Kā sākt klausīties blūzu? Iesaka Latvian Blues Band līderis Jānis Bukovskis

Raksta attēls - Kā sākt klausīties blūzu? Iesaka Latvian Blues Band līderis Jānis Bukovskis Foto no Jāņa Bukovska personīgā arhīva

26.10.2015 / Aiga Leitholde

Šogad Latvian Blues Band atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanu ar koncertiem Latvijā, tūri noslēdzot Rīgā 28. un 29. oktobrī. Tāpēc jautājām padomus grupas līderim Jānim Bukovskim, ko viņš var ieteikt tiem klausītājiem, kas iepriekš blūzu nav klausījušies.

Vai blūza iepazīšanu sākt ar Deltas blūzu?

Līdz folkblūzam ir jāizaug. Atceros, kad mēs sākām spēlēt, Zigis (Dailes Zigis, menedžeris) mums deva klausīties pirmo blūzmeņu ierakstus, sākumā mums tā šķita gaudošana, nevis dziedāšana. Taču, lai spēlētu blūzu, mūziķim jāizprot blūza izcelsme un jāzina saknes. Klausītājs blūzu var sākt , piemēram, ar Ņuorleānas blūzu, kura skanējumu veido pūšamie instrumenti. Keidžūnas blūzā tiek izmantots akardeons, bet Čikāgā – ģitāra un blūmīzers, kas rada netīru skanējumu. Ņujorkas blūzā ir atsauces uz svinga ēru.

Negribu saukt konkrētus blūza māksliniekus, jo katram pašam tie ir jāatrod. Tikai nevajag nobīties no blūza, ja tas ar pirmo reizi nepatīk, un Roberta Džonsona (Robert Johnson - mūziķis tiek uzskatīts par blūza tēvu. Lai iegūtu spēju rakstīt dziesmas, viņš esot pārdevis dvēseli nelabajam.) daiļrade jāatstāj vēlākam laikam. Iesākumam ļoti labi derēs urbānais blūzs. Es pats esmu daudz esmu mācījies no trīs blūza Karaļiem - Alberta KingaFredija Kinga un BB Kinga. Blūza iepazīšanu var sākt ar Mudija Vatersa (Muddy Waters) daiļraidi. Bet vēlāk izlemt, vai turpināt ar blūza sakņu izpētīšanu, vai pievērsties modernā blūza daudzveidības izzināšanai.

Daudzi viesmākslinieki, ar kuriem esmu spēlējis, ir teikuši: Nobody wants another BB King or another Stevie Voughan. ( Neviens nevēlas otru BB Kingu vai Stīviju Vonu.) Ir ļoti labi zināt mūzikas izcelsmes saknes, taču mūziķim ir jābūt sev pašam, kam piekritīs jebkura žanru pārstāvošs mūziķis. Lai izprastu blūzu, iesaku arī Martina Skorsēzes režisētu dokumentālo filmu The Blues - A Musical Journey. Tā ir pieejama 5 DVD diskos. 

Daudzi man saka – man jau patīk tas blūziņš! Kad jautāju, ko tad tu īsti klausies? Izrādās, to ātro blūzu klausās. Blūzs ir dvēseles stāvoklis. Arī es blūzu spēlēju noskaņojuma vadīts. Citreiz gaudoju līdzi lēnajiem gabaliem, citreiz gribās spēlēt ko modernāku - rythm & blues, fanku.

Arī Latvian Blues Band nepieturas pie konkrētas blūza stilistikas

Jā, mēs spēlējam visu! Parasti Eiropas festivālu afišās aiz mūsu grupas nosaukuma iekavās tiek uzskaitīti vismaz pieci stili. Kā jau teicu – blūzs ir dvēseles stāvoklis, tāpēc nevaram pieturēties tikai pie vienas stilistikas, piemēram, swing blūzs. Mums viss ir atkarīgs pēc konktētā mirkļa sajūtām. Protams, pielāgojamies arī apstākļiem – klubā, kur cilvēki ir sanākuši, lai dejotu, nespēlēsim Hoochie Coochie Man. Mēs arī nevēlamies sevi ierobežot konkrētas stilistikas rāmjos.

Runājot par rāmjiem, kāpēc blūzu jādzied angļu valodā?

Blūzs tomēr ir daļa no Amerikas tautas mūzikas. Blūzu izpildīt latviešu valodā būtu līdzīgi kā tautas dziesmu Kur tu teci gailīti mans dziedāt angļu valodā.

International Blues Challenge bija iespējams dzirdēt, kā vācu grupas dziedāja blūzu vāciski. Žūrija viņiem uzreiz sacīja– paliksiet šeit, savā zemē, lai arī cik prasmīgi instrumentālisti jūs nebūtu. (Jānis iedziedas vāciski, un blūzs šajā valodā tiešām izklausās pēc šlāgera). Angļu alfabētā ir cits burtu skaits, un tas būtiski ietekmē valodas skanējumu mūzikā. Lai gan Luiziānā, bijušajā Francijas kolonijā, radies zaideko blūzs, ko izpilda ar akardeonu citā ritmā, tāpēc tam piestāv skanēt franču valodā. Arī poļu valodā blūzs varētu ļoti gaumīgi izklausīties – visu laiku viens šņāc. (smejas) Latvian Blues Band nav mēģinājuši dziedāt latviešu valodā, un nemēģināsim.

Kur var braukt klausīties blūzu?

Forši, ka tepat daudz kas notiek. Piemēram, Lietuvā ir Blūza naktis, kas jau notiek 21 gadu. Tomēr Lietuvai nav īsta blūza kluba. Patiesībā Bites Blūza klubs bija vienīgais blūza klubs Baltijā. Man prieks, ka novembrī Rīgā būs vieta Moonshine, kur regulāri varēs redzēt Latvian Blues Band un arī citas blūza grupas un viesus no ASV.

Eiropā par savām otrām mājām saucam Vāciju, kur blūzs ir ļoti pieprasīts mūzikas stils. Bagātā Norvēģija var atļauties uz koncertiem aicināt amerikāņu blūzmeņus. Blūzs populārs ir arī Polijā. Viņi pat izdot šim mūzikas stilam veltītu žurnālu. Protams, tad vēl Šveice, kurā notiek lielbudžeta pasākumi kā Montreux festivāls, Lucernas blūza festivāls, tur gan neviens no Eiropas nespēlē. Kas attiecas uz Eiropas blūza mūziķiem, tie kļūst arvien saistošāki amerikāņiem. Cik vietējos var klausīties?! Tāpēc amerikāņi meklēt Eiropas blūza grupas, lai piedāvātu tās saviem klausītājiem.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!