Skaņu mežs’2016 izziņo lekcijas un meistarklases

Raksta attēls - Skaņu mežs’2016 izziņo lekcijas un meistarklases Publicitātes foto

10.10.2016 / Parmuziku.lv

Nepieradinātās mūzikas festivāls „Skaņu mežs’2016” izziņo koncertprogrammai piesaistītas meistarklases un lekcijas, kas 13. un 14. oktobrī noritēs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Tās vadīs pianists, laikmetīgās mūzikas interprets R. Endrjū Lī (R. Andrew Lee), frīdžeza saksofonists Čārlzs Geils (Charles Gayle) un komponists Maikls Finisijs (Michael Finnissy). Šo norišu apmeklējums ir bezmaksas.

Maikla Finisija meistarklase kompozīcijā noritēs 13. oktobrī, 16:00 319. auditorijā. Komponists lekcijas ietvaros arī izskatīs un komentēs Mūzikas akadēmijas studentu darbus.

Maikls Finisijs (1946.) ir britu komponists un pianists, kas, pateicoties gan savai mūzikai, gan pedagoģiskajam darbam, tiek uzskatīts par vienu no diviem nozīmīgākajiem personāžiem tā saucamā “jaunās sarežģītības” virziena tapšanā (otrs ir Braiens Fernīho (Brian Ferneyhough)). Lai gan pats Finisijs noraida šo 1980. gados radušos apzīmējumu, apgalvojot, ka “jaunā sarežģītība” pat nav nosaucama par līdzīgi domājošu komponistu “skolu”, viņa paša mūziku tik tiešām raksturo izteikti kompleksa notācija, mikrotonalitāte, izplūdušas melodiju kontūras, pārblīvēti daudzslāņainas un savstarpēji teju nesavienojamas ritmiskas konstrukcijas, straujas maiņas un nepieciešamība pēc netradicionālām instrumentu spēles tehnikām – ne velti daudzas no viņa kompozīcijām tiek dēvētas par praktiski “nenospēlējamām”.

Čārlza Geila meistarklase brīvajā improvizācijā noritēs 14. oktobrī, 14:00  328. auditorijā. Žurnāls The New York Times raksta, ka Čārlzs Geils „proponē tādu frīdžezu, kas ir raupjš, kaislīgs, skaidri strukturēts un brīnišķīgi netverams”.

77 gadus vecais Geils ir viens no nozīmīgākajiem Alberta Ailera (Albert Ayler) un vēlīnā Džona Koltreina (John Coltrane) tradīcijas turpinātājiem mūsdienās. Viņš vienlaikus ir uzskatāms arī par noslēpumaināko un pretrunīgāko Ņujorkas „loft” scēnas personību. Praktiski nekas nav zināms par Geila dzīvi līdz pat astoņdesmito gadu vidum – 1973. gadā viņš ir manīts spēlējot bundzinieka Rašida Ali (Rashied Ali) grupā, taču visa pārējā viņa biogrāfija līdz pat pirmajiem ierakstiem vēl aizvien palikusi noslēpumā. Aptuveni divdesmit gadus no savas dzīves Geils pavadījis kā bezpajumtnieks un ielu mūziķis, taču, pateicoties astoņdesmito gadu beigās nākušajai atzinībai, šobrīd jau dzīvo vienistabas dzīvoklī Manhetenā.

R. Endrjū Lī lekcija par minimālisma vēsturi un sadarbību ar mūsdienu komponistiem noritēs 14. oktobrī, 16:00 319. auditorijā. Endrjū Lī šobrīd ir vienīgais pianists, kas izpilda vēsturiski nozīmīgo komponista Denisa Džonsona (Dennis Johnson) darbu “November” (ko darīs arī „Skaņu meža” atklāšanas koncertā 13. oktobrī).

Lī ir augstu vērtēts minimālisma un laikmetīgās mūzikas interprets: “New York Times” viņa talantu raksturo kā “nemainīgi iespaidīgu”, The Guardian par viņa spēles prasmi raksta – “eleganta un inteliģenta”, savukārt Pitchfork to dēvē par “augstākā līmeņa tehniku”. Pianists sākotnēji fokusējies uz Bēthovena un Rahmaņinova mūziku, taču vēlāk nolēmis savu darbību veltīt mūsdienu mūzikai, konkrētāk minimālismam un kolektīva Wandelweiser komponistu daiļradei.

 Aicināti tiek kā mūzikas studenti un profesionāļi, tā apmeklētāji, kas nenodarbojas ar mūziku.

Meistarklases atbalsta VKKF, Rīgas dome, kā arī novatoriskās mūzikas platforma SHAPE un Eiropas Savienības programma „Radošā Eiropa”. R. Endrjū Lī un Čārlza Geila lekciju/meistarklasi atbalsta arī ASV vēstniecība Latvijā un Trust for Mutual Understanding.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!