Mūzika vistiešākajā veidā ietekmē ēdiena garšas uztveri. Kā?

Raksta attēls - Mūzika vistiešākajā veidā ietekmē ēdiena garšas uztveri. Kā? Foto: pixabay.com

20.06.2015 / Antra Bērtule

Divas it kā nesavienojamas lietas: ēdiens un mūzika. Taču izrādās, ka mūzika vistiešākajā veidā ietekmē arī garšas uztveri.

Desiņas garšo labāk vācu tehno pavadījumā?

Britu psihologs, Oksfordas universitātes psihologs Čārlzs Spencs ierosinājis garšvielu vietā pievienot mūziku. Viņš apgalvo, ka opermūzika, vācu tehno vai pat flamenko ritmi var uzlabot ēdiena garšas uztveri. Tā, piemēram, Spencs atklājis, ka franču ēdiens vislabāk garšo franču akordeona mūzikas pavadījumā (!), kurpretī Pučini fonā uzlabojusi itāļu pastas garšu. Līdzīgus novērojumus viņš izteica arī par grieķu, spāņu un vācu ēdieniem.

Mēs uztveram garšu caur sajūtām, nevis ar muti – ne jau mūsu mēle izgaršo ēdienu, bet patiesībā prāts sagatavo mūsu muti garšas uztverei.

Apkārtējai videi ir būtiska ietekme uz mūsu kulinārajām baudām – mūzika var attīrīt garšas sajūtas, var ietekmēt un mainīt garšu un var pastiprināt ēdiena baudīšanas pieredzi. Tādēļ sīkas izmaiņas apkārtējā vidē var pusdienošanu patiesi pacelt augstākā līmenī.”

Ko vēl mēs uzzinājām no šī pētījuma?

To, ka:

1. Klasiskās mūzikas klausīšanās, visticamāk, vīna vai citu dzērienu garšu padarīs dārgāku.

2. Pie lēnas mūzikas garša mēdz ilgāk saglabāties mutē. Klausoties mūziku ātrākos ritmos, garša izzudīs ātrāk.

3. Jo vairāk jums patīk mūzika, ko klausāties, jo lielāka iespēja, ka jums garšos ēdiens, ko ēdat. Šis ir tā dēvētās sajūtu pārneses piemērs. Sajūtas, ko mūsos izraisa mūzika, mēs pārnesam uz ēdiena un dzēriena vērtējumu.

4. Pareizās mūzikas pieskaņošana pareizajiem ēdieniem uzlabo garšu. Klavieru skaņa labi sader ar augļiem un ogām, piemēram, kazenes, aprikozes un avenes. Visticamāk – salduma dēļ.

5. Vienkāršas “ārējo faktoru” skaņas var ietekmēt ēdiena baudīšanu - visvienkāršākajā līmenī, atliek tikai padomāt, kādas skaņas rodas, kad iekožamies kādā ēdamajā vai to košļājam. Piemēram, skaļāka kraukšķēšana var krasi pastiprināt svaiguma sajūtu, ēdot kaut ko kraukšķīgu.

Patika raksts? Seko mums Facebook, Twitter un Instagram un uzzini unikālu informāciju par jaunākajiem mūzikas pētījumiem!

Starp citu, lai mūziķi saņemtu atlīdzību par savu darbu izmantošanu, uzņēmumiem un iestādēm, kuras ierakstus izmanto, ir jāizņem atļauja. To vari paveikt šeit!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!