Instrumentam un tehnikai ir būtiska loma mūzikas tapšanā – tā ļauj mūziķim precīzi fiksēt izpildījumu un maksimāli realizēt savas mākslinieciskās idejas.
Latvija var lepoties ne vien ar spilgtiem mūziķiem, bet arī ar pieredzējušiem instrumentu meistariem, kuri izgatavo īpaši konkrētam mūziķim atbilstošus instrumentus. Tāpat Latvijas vārdu pasaulē nes skaņu tehnikas ražotāji.
Latvijā ražotie modulārie sintezatori Erica Synths pasaulē ir ieguvuši plašu atpazīstamību un atrodas "Depeche Mode" Mārtina Gora, "H.I.M." Villes Vallo, "Gus Gus", Hansa Cimmera instrumentu kolekcijā.
Sonarworks izstrādā programmatūru audio tehnikas kalibrēšanai. Tā tika izmantota arī, piemēram, 2016. gadā Riodežaneiro Olimpiādes muzikālais noformējuma veidošanā.
Bro Creation Drums bungas veldzē ar izcilu, dabisku tembru, kas tiek panākts ar pašu izstrādāto Wood Vibe Technology. Uz Bro Creation bungu komplektiem spēlē pašmāju bundzinieki Andris Buiķis, Kaspars Roga, Kaspars Kurdeko, Kaspars Grigalis, Elvijs Mamedovs un Artūrs Jermaks. Tāpat arī bungu komplektus liek lietā aroda meistari Šveicē, Ķīnā, ASV un Vācijā.
Meistars Imants Robežnieks gatavo koncertkokles, kuras izskan tālu pasaulē. Pieredzējušā meistara vadībā kokļu būves centrā šī instrumenta izgatavošanu un restaurēšanu apgūst arī jaunie meistari.
Mūziķis un uzņēmējis Vairis Nartišs radījis milzīgu trompeti, kura sver 20 kilogramus, ir vairāk nekā 2 metrus gara un priecē ar siltu un dzīvu skaņu.
Meistara Krišjāņa Kupcāna gatavotās bungas ir no masīvkoka, kas ļauj iegūt plašāku rezonansi un krāsaināku toņu paleti. Bungas meistars gatavo, pielāgojot tās katra konkrēta klienta vajadzībām. KK Seaside Drums ir atrodamas, piemēram, blūza grupas "Latvian Blues Band" arsenālā.
Meistars Jānis Kuzminskis ģitāras gatavo no Latvijā audzētiem kokiem. Uz meistara darinātajiem instrumentiem spēlē, piemēram, Alvis Bernāns, Arnis Slobozanins.
Meistars Viktors Černoglazovs ne vien pats izgatavo kokles, bet arī māca šo instrumentu izgatavot citiem.
Ģitārists un meistars Ansis Alksnis pirmo instrumentu izgatavoja pats savām vajadzībām. Meistars, cienot klasiskas vērtības, eksperimentē ar materiāliem, kā arī domā par to, lai mūzikas instruments būtu erganomisks.
"DIMD" nav mūzikas instruments, bet gan daļa no skaņu sistēmas - elektronisko lampu pastiprinātājs, kam ir A klases skaņa un arī dizains. "DIMD" tapšanas stāsts ir romantisks. Pastiprinātājs ir fizikas zinātņu doktora un mūziķa Edgara Spārniņa dāvana sievai, profesionālai vijolniecei.
Savdabīgā sitamā instrumenta Zvongo skaņa ir dzidra un meditatīva. "Lielākā privilēģija šim instrumentam ir tā, ka to var spēlēt jebkurš, nav nepieciešamība pēc ilgiem treniņiem vai muzikālās izglītības. Instruments pats par sevi rada baudāmu skaņu," saka Zvongo radītāji. Katrs konkrētais instruments tiek veidots pēc individuāla pasūtījuma.
Meistars Juris Jēkabsons vijoļu būvēšanu uzsācis jau astoņdesmito gadu sākumā. Uz meistara darinātajām vijolēm spēlē gan skolēni, gan izcili solisti. Tēva pēdās sekoja arī dēls Raitis Jēkabsons, kas zināms arī kā ģitārmeistars.
AISMA koka instrumentiem ir dažādas formas, materiāls, un tie sevī slēpj atšķirīgus stāstus. Mūziķi tos mācēs likt lietā, savukārt klausītāju acis priecēs instrumentu skaistais dizains.
Brutal Guitars ir meistara Andreja Šulca rokām veidotas. Ģitāras atzinīgi novērtējuši projectguitar.com meistari, kā arī Gēteborgas (Zviedrija) starptautiskās ģitāru izstādes apmeklētāji. Uz meistara darinātajiem instrumentiem spēlē Mārcis Auziņš, basģitārists Ervīns Ozols, Jegors Kovajkovs, kā arī smagās mūzikas grupu “Trendkill Method”, “Preternatural”, “Theatrum”, “Legacy ID” dalībnieki. Drīzumā zīmols mainīs nosaukumu uz Andrew Schultz Guitars.
JZ Microphones ir viens no pasaulē vislabāk pazīstamajiem mikrofonu ražotājiem. JZ Microphones izmanto ne vien pasaules lielākās mūzikas zvaigznes (Lady Gaga, Madonna) un producenti, bet arī ar mūziku nesaistīti uzņēmumi, lai nodrošinātu saviem klientiem vislabāko skaņu.