Valters Sprūdžs izvēlas visu laiku labākos basģitāristus

Raksta attēls - Valters Sprūdžs izvēlas visu laiku labākos basģitāristus Foto no personīgā arhīva

30.07.2016

Par muzikālo daudzpusību Valtera gadījumā nevar sūdzēties. Viņš darbojas grupās “Flame & the Rolltones”, “Mellendig”, “Very Cool People”, spēlē ar “Instrumentiem” un Goran Gora.

Bass viņam primāri nozīmē basģitāru, tādēļ lūdzām Valteru izvēlēties piecus visu laiku labākos tieši šā instrumenta meistarus.

1. James Jamerson

Viņš bija “Motown” ierakstu kompānijas studijas grupas “The Funk Brothers” basists. Ierakstījis neaizmirstamas basa līnijas ar Stevie Wonder, “Jackson 5”, Marvin Gaye, “The Supremes” un daudziem citiem “Motown” māksliniekiem. Pirmais basģitārists, kurš popmūzikā sāka izmantot hromatismus, sinkopētus ritmus, slāpētas notis un citus sarežģītus izteiksmes līdzekļus. Leģenda vēsta, ka basa partiju dziesmai “What’s Going On” viņš esot ierakstījis ar pirmo piegājienu, guļot uz muguras uz grīdas un pamatīgā alkohola reibumā.

YouTube

2. Francis “Rocco” Prestia

Leģendārās fanka grupas “Tower of Power” basists. Viņš pats savu spēles stilu kādā intervijā raksturoja kā “spēlēt solo visu laiku”. Pārsvarā veido uz sešpadsmitdaļnotīm bāzētas basa partijas, bieži iznesot basu mūzikas priekšplānā. Dziesmas “What Is Hip” un “Soul With a Capital “S”” ir lieliski paraugi viņa spēles stilam. Burvīgi!

YouTube

3. Jaco Pastorius

Iespējams visu laiku ietekmīgākais basģitārists. Viņa bezladu basa skaņa varētu būt visvairāk atdarinātākā skaņa mūzikā. Fusion grupas “Weather Report” basists, solo mākslinieks, ģeniāls improvizators un aranžētājs. 1976. gadā izdotais debijas albums “Jaco Pastorius” bija kaut kas nedzirdēts un neticams tajā laikā. Viņš pirmais sāka aktīvi spēlēt bezladu basu, izmantot flažoletus (dziesma “Portrait of Tracy”), intervālus un citas augstākās virtuozitātes tehnikas. Runājot par savam ietekmēm, viņš parasti pieminēja arī divus augstāk minētos kungus.

YouTube

4. Pino Palladino

Viņš ir viens no lielākajiem muzikālajiem hameleoniem un viens no maniem visu laiku mīļākajiem basistiem. Viss sākās astoņdesmitajos gados, kad popa dziesmām “Every Time You Go Away” un “Lady in Red” tika ierakstītas burvīgas bezladu basa partijas. Tālāk viņš strādāja ar Eric Clapton, Seal, Elton John, B.B. King un daudziem citiem. Divtūkstošajos gados sākās neo-soul kustība: D’Angelo, Erykah Badu mūzikas pamatā skan dziļš un nesteidzīgs bass. Tad sekoja vairāki lieliski albumi ar John Mayer – popa, roka un blūza  sakausējums, kas balstīts uz, manuprāt, vienu no visu laiku labākajām ritma grupām – Pino Palladino un Steve Jordan. Runājot par savam ietekmēm, viņš parasti piemin visus trīs augstāk minētos kungus.

YouTube

5. Steve Swallow

Lielisks tonis, šķietama vienkāršība un liela pieredze. Viņš pierāda, ka basģitāra lieliski iederas arī džeza pasaulē, piedāvājot lielisku alternatīvu kontrabasam. Tas ir tad, ja spēlē Steve Swallow.

YouTube

Šis bija grūts uzdevums. Ja tinte vēl nav beigusies, tad jāpiemin arī Larry Graham, kurš uzskatāms par slepa stila pamatlicēju, Stanley Clarke, kurš soļoja roku rokā ar Jaco basa spēles inovācijās, Marcus Miller, Flea no “Red Hot Chilli Peppers”, kurš droši vien ir parādījis basģitāras spēku un spožumu visvairāk jauniešiem pasaulē, Wictor Wooten, kurš var nospēlēt jebko, un Richard Bona, kurš var nospēlēt un nodziedāt jebko.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!