Vērts noklausīties! 20 grupas un mūziķi, kas dzied latgaliski

Raksta attēls - Vērts noklausīties! 20 grupas un mūziķi, kas dzied latgaliski Fotokolāža publicitātes foto

18.11.2016 / Aiga Leitholde

Valsts svētku svinīgajā noskaņojumā piedāvājam iepazīties ar grupām un mūziķiem, kas dzied latgaliski. Šajā izlasē kaut kas interesants būs katrai gaumei, jo latgaliski tiek dziedāts dažādos mūzikas stilos.

Etnoroka grupa "Laimas Muzykanti"

"Laimas Muzykanti" ir viena no zināmākajām latgaliski dziedošajām grupām. Tā dibināta jau 1995. gadā kā deju ansambļa "Laima" pavadošais muzikālais sastāvs. Sākotnēji skanējums bija pietuvināts folkmūzikai, ar laiku grupa ļāvās plašākiem eksperimentiem. Savā 21 gadu pastāvēšanas laikā ar koncertiem apceļojuši visu pasauli.

Rokgrupa "Dabasu Durovys"

"Dabasu Durovys" ir viena no pazīstamākajām latgaliski dziedošām grupām. Mūzikāli iedvesmojušies no "The Beatles" un "Prāta Vētras". Grupai ir četri albumi un dziesmas latgaliski sevi pierādījušas kā veiksmīgi radio singli. Šogad grupa svin savu desmitgadi.

Rokgrupa "Bez PVN"

"Bez PVN" ir viena no pirmajām Latgales grupām, kas latgaliski sāka izpildīt ne tikai pierasto folkloru un šlāgeri, arī citu modernāku stilu mūziku. Grupa izdevusi divus albumus. Dziesmas latgaliski ir bijuši radio hiti un saņēmušas balvas. Iespējams, klausītāji "Bez PVN" atpazīs, pateicoties aktierim Kristapam Rasimam, kurš ir grupas dibinātājs.

"Borowa MC"

Arī "Borowa MC" ir vieni no pirmajiem, kas latgaliešu valodai atrada mūsdienīgu interpretāciju, savā mūzikā sajaucot hiphopu, rokmūziku un tautas mūziku. Grupas pieeja raisīja lielu resonansi - "Borowa MC" dziesmas ir radio hiti, grupa novērtēta ar Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu. Kopā izdevusi divus albumus.

Sovvaļnīks

Sovvaļnīks ir "Borowa MC" dalībnieka Ingara Gusāna smagā roka solo projekts. Dziesmu pamatā ir latgaliešu dzejnieku vārdi. Mūziķis izdevis divus albumus, kas ieguvuši Latgales kultūras gada balvu "Boņuks"

Vokālā studija "Skonai"

"Borowa MC"  dalībniece Guna Kuzmina ir muzikāli aktīva dažādos projektos. Viņa ir Rēzeknes novada vokālās studijas "Skonai" mākslinieciskā vadītāja, kopā apvienojot novada dziedošos un dejojošos jauniešus.

Poētiskā roka apvienība "Kapļi"

Ar humora izjūtu ir apveltīta poētiskā roka apvienība "Kapļi" pagājušajā gadā izdeva debijas albumu "Ašņa Dasys" (Asinsdesa). "Kapļi" mēģināja startēt konkursā "Supernova", tomēr apstājās jau pirmajā kārtā.

Postfolkloras grupa "Rikši"

Postfolkloras grupa "Rikši" tautasdziesmu ved tuvāk plašākai auditorijai, ir dzirdami ne vien ar tautas mūziku saistītos pasākumos, bet arī, piemēram, festivālā "Laba Daba". Grupai ir divi albumi.

Folkmetāla grupa "Green Novice"

Metāla grupas "Green Novice" dziesmu pamatā ir folkloras misticisms. Grupas pirmsākumi meklējami ap 2000. gadu, bet debijas albums "Padebeši" izdots 2014. gadā. "Green Novice" uzstājušies gan folkmūzikas, gan metālmūzikas festivālos, sadarbojušies ar etnomūziķiem.

Postfolka grupa "Tautumeitas"

"Tautumeitas" apvieno 7 mūziķes, kuras ir saistītas ar etnomuzikoloģiju. "Tautumeitas" izkopj daudzbalsīgo tradicionālo dziedāšanai, kuru mācījušās pie dažādu tautu teicējām.

Postfolka grupa "Austrumkalns"

"Austrumkalns" kopā apvieno Londonā dzimušas un augušas latvietes, kuras mūsdienīgās apdarē izpilda latviešu tautas dziesmas, tajā skaitā arī latgaliski.

Hiphopa apvienība "AUSMEŅA RECORDS"

"Ausmeņa Records" ir hiphopa apvienība no Rēzeknes, kuras aizsākumi meklējami 2014. gadā. "Ausmeņa Records" līderim Valteram murānam pieder populārā Rēzeknes kebabnīca "Ausmeņa Kebabs", kurā notiek arī dažādu stilu mūziķu koncerti.

Dziesminieks Aņss Ataols Bierzeņš

Dziesminieka Aņsa Ataola Bierzeņa vārds izskan tālu viņa uzskatu dēļ, un arī viņa mūzika ir klausītāju novērtēta. Ansis pazīstams kā folkloras kopas "Maskačkas spēlmaņi" vadītājs, solo uzstājas bardu stilistikā.

Poproka grupa "Piparmētra"

"Piparmētra" ir jauna Ilūkstes meiteņu grupa, kuras mūzika ieturēta poproka stiltikā. Meiteņu repertuārā ir arī dziesma latgaliski.

Dziesminieks Vincents Kūkojs

Latgaliešu "Bobs Dilans"Vincents Kūkojs, mākslinieka un rakstnieka Antona Kūkoja dēls, dziesmās izmanto gan tēva un citu dzejnieku dzeju, gan paša sacerētus tekstus. Vincents muzicē jau ilgu laiku, bet plašākai sabiedrībai pazīstams kļuva pirms dažiem gadiem.

Dziesminiece Laura Bicāne

Laura Bicāne dziesmas raksta dažādā stilistikā un dažādās valodās, tajā skaitā arī latgaliski. Mūziķei ir divi albumi. Arī Laura ir izmēģinājusi spēkus Eirovīzijā, aizkļūstot līdz nacionālās atlases pusfinālam.

Etnomūziķe Biruta Ozoliņa

Izsmalcināti latgaliešu valoda izskan Birutas Ozoliņas albumos "Bolta eimu" un "Sirdsgrieži". Ja "Laimas Muzykanti" folkloru apvienojuši ar roku, tad dziedātājas un koklētājas Birutas Ozoliņas dziesmas izskan postfolka - etnodžeza stilistikā.

Šlāgergrupa "Baltie Lāči"

"Baltie Lāči" ir viena no Latvijas mīlētākajām šlāgergrupām, kuras repertuārā arī ir dziesmas latgaliski. Sākotnēji grupas sastāva bija populārais dziedātājs Atis Auzāns. Tieši Auzāna-Baltača duets radīja dziesmu "Mātēm"

Juris Ostrovskis

Enerģiskais Juris Ostrovskis - saukts arī par Latgales mūzikas "Bosu" pie mūzikas debesīm iemirdzējās ar dziesmu "Daugaveņa" Vienkāršais puisis no Maltas mūziku izpilda Romanču stilā.

Dziesminieks Kārlis Kazāks

Arī Kārļa Kazāka repertuārā ir dziesmas latgaliski. Viņa dziesma "Kuo vairuok man vāg!" 2015. gadā bija nominēta Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks". Iepriekš, 2014. gadā, Kazāks uzstājās festivālā "Muzykys Skrytuļs" kopā ar folkloras kopu "Ceidari".

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!