Apskats: Mona De Bo albums Īstenībā

Raksta attēls - Apskats: Mona De Bo  albums  Īstenībā

05.11.2015 / Aiga Leitholde

Piektdienā 6. un 7. novembrī ar prezentācijas koncertiem Kaņepes Kultūras centrā sava ceturtā albuma Īstenībā izdošanu atzīmēs grupa Mona De Bo. Albums sastāv no septiņiem skaņdarbiem, kopā veidojot teikumu Nekas Traks Nenotiks, Ja Šo Slēgsi Ārā.

Duets Mona De Bo noformējās 2005. gadā. Tā kodolu joprojām veido divi Edgari – Rubenis un Eihmanis, kuri koncertos un ierakstu sesijās labprāt pieaicina citus mūziķus. Šoreiz ierakstā ir dzirdami Magnuss Bauģis (trompete), Stens Valdmās (trombons), Edvards Pīters (mežrags) un Džose Angels Sains Kalons (klarnete) un Rūdolfs Macats (taustiņinstrumenti).

Aizvadītajos gados abi Edgari dzīvo ārzemēs - pāris reizes gadā atbrauc uz Latviju, nospēlē pāris koncertus, dažreiz ieraksta arī albumu. Tā tas notika 2014. gada augustā, kad Valmierā Hodila studijā tika ierakstīta lielākā daļa albuma Īstenībā. Bet vēlāk, 2015. gada aprīlī, albums Īstenībā klausītājiem jau tika nospēlēts divos koncertos Rīgā un vienā koncertā Valmierā. Mona De Bo divos koncertos bija dzirdami arī šīs vasaras Positivus festivālā.

Grupu Mona De Bo klausos no tās pirmsākumiem, un studijas albumi man vienmēr ir bijuši pakārtoti koncertiem. Tas nozīmē, klausoties albumu ieraksta formātā, sajūtās atgriežos koncertā. Rakstīt par albumu Īstenībā nevedas viegli, jo patiesībā šis ir mans 2015. gada gaidītākais ieraksts, kas cerības ir pilnībā attaisnojis. Lai gan šoreiz Mona De Bo nav metuši izaicinājumu manai klausītājas komforta zonai, albums Īstenībā manā atskaņotājā nepārstāj rotēt jau nedēļu.

Ja tikai tagad iepazīsties ar Mona De Bo daiļradi, pirmkārt, iesaku apmeklēt grupas koncertu. Otrkārt, iesaku atvēlēt laiku 51.08 minūtes, lai albumu Īstenībā noklausītos no sākuma līdz beigām, bez uzmanību novērsošām nodarbēm. Albuma kopējā plūduma sajušana ir svarīga minimālisma stilistikas iezīme, gan arī paša albuma kontekstā palīdzēs izbaudīt tā patieso vēstījumu.

Mona De Bo mūzika ir minimālistiska, lēna un tomēr arī disonējoša un ekspresīva, tāpēc to labāk neklausīties fonā. Skaņdarbu nosaukumus veido pa vārdiem sadalītais teikums Nekas Traks Nenotiks, Ja Šo Slēgsi Ārā. (Vai ironija, vai apgrieztā psiholoģija?) - ikkatrs Mona De Bo albuma instrumentālais skaņdarbs ir kā vārds, teikuma loceklis vai atslēgas vārds, un tas rosina albumu uztvert plašāk, ne tikai kā mūzikas ierakstu, bet kā domāšanas mākslu.

Kam patiks: Lēnas un skaidras domāšanas, eksperimentālās, instrumentālās mūzikas cienītājiem.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!