23 augstvērtīgas latviešu un ārzemju filmas par mūziku, kas jāredz katram melomānam

Raksta attēls - 23 augstvērtīgas latviešu un ārzemju filmas par mūziku, kas jāredz katram melomānam Ekrānšāviņš

11.09.2017 / Parmuziku.lv

Filmas, kuras aizraus ne tikai melomānus.

Nereti labākās filmas savu augsto novērtējumu iegūst mūzikas dēļ - visbiežāk tas ir izcilā skaņu celiņa dēļ, bet citkārt - stāsta par kādu krustcelēs nonākušu mūziķi, kulta grupu vai leģendāru festivālu. Šoreiz piedāvājam iepazīties ar spilgtākajiem stāstiem.

1. Straight Outta Compton (2015)

Tev var nebūt tuvs hiphops, taču šis stāsts būs saistošs jebkuram. Filma atspoguļo hiphopa leģendas N.W.A, kas vēsturē ieņem nozīmīgu lomu kā vieni no pirmajiem gangsterrepa virzītājiem. Stāsts par revolucionāriem mūziķiem un viņu saskarsmi ar pasaules slavu. Šī filma būs labs sākums tiem, kas ar hiphopu vēl ir uz "jūs".

2. Liberation Day (2016)

Mūsu pašu ražojums - rokumentālā filma par pirmo ārzemju grupu, kas koncertējusi izolētajā un stagnējošajā Ziemeļkorejā. Filma atklāj grupas "Laibach" sastapšanos ar stingro ideoloģiju, nepieredzētām kultūras atšķirībām un mēģinājumiem pārkāpt cenzūras noteikumus un iepazīstināt cilvēkus ar to, ko līdz šim nebija dzirdējuši - ar rokmūziku. 

3. Woodstock (1970)

Ja ir kaut kas, ar ko noteikti būtu vērts sākt, tad ar filmu par vienu no senākajiem un leģendārākajiem festivāliem, kas attīstījis mūsdienu mūzikas klausīšanās un "festivālēšanas" pieredzi. Runā, ka Vudstokas festivāls nebūtu ieņēmis tik būtisku vietu mūzikas vēsturē, ja ne šī filma, kas, starp citu, ieguvusi arī Oskara balvu kā labākā dokumentālā filma.

4. Freshly Dressed (2015)

Vēl viens stāsts par hiphopu, taču pietuvināts mūsdienām un vairāk apskata modes un tēla nozīmi hiphopā. Aizraujošās pārdomās par laiku, kad hiphopā dominēja platās bikses un zelta ķēdes un par to, kāpēc nepieciešams vienmēr būt "svaigi ģērbtam" dalās mūziķi Nas, Pharrell Williams un Kanye West. 

5. Whiplash (2014)

Viena no dramatiskākajām filmām, ko skatīties var vien ar aizturētu elpu. Jauns un mērķtiecīgs bundzinieks uzsāk mācības konservatorijā pie skolotāja, kurš mērķu sasniegšanā un jaunā studenta talanta attīstīšanā nebaidīsies kāpt pat pāri līķiem. Stāsts par rozēm un ļoti asiem ērkšķiem.

6. Prāta Vētra: Starp krastiem (2015)

Dzīvo Latvijā un neesi redzējis filmu par pašu svarīgāko grupu mūsu valstī? Vajadzētu to mainīt! "Starp krastiem" ir dokumentāls stāsts par katra latvieša iemīļotāko grupu. Tu vari klausīties jebko un snobiski izlikties, ka "Prāta Vētru" nemīli, taču, noskatoties filmu, tā vien pakrūtē kņudēs patriotisms. Stāsts par četriem draugiem, kuri Latvijas neatkarības priekšvakarā izveidoja veiksmīgāko grupu. Stāsts par nepadošanos un par spītību. Par mums visiem.

7. Trainspotting (1996)

Noteikti būsi dzirdējis par filmu, kurai šajā gadā iznāca otrā daļa, padarot pasauli galīgi traku. Denija Boila (Danny Boyle) režija atklāj jauna vīrieša centienus izkulties no narkotiku apsēstās Edinburgas, kā arī atklāj unikālu britu kultūras šķautni. Mūzikai šeit ir liela lome noskaņas veidošanā - pateicoties skaņu celiņam, skatītāji visā pasaulē iepazina tādas leģendas kā Igiju Popu, Lū Rīdu, grupas "Pulp", "Blur" un "New Order".

8. Vai viegli būt jaunam? (1986)

Režisora Jura Podnieka izslavētā dokumentālā filma, kas radīja rezonansi visā pasaulē, aktualizējot jautājumu par padomju laika jauniešu vērtībām. Filmas idejas atspēriena punkts ir grupas "Pērkons" koncerts Ogres estrādē, kur jauniešu enerģija satiekas ar agresivitāti. Būtiska vēsturiskā liecība, kas nonākusi arī kultūras kanonā.

9. Ray (2004)

Iedvesmojošs un sirdi sildošs stāsts par R&B krusttēvu, blūzmeni Reju Čārlzu (Ray Charles), kurš ir akls jau kopš 7 gadu vecuma. Filma atklāj viņa dzīves kāpumus un kritumus, virzoties pretī slavai, cīnoties ar narkotiku atkarību un, protams, nespējot pretoties mīlestībai.

10. 24 Hour Party People (2002)

Visi, kam tuvs indie žanrs - šī ir must-see filma. Britu komēdijdrāma atklāj Mančesteras indie kultūras šķautnes vairāku gadu šķērsgriezumā. Galvenais varonis - ziņu reportieris un ierakstu kompānijas "Factory Records" vadītājs, kurš savas karjeras attīstības laikā sadarbojas ar tādām leģendārām grupām kā Joy Division, Sex Pistols, New Order, Happy Mondays. Filma ir patiesu notikumu, taču arī urbānu leģendu un fantāziju kombinācija.

11. Notorious (2009)

Filma, kura, starp citu, sākas ar šaušalīgiem notikumiem, atklāj, kā Kristofers Valess, pazīstama arī kā Notorious B.I.G., no Bruklinas narkotiku dīlera kļūst par vienu no atpazīstamākajiem reperiem pasaulē.

12. Michael Jackson. This Is It (2009)

Iedvesma simtiem mūziķu, leģenda, kuras aiziešana mūžībā bija trieciens visai mūzikas pasaulei. Filmu galvenokārt veido intervijas un aizskatuves materiāli, kas atklāj mūziķi, viņa unikālo talantu un piedzīvojumus un pārdzīvojumus.

13. 8 Mile (2002)

Baltais reperis no Detroitas, kas par spīti bezcerīgajiem dzīves apstākļiem iekaro vietu zem saules, izrādot savas prasmes repa spēlē. Daļēji autobiogrāfisks neveiksminieka stāsts Rokija Balboa manierē, tikai spēcīgas dūres aizstāj vēl spēcīgākas repa lirikas un bīti, ar kuriem sīvā topošais repmūzikas karalis izsitas pretī panākumiem.

14. Amy (2015)

Filma, kurā Eimija Vainhausa atklāta tā, kā neviens cits medijs to nebija spējis paveikt. Dokumentālajā filmā viņa vairs nav dziedātāja ar skaisto balsi, kura pazaudēja sevi narkotiku kārē. Šis ir emocionāls un ļoti patiess stāsts par Eimijas gaišo pusi, par to, kādu viņu redz draugi un ģimene. 

15. Almost Famous (2000)

Mērķtiecīgs pusaugu mūzikas žurnālists nonāk aizrautīgajā un bezrūpīgajā rokmūziķu pasaulē, dodoties rokgrupai līdzi tūrē. Sirsnīgs stāsts par sapņiem un draudzību, kuru rada mīlestība pret mūziku.

16. Pink Floyd The Wall (1982)

Sirreālisma manierē ieturēts stāsts par jaunu rokzvaigzni, kas cīnās ar saviem pagātnes rēgiem, narkotiku atkarību un nolemj izolēties vienatnē viesnīcas numuriņā, pavadot laiku ieslodzīts savās domās. Filma patiesībā ir balstīta uz leģendārās grupas "Pink Floyd" 1979. gada albumu "The Wall" - mūzika šajā filmā rada īpaši drūmu noskaņu.

17. Amadeus (1984)

Klasiskās mūzikas fani - šis ir jums! Vēsturiska drāma ne gluži ir par Volfgangu Amadeju Mocartu, bet gan par Antonio Salieri skaudību un viņa nespēju saprast, kāpēc liktenis dieviešķo talantu sniedzis Mocartam, nevis viņam pašam.

18. Inside Llewyn Davis (2013)

Skatītāja iespēja pavadīt pāris dienas kopā ar dzīvē vīlušos jaunu mūziķi, kurš ar grūtībām cenšas iefiltrēties vietējā folkmūzikas scēnā. Tiem, kas mīl grupu "Mumford & Sons", noteikti patiks, jo viņi veido daļu skaņu celiņa.

19. Detroit Rock City (1999)

Komiska stāsts par bariņu vidusskolas jauniešu, kas ar visiem iespējamajiem līdzekļiem cenšas iekļūt leģendārās rokgrupas "KISS" koncertā. Bet, kas ir vēl svarīgāk - filma lieliski atspoguļo 1970. gada kultūru ASV un kā līdz ar to uzauga vesela paaudze.

20. I'm Not There (2007)

Boba Dilana cienītājiem - jāredz obligāti! Filma izmanto netradicionālas naratīva atklāšanas tehnikas, un atklāj septiņus absolūti dažādus personāžus, kuri iedvesmojušies no Boba Dilana dzīves un mūzikas un tādējādi atspoguļo viņu dažādās perspektīvās.

21. The Runaways (2010)

1970. gadā dibinātās meiteņu rokgrupas "The Runaways" dalībnieces attēlo slavenās aktrises Dakota Faninga un Kristena Stjuarte, iejūtoties īstu rokzvaigžņu un dumpinieču ādā. Filma atklāj grupas dibināšanu un fokusējas uz abu meiteņu attiecībām, kas, protams, ne vienmēr ir vieglas.

22. What happened, Miss Simone? (2015)

Filmas par džeza mūziķiem, iespējams, ir vienas no interesantākajām un emocionālākajām. Arī šī - filma par spēcīgu un talantīgu džeza vokālisti Ninu Simoni, kuras sirsnība apbur. Dokumentālajā filmā iekļauti Simones dienasgrāmatas ieraksti, kuros viņa dalās savos pasaules uzskatos un arī pārdzīvojumos par vīra vardarbību.

23. High Fidelity (2000)

Filma par īstiem cilvēkiem īstās situācijās. Kaislīgs melomāns, veiksmīgs ierakstu veikala īpašnieks, kurš prasmīgi griež plates vietējos klubos, taču ne ir ne tik prasmīgs ar sievietēm. Sirsnīga un muzikāla komēdija.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!