļauj baudīt skaņu mākslu zālē, bet foajē – neformālas ballītes atmosfēru.

Mums patīk mūzikas nams Daile. Mēs šo vietu atradām pēc ilgiem meklējumiem, risinot mūsu sarežģītās attiecības ar telpām. Pēdējā reize mūsu paradumā, rīkot festivālu savdabīgās norises vietās, bija 2011. gads, kad festivāls notika Tabakas fabrikā. King Midas Sound uzstāšanas skaļuma dēļ izsprāga fabrikas logs. Arī dažu konkrētu koncertu skaņa pati par sevi šajās telpās, manuprāt, nebija izcila, jo šīs mūzikas formas nebija tādai telpai pielāgotas.

Es zinu, daļai "Skaņu meža" auditorijas ļoti pietrūkst, es atļaušos vulgāri izteikties, šie "Skaņu meža" koncerti grauztos, jo tas maina noskaņu un dod cita vieda klausīšanās pieredzi. Lai gan neiebilstam būt par pieredzi, tomēr  "Skaņu mežs" ir, pirmām kārtām, mūzikas festivāls. Un, lai varētu šo mūziku pilnvērtīgi klausīties, skaņas kvalitātei ir liela nozīme. Daile piedāvā telpu, kas ir patīkama tīri no noskaņas viedokļa - skatuve ir vienlīdz tuvu, lai kur arī tu sēdētu - balkonā vai parterī, šādi nodrošinot zināmu intimitāti, bet arī uzņemot pietiekamu apmeklētāju skaitu.

Varbūt ir kaut kas tāds, kas klausītājiem bez eksperimentālās mūzikas klausīšanās pieredzes, varētu raisīt ne tik patīkamas izjūtas, likt bīties no eksperimenta?

Es domāju, droši var teikt, ka nav tādas mūzikas, kas nav domāta cilvēkiem.

Pat visdrosmīgākie eksperimenti visbiežāk tiek radīti, lai kāds tos klausītos - arī tad, ja tas ir mēģinājums pārliecināt akadēmisku eliti vai izspēlēt šaurākam cilvēku lokam paredzētas references, tas ir domāts attiecīgai auditorijai.

Šēnbergs ir teicis: “Ja tā ir māksla, tā nav visiem. Ja tas ir visiem, tad tā nav māksla”. Es savā ziņā tam piekrītu, tomēr šim ierobežojošajam izteikumam var arī atrast apkārtceļu. Ja gadās, ka konkrētā māksla nav domāta jums, ir tik pat daudz citu mākslas formu, kas ir domātas tieši jums. "Skaņu meža" pieeja žanru dažādībai sola iespēju šajā dažādība sastapties gan ar mūziku, kas jums būs sveša, gan ar mūziku, kas patiešām patiks. Galu galā, "Skaņu meža" programmu veido tikai divi kuratori. Mēs programmu sastādām, vadoties pēc mūsuprāt vērā ņemamām aktualitātēm, dažbrīd arī pēc mūsu subjektīvām interesēm. Mēs nevaram atrast konkrētu mūziku, kas katram derēs vislabāk, bet varam parādīt, cik plašas ir iespējas, lai klausītāji paši varētu veiksmīgi meklēt tālāk.

Otrkārt, bailes cilvēkiem visbiežāk ir no aukstas un konceptuālas mūzikas, kas "Skaņu mežā" pēdējos gados nav tik plaši pārstāvēta. Lielākoties "Skaņu meža" koncerti liek uzsvaru uz iespaidīgām skaņām. Uz šo te pirmatnējo sajūtu - klausīšanās pieredzi maņu līmenī, kas ir pa spēkam jebkuram klausītājam.

Visa aktuālākā informācija par "Skaņu meža" māksliniekiem, koncertu laikiem atrodama šeit. Biļetes uz festivālu iespējams iegādāties Biļešu Servisa kasēs, kā arī bilesuserviss.lv.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!