Goran Gora par noteikti vērā ņemamiem dziesminiekiem

Raksta attēls - Goran Gora par noteikti vērā ņemamiem dziesminiekiem Publicitātes foto

19.07.2016

Jānis Upmanis-Holšteins jeb Goran Gora zināms kā izteikti rietumnieciski skanošs dziesminieks, kurš šo muzikālo kvalitāti nav zaudējis arī pievēršoties Knuta Skujenieka dzejai.

Taču šoreiz runa ir par vispasaules dziesminieku plašo pasauli, no kuras Jānim palūdzām izvēlēties uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmus pašus labākos. Protams, izteikti subjektīvā griezumā.

1. The Tallest Man On Earth

Kristians Matssons no Zviedrijas dziesminieku žanru pārvērtis par dinamisku, emocionālu un dejojamu mūziku. Skatos viņa dzīvās uzstāšanās un domāju – no kurienes čalim tāds pulveris iekšā? Visvairāk mani sajūsminājuši divi viņa albumi – “The Wild Hunt” un “Dark Bird Is Home”.

YouTube

2. Sufjan Stevens

Viņa jaunākais albums “Carrie and Lowell” ir mana aizvadītā gada mīļāko albumu TOP 1. Daudzu mūzikas kritiķu vērtējumos šis albums ir nosaukts pat par vienu no desmitgades labākajiem darbiem. Protams, arī līdz šim ierakstam Sufjans vienmēr izcēlies ar netipisku, kolorītu un mazliet neparedzamu mūziku.

YouTube

3. Nick Drake

Manuprāt, dziesminieku “krusttēvs”. Ļoti dziļa, pārdomāta, reizēm sarežģīta un melanholiska mūzika. Noskatoties dokumentālo filmu par Dreika dzīvi, nepamet sajūta, ka viņš dzīvojis nepareizajā laikmetā, jo savas “nākotnes mūzikas” dēļ klausītāju loks bijis visai šaurs. Ja vien viņš zinātu, cik patiesībā lielu iespaidu atstājis uz dziesminieku žanru, diez vai viņš būtu tik kvēli nodevies antidepresantiem.

YouTube

4. Tom Waits

Šis kungs var darīt ko grib – vienalga tas izdosies interesanti, mūsdienīgi, teatrāli, bet nezaudējot mīlestību pret savu ģimeni, dzīvi, mājām un līdzcilvēkiem. Ļoti alternatīva mūzika zinātājiem un eksperimentu cienītājiem, kas izaudzinājusi nu jau vairākas mūzikas “fainšmekeru” paaudzes.

YouTube

5. PJ Harvey

Lēnām, bet ļoti pamatīgi strādājot, “Pīdžeja” kļuvusi par muzicējošo sieviešu ikonu. Spilgta, ļoti trāpīga komponiste, kuras pēdējie albumi ir viens par otru labāki. Mans vismīļākais albums ir “White Chalk” – ārkārtīgi melodisks, niansēts un pieklusināts meistardarbs, absolūts pretstats viņas pēdējiem diviem veikumiem – ļoti skaļajiem un dinamiskajiem “Let England Shake” un “The Hope Six Demolition Project”.

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!