Lauma Bērza izvēlas piecus latviešu tautas mūzikas albumus

Raksta attēls - Lauma Bērza izvēlas piecus latviešu tautas mūzikas albumus Foto: Oskars Patjanko

29.09.2016

Etnomuzikoloģe Lauma Bērza, kura kopā ar Juri Zalānu vada radio “NABA” raidījumu “Tumša nakte”, kā arī muzicē ansambļos “Tautumeitas”, “Rāva” un “Kaktu balles muzikanti”.

Mūsu mūzikas industrijas ļaužu aptaujas ietvaros lūdzām Laumu nosaukt piecus viņai tuvākos latviešu tautas mūzikas albumus. Te nu tie ir!

Skyforger “Pērkoņkalve” (2003)

Spilgta un oriģināla “senlatviešu” motīva interpretācija – dziesmas veido emocionāli piesātinātu pasauli, kurā var iekļūt tikai klausoties. Albums caur kuru daudzi cilvēki visā pasaulē pirmo reizi dzirdējuši gan dūdas, gan kokles, gan latviešu tautasdziesmas. Tajā skaitā es. Turklāt “Pērkoņkalve” ir nevainojami sakārtota un to vislabāk klausīties no sākuma līdz beigām. 

YouTube

Iļģi “Kaza kāpa debesīs” (2003)

Ja es neizvēlētos piecu dažādu grupu albumus, tad no “Iļģiem” šajā sarakstā būtu vairāki. Viņu mūzika ir kolosāla, neatkarīgi, vai tautas mūzikas kontektstā vai ārpus tā. Sanācis, ka tieši “Kaza kāpa debesīs” man ir īpaši mīļš. Šķiet, ka vienkāršības un skaisto melodiju dēļ. Atceros, ka Latvijas Mūzikas Ierakstu gada balvas pasniegšanas ceremonijā Ilga Reizniece teica: “Ļaujiet kazām kāpt debesīs!”

YouTube

Valdis Muktupāvels “Muktukokles” (2002)

Latviešu tautas mūzikas kolekcijas albumā “Muktukokles” bez liekām blakus skaņām Valda Muktupāvela kokļu spēle dzirdama visā tās krāšņumā. Rūtas Muktupāvelas balss ļauj sajust, kā skan brīvība, un brīžiem varam dzirdēt arī sārodu Akaša Sergeja Ancupova izpildījumā. 

YouTube

Marija Golubova “Stāsti un dziesmas” (2003)

Albums, kurā viena latviešu sieviete mūža nogalē dzied dziesmas, kas viņai dzīvojot aplipušas apkārt. Stāstos un dziesmās atklājas vienkārša dvēsele – tā neizliekas un nekaunas no piedzīvotā. Marijai ir alternatīvs skats uz sāpēm: viņa nevis tiek no tām vaļā, bet izdzied un varbūt tādējādi arī dziedē. Kādas dziesmas dungosi Tu pēc 50 gadiem?

Marija Golubova “Stāsti un dziesmas” (2003) Albuma noformējums

Auļi “Auļos…” (2007)

Otrais “Auļu” albums, kurā dzirdams jau izveidojies grupas skanējums, kas apvienojas ar pietiekamu devu mežonīguma. Tagad viņu mūzika kļuvusi izsmalcinātāka un pieejamāka plašākam klausītāju lokam. Tomēr šajā albumā “Auļu” mūzika elpo kā nekur. Izņemot, protams, koncertus. 

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!