Deniss Pashkevich stāsta par albumu "Golden Sun"

Raksta attēls - Deniss Pashkevich stāsta par albumu "Golden Sun" Publicitātes foto.

02.12.2015 / Aiga Leitholde

Novembra beigās saksofonists, komponists Deniss Pashkevich publiskoja deviņu skaņdarbu albumu "Golden Sun", kas tika ierakstīts jau 2007. gadā. Kāpēc tikai tagad?

Albums Golden Sun ir ieturēts free funk stilistikā. Izmantojot septiņdesmito gadu avangarda džezam raksturīgās spēles tehnikas, improvizācijas paņēmienus un autentiskus tā laika instrumentus (piemēram, elektriskās klavieres Roads Piano), un arī, izmantojot mūsdienu elektronikas sniegtās iespējas, tika radīta fankmūzika – dejot rosinoša un suģestējoša meditēšanai.

Deniss Pashkevich stāsta:

2008. gadā apvienību Riga Groove Electro koncertējām 12 Eiropas valstīs, pirms tam 2007. gadā šajā sastāvā ierakstījām arī albumu "Golden Sun", kas iepriekš pilnā apjomā nav skanējusi, kā tikai ierakstu studijā. 

Šis ir muzikāli kosmisks projekts - kā skats no augšas uz mūsu planētu, uz cilvēkiem un mūsu spēju saspēlēties un izdzīvot.

Riga Groove Electro veidoja pianists Madars Kalniņš, basģitārists Norberts Skraucis, bundzinieks Kaspars Grigalis, un par elektronikas efektiem atbildīgs bija Dj Monsta jeb Uldis Cīrulis.

Tajā laikā spēlēju kopā ar izcilu amerikāņu – puertorikāņu ģitāristu Nefu Irizari (Neff Irizarry). Viņš arī piedalījās šī albuma ieraksta sesijā, dodot vajadzīgo ģitāras skanējumu. Mūzikas skanējumu veido cilvēka raksturs un mentalitāte. Nefa mūzikā var dzirdēt latīņamerikāņu ritmus. Lai gan mūzika ir meditatīva, tā pulsē viņa karstajā ritmā.

No kreisās: 2007.gadā Madars Kalniņš, Nefs Irizari un Deniss Paškevičs, Foto: D.Paškeviča personīgais arhīvs.

Un vēl ierakstā dzirdamas arī divas dāmas: Jolanta Gulbe-Paškeviča kompozīcijā "M Cultural", un Sofija Rubina-Hantera (Sofia Rubina-Hunter) – kompozīcijās "Golden Sun" un "Miss Funk". Es ierakstā spēlēju saksofonu, flautu, basklarneti un arī dažādus taustiņinstrumentus.

Pats ieraksts ir tapis trijos lielos posmos, nevis, kā džezā pieņemts, dažu dienu laikā. Darbojāmies trijās studijās – Sound Division Studio, Latvijas Radio skaņu ierakstu studijā un SynGam Studijā, kur strādājām kopā ar Raimondu Macatu, kurš albumu vēlāk miksēja. Lai no ieraksta sesijas albumā būtu vēl intensīvāka, daudz strādāju arī pie ieraksta pēcapstrādes.

Albuma ieraksta sesijas iedvesmas avots bija Mailsa Deivisa (Miles Davis) albums Bitches Brew. Ņemot vērā šī albuma tehniskos nosacījumus, biju sarakstījis savu mūziku. To vēlējos kopā ar saviem draugiem nospēlēt, atstājot viņiem pietiekami brīvības improvizācijai.

Tāpēc arī vairāki skaņdarbi ir garāki par 10 minūtēm. Tās ir skaņu ainavas – sajūtas, krāsas, iegrimšana mūzikā, nevis konkrētas un nemainīgas melodijas. Studijā visi instrumenti tika ierakstīti kopā, lai katrs mūziķis justu otru, lai varētu sarunāties, lai būtu nepieciešamā atmosfēra. Piemēram, "M-Cultural", ko rakstījām Latvijas radio studijā, var dzirdēt afro mūzikas ritma ietekmi, izmantojot arī tēmu semplus Džona Koltreina (John Coltrane) albuma "Gigant Steps".

Kopš "Golden Sun" ir ierakstīts, ir paveikti daudzi citi projekti, bet nekas līdzīgs šim projektam nav bijis un nezinu, vai būs. Kādu dienu noklausījos šo ierakstu un domāju, ka tas ir tikpat aktuāls, kā vakar ierakstīts.

Tas atkal pierāda, ka, runājot par kultūru un mākslu, mēs viņš nevaram runāt par produktu, kas noveco.

Es ceru, kad tad cilvēks klausīsies "Golden Sun", neteiks – Deniss klausījās Mailsu Deivisu vai Džonu Koltreinu, bet gan šajā mūzikā saklausīs, sajutīs pats sevi ārpus laika robežām.

 

Albumu "Golden Sun" pilnā garumā klausies šeit. Deniss Pashkevich koncertā kopā ar bundzinieku Ivaru Arutjunjanu būs dzirdams 8. decembrī DAD cafe.

 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!