Koncertzāle “Latvija” un Ventspils Mūzikas vidusskola ir atklāta!

Raksta attēls - Koncertzāle “Latvija” un Ventspils Mūzikas vidusskola ir atklāta! Foto: Raimonds Birkenfelds

26.07.2019 / Parmuziku.lv

Šodien, 26. jūlijā ar īpašu koncertu darbu uzsāk viens no vērienīgākajiem kultūras projektiem nacionālā mērogā – koncertzāle “Latvija” Ventspilī.

Jaunajā ēkā vienoti darbosies gan koncertzāle “Latvija”, gan Ventspils mūzikas vidusskola, gan arī Bērnu mūzikas skola, Mūzikas bibliotēka un skaņu ierakstu studija, tādējādi padarot ēku par unikālu kultūras un izglītības būvi Latvijā. 

Koncertzālē "Latvija" jau no atklāšanas brīža apmeklētājiem piedāvās gan Latvijas mūziķu un kolektīvu koncertus, gan ekskluzīvus ārvalstu mākslinieku priekšnesumus. Kā norāda koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Miks Magone: “Koncertu programmas galvenais uzsvars, protams, tiks likts uz profesionālo akadēmisko mūziku – cienot tradīcijas un nepārejošas vērtības, pievērsīsim uzmanību nesenai pagātnei jeb 20. un 21. gadsimtā radītām kultūras vērtībām, kā arī raudzīsimies nākotnē.”

 

Nozīmīga vieta programmā paredzēta arī dažādiem starpžanru mākslas notikumiem, pārrobežu sadarbības projektiem un izglītojošiem pasākumiem. Pirmās sezonas programma solās būt vērienīga – jau nākamajā nedēļā pēc koncertzāles atklāšanas koncertiem tajā skanēs izcila pasaules mūzika. 1. augustā pirmo reizi Latvijā izskanēs amerikāņu komponista Stīva Reiha (Steve Reich) pazīstamais darbs "Six Pianos" sešu pianistu izpildījumā. Dienu vēlāk, 2. augustā, audiovizuālu priekšnesumu sniegs pazīstamais islandiešu komponists un elektroniskās mūzikas mākslinieks Valgīrs Sigurdsons (Valgeir Sigurðsson) kopā ar britu vijolnieku Danielu Pioro (Daniel Pioro), bet svētdien, 4. augustā, solo koncertu piedāvās ukraiņu izcelsmes nepārtrauktās klaviermūzikas meistars un pionieris Ļubomirs Meļņiks (Lubomyr Melnyk).

 

Koncertzāles Lielā zāle ar 578 skatītāju vietām var lepoties ar diviem unikāliem pasaules līmeņa instrumentiem – manuālām akustiskām koncertērģelēm un vertikālām koncertklavierēm. Koncertērģeles jūlija sākumā pieņēma slavenā ērģelniece Iveta Apkalna, kas kopā ar vācu uzņēmumu “Johannes Klais Orgelbau GmbH & Co. KG” piedalījusies ērģeļu tapšanas projektā. Savukārt vertikālās koncertklavieres ir šobrīd pasaulē lielākās, un tās izgatavotas latviešu izcelsmes klavierbūves meistara Dāvida Kļaviņa uzņēmumā “Klavins Piano Manufaktura Kft” Ungārijā.

 

Arī Ventspils Mūzikas vidusskolas atklāšana ir patiesi grandiozs notikums. Līdz ar jaunās skolas izveidošanu Ventspils Mūzikas vidusskola pirmo reizi tās 90 gadu pastāvēšanas laikā ieguvusi  mūzikas izglītībai piemērotu infrastruktūru – vienu no modernākajām Latvijā. Audzēkņiem būs pieejamas 60 atbilstoši aprīkotas mācību klases un mēģinājumu zāles, divas koncertzāles ar perfektu akustiku un apskaņošanas tehniku, modernu ierakstu studiju mūzikas tehnoloģiju apmācību vajadzībām, ar mūzikas programmatūru un vislabāko tehniku aprīkotu datorklasi.

Koncertzāle “Latvija” ir īpaša ne tikai tās pasaules līmeņa koncertprogrammas, unikālo mūzikas instrumentu un modernās mūzikas skolas dēļ. Arī nevainojamā akustika ir viens no koncertzāles lepnumiem. Ēkas akustikas pārbaudes veica koncertzāles akustikas projekta veidotāji, vieni no pasaules līderiem savā jomā - kompānija „Müller-BBM” no Vācijas. Projekta īstenotājs Mihaels Vāls atzinis, ka akustika ir izcila, viena no labākajām Latvijas koncertzālēs.

Telpas akustiskie mērījumi apstiprina ļoti augstu akustisko standartu visā ēkā. Tas attiecas gan uz Lielo zāli, gan Mazo zāli, kā arī uz ēkas visām mēģinājumu telpām, birojiem un foajē zonām. Sevišķi Lielajā zālē izmērītie reverberācijas laiki ir ideāli piemēroti klasiskiem koncertiem, kora priekšnesumiem un ērģeļu koncertiem. Protams, telpas akustika ir ideāli piemērota arī priekšnesumiem ar Dāvida Kļaviņa izgatavotajām vertikālajām klavierēm. Kopā ar mainīgajiem skaņas absorbcijas pasākumiem, kas pieejami abās zālēs, akustiskos apstākļus var lieliski pielāgot attiecīgajiem lietošanas veidiem, piemēram, rokmūzikas un popmūzikas pasākumiem, džeza priekšnesumiem, skatuves teātra izrādēm utt. Akustiskie apstākļi mēģinājumu telpās un perkusiju telpās ir ideāli piemēroti plānotajam lietojumam, jo telpās uzstādīti aizkari.

Rezumējot un balstoties uz ēkas akustiskajiem un telpas akustiskajiem mērījumiem, kas veikti 2019. gada maijā, ļoti augstais Ventspils Mūzikas skolai paredzētais akustiskais standarts ar koncertzāles funkcijām ir ļoti labi sasniegts visās jomās. Mūzikas skola ar koncertzāles funkciju Ventspilī ir labi sagatavota visiem svarīgajiem notikumiem, un tai būs būtiska loma nacionālās kultūras scēnā. Koncertzāle ar savu vēlamo garo reverberācijas laiku apvienojumā ar diviem unikāliem pasaules līmeņa instrumentiem – manuālām akustiskām koncertērģelēm un vertikālām koncertklavierēmpiesaistīs īpašu uzmanību starptautiskajā klasiskās mūzikas pasaulē.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!