Noderīgi: Kur un kādus pabalstus varēs saņemt ārkārtas situācijas laikā!

Raksta attēls - Noderīgi: Kur un kādus pabalstus varēs saņemt ārkārtas situācijas laikā! Foto: Josh Appel/Unsplash

02.04.2020

Kopš tika izsludināta ārkārtējā situācija valstī, smagu triecienu piedzīvojusi kultūras joma un tajā nodarbinātie. Lai sniegtu atbalstu krīzē nonākušajiem radošajiem profesionāļiem, valdība un organizācijas lemj par atbalstiem. Apkopojām kāda ir pieejamo atbalsta pasākumu situācija dotajā brīdī.

26. martā valdība lēma par dīkstāves pabalsta piešķiršanu pilnīgi visiem uzņēmumiem, kuru ieņēmumi 2020. gada martā vai aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo mēnesi, Covid-19 izplatības dēļ ir samazinājušies vismaz par 30%. Dīkstāves laikā valsts maksās 75% no algas (kas tiks aprēķināts, ņemot vērā 2019. gada 3. un 4. ceturksnī deklarētos ienākumus, no tiem atņemot visus ar nodokļiem saistītos izdevumus), tomēr ne vairāk par 700 eiro. Uz atbalstu varēs pretendēt personas, kam vairs nav ienākumu, nav citu darba vietu ienākumu gūšanai un nav nodokļu parādu.

Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem dīkstāves pabalsts būs 50% no mēneša vidējiem ieņēmumie par iepriekšējiem diviem ceturkšņiem, arī šajā gadījumā pabalsts būs ne lielāks kā 700 eiro.  

Pabalsts paredzēts par dīkstāvi, kas nozīmē, ka nenotiek nekāda darbība un nav nekādu ieņēmumu no saimniecisākas darbības (laika periodā no š. g. 14. marta līdz 14. maijam).

Dīkstāves pabalstam varēs pieteikties Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

Vairāk Kultūras Ministrijas mājas lapā

 

 

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA)  nolēmusi mainīt izmaksu stratēģiju, piedāvājot mūzikas producentiem un izpildītājiem līdz 14. aprīlim (ja nebūs izmaiņu) izmaksāt 30% no 2019. gada atlīdzību summas kā "avansu". Šobrīd LaIPA biedram piesakoties dīkstāves pabalstam ir jāizvērtē vai saņemt LaIPA avansu vai pabalstu – abus vienlaicīgi saņemt nevarēs! Atlīdzību tai skaitā 30% LaIPA avansu nevar saņemt no brīža, kad piesakās pabalstam un līdz brīdim, kad to beidz saņemt. LaIPA atlīdzību izmaksas izpildītājiem un mūzikas ierakstu producentiem par 2019. gadu ir plānots izmaksāt 2020.gada jūlijā. LaIPA kolektīvs sekos līdzi aktuālajai situācijai valstī, ļoti ceram ka jūlija atlīdzību izmaksas varēsim veikt ierastajā kartībā.

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Liena Grīna lēš, ka kopējie biedrības ieņēmumi par šo gadu samazināsies par aptuveni 200 tūkstošiem eiro, pieņemot, ka dīkstāve ilgs mēnesi, taču izpildītāju un producentu maciņos tas būšot jūtams tikai nākamgad, jo atlīdzības tiek izmaksātas reizi gadā par iepriekšējo gadu.  "Publiskās vietas šobrīd sūta pieteikumus par dīkstāvi – pagājušās nedēļas beigās bija jau 850 pieteikumu. Galvenokārt tās ir tirdzniecības vietas, viesnīcas, kafejnīcas."

Autortiesību aģentūra (AKKA/LAA) joprojām darbojas pēc likumā noteiktā principa, ka autoram atlīdzība pienākas par darba izmantojumu. AKKA/LAA sadales rit pēc plāna līdz jūnijam autoriem izmaksas būs, bet, iespējams, mazākas. Aprīlī, maijā autori saņems samaksu par darbu izmantojumu 2019. gada novembrī, taču, ārkārtējai situācijai ieilgstot, tas varot mainīties.

LIAA ATBALSTS ĀRĒJĀS TIRDZNIECĪBAS VEICINĀŠANAI UZŅĒMUMIEM SAISTĪBĀ AR COVID-19 ir vairāki atbalsta virzieni, ar kuriem var iepazīties aģentūras mājas lapā 

http://www.liaa.gov.lv/files/liaa/attachments/atbalsta_informacija_liaa_30.03.2020_0.pdf

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!