12 iedvesmojošas mūziķu un mākslinieku sadarbības, kas kļuvušas par klasiku

Raksta attēls - 12 iedvesmojošas mūziķu un mākslinieku sadarbības, kas kļuvušas par klasiku Foto: albumu vāciņu dizains

10.04.2017 / Aiga Leitholde

Mūzikai un mākslai ir cieša saistība, sākot ar skatuves ietērpu līdz koncerta gaismām. Bet mūzikas ieraksta vāciņš pats par sevi ir mākslas darba vērtē, ko gribas likt pie sienas, ne ierakstu kolekcijas skapī.

Endijs Vorhols

Kulta mākslinieks Endijs Vorhols ir radījis kopā 53 albumu vāciņus tādiem mūziķiem kā grupai "Rolling Stones", Džonam Lenonam, Lū Rīdam, Teloniusam Monkam un citiem. Taču īpašas attiecības Vorholam bija ar grupu "Velvet Underground" - viņš bija grupas pirmā albuma producents, nodrošinot mūziķus ar darbam nepieciešamo finansējumu, ļaujot tiem radošo brīvību, kā arī radot albuma vizuālo identitāti - uz "The Velvet Underground & Nico" vāciņa redzamo banānu zinās arī tie, kuri neklausās rokmūziku.

Katrīna Neiburga

Šķiet, vislabāk zināma ir mākslinieces Katrīnas Neiburgas un Gas of Latvia sadarbība. Katrīna ir sadarbojusies arī ar "Instrumenti", grupas koncerta vizuālajā veidošanā.

Storms Torgersons

Mākslinieka Storma Torgersona sirreālie darbi ir redzami arī uz grupu "Pink Floyd", "Black Sabbath", "Led Zeppelin", "The Cranberries", "Mars Volta" albumu vāciņiem.

Aleksandrs Makvīns

Modes mākslinieks Aleksandrs Makvīns iedvesmojis 21. gadsimta populāro mūziku: Kanjē Vestu, Kortniju Lovu, Keitiju Periju, multimākslinieci Bjorku un citus. Šķiet, visspilgrāk Makvīna ekscentrisko luksusu videoklipos prezentē  Lady Gaga.

MAREUNROL'S

Arī latviešu mūziķi sadarbojas ar modes māksliniekiem. Par radošo tandēmu var saukt MAREUNROL'S  un  grupu "Instrumenti". MAREUNROL'S veidojuši grupas "Instrumenti" vizuālo tēlu. Savukārt 2016. gada vasarā Valmieras teātra festivāla ievaros tika izrādīts modes, skaņas un gaismas uzvedums "Tālavas taurētājs", prezentējot mākslinieku jauno kolekciju. Uzveduma režisors bija Shipsea.

Gerts Hofs

Režisors un gaismu mākslinieks Gerts Hofs ir strādājis ar šādiem māksliniekiem kā Niks Keivs, Maikls Oldfields, grupām "Motorhead", "Einstürzende Neubauten", "Scorpions" un citiem. Taču visciešāk Hofa vārds ir saistīts ar grupu "Rammstein", kuras grandiozos šovus režisors veidoja laikā no 1994. - 2010. gadam.

Tomass Hūpers

Tomass Hūpers ir kulta tetovēšanas mākslinieks, kurš savā mākslā izmanto ģeometriskus, dabas elementus un formas. Hūpera mākslu ir atrodama arī uz grupu "Neurosis", Skota Kellija albumu vāciņiem.

Tomass Hūpers

Glens E. Frīdmans

Fotogrāfa Glena E. Frīdmana fokusā ir dumpinieki - viņš fotogrāfējis skeiterus un panku grupas "Dead Kennedys", "Misfits", "Bad Brains", "Black Flag". Piemēram, uz stoner roka grupas "Fu Manchu" albuma "The Action is Go" redzams leģendārais skeitbordists Tonijs Alva.

Glens E. Frīdmans

Dereks Rigs

Mākslinieks Dereks Rigs ir radījis vieno no visu laiku veiksmīgākajiem zīmolu populārās mūzikas vēsturē - Eddie, grupas "Iron Maiden" talismanu. Edijs, izbijušā karavīra ģindenis, ļoti labi dzīvo pats savu dzīvi, atkal un atkal atrodot savu vietu uz grupas albuma vāciņiem vai suvenīriem.

Dereks Rigs

Deivids Stouns Mārtins

Mākslinieks Deivids Stouns Mārtins bija viens no pirmajiem, kuru uzrunāja pirmo džeza plašu iespiedēji, lūdzot grafiski noformēt ierakstus. Mārtina darbi rotā Čārlija Pārkera, Billijas Holidejas, Ellas Fidžeraldas un Luija Armstronga, kā arī citas džeza grandu plates.

Deivids Stouns Mārtins

Stenlijs Donvuds

Mākslinieks Stenlijs Donvuds strādā tandēmā ar grupu "Radiohead" - saviem kursabiedriem. Sadarbība, kas sākās 1994. gadā, veidojot singla "My Iron Lung" dizainu, tagad izaugusi līdz "Radiohead" mūzikas iedvesmotu darbu izstādei.

Salvadors Dali

Sirreālists Salvadors Dali ir iedvesmojis daudzus, savukārt viņš pats esot fanojis par šokrokeri Alisu Kūperu. Septiņdesmitajos abi kopā strādājuši 2 nedēļas, radot  "Pirmo cilindrisko hromoterapiju- hologramu Alisa Kūpera smadzenēs". Tagad šo darbu var apskatīt Spānijā, Dalī muzejā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!