Gaidot uzstāšanos Viļņā: Kāpēc "Foals" sniedz pasaulē labākos koncertus ?

Raksta attēls - Gaidot uzstāšanos Viļņā: Kāpēc "Foals" sniedz pasaulē labākos koncertus ? Attēlā: Yannis Philippakis, publicitātes foto

01.06.2017 / Parmuziku.lv

Jau ziņots, ka 31. jūlijā Viļņā Kalnai Park estrādē uzstāsies britu indie grupa "Foals", kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir "Foals" noslēpums?

2015. gadā prestižais britu mūzikas žurnāls Q neskopojoties atzina "Foals" kā šobrīd labāko grupu pasaulē. Britu žurnāls NME viņiem šo titulu piešķīris divreiz. 2016.gadā "Foals" apstiprināja, cik pamatota ir šī atzinība, spēlējot Londonas Vemblija Arēnā, kur kopā pulcēja 12 500 klausītāju pūli. (Lielākam cilvēku skaitam gluži vienkārši pietrūka vietas).

Grupa uzstājās uz svarīgāko Lielbritānijas festivālu Leeds and Reeding lielākajām skatuvēm, nostiprinot savu ietekmi un pielīdzinoties tādām ikoniskām grupām kā "Metallica", "The Cure"  vai "Green Day", kā arī piepildīja vienu no saviem sapņiem, spēlējot uz leģendārās Glastonberijas festivāla Piramīdas skatuves."Foals"ir izlaiduši koncertfilmu "Live at the Royal Albert Hall", un četri no viņu koncertiem ir izdoti kā albumi.

31. jūlijā pēc tūres pa Eiropu un Ameriku Foals uzstāsies Lietuvā, spēlējot uz Kalnai Parka skatuves. Šis būs viņu pirmais koncerts Baltijā savā 13 gadu pastāvēšanas laikā.

"Foals" koncertu dzinējspēks ir galvenais vokālists Jannis Filipakiss (Yannis Philippakis), kura pieeju priekšnesumiem vislabāk var aprakstīt ar viņa paša vārdiem:

Es vienkārši vēlos uzkāpt uz skatuves un patrakot.

Būdams afrikānietes un grieķa dēls, viņš nekad nav sapņojis par dziedātāja karjeru; viņš domāja, ka viņam nepiemīt tam nepieciešamā harizma, kā arī viņam trūka pašpārliecinātības. Viņš gribēja spēlēt ģitāru. Taču grupai nebija vokālista, tādēļ Filipakiss bikli ķērās pie mikrofona.

Šobrīd uz skatuves viņš ir īsts zvērs. Katra dziesma tiek izpildīta kā pēdējā, un viņš vienmēr koncerta noslēgumā ienirst klausītāju pūlī. Reiz, kad skatuves drošības darbinieks centās nepieļaut viņa lēcienu, starp viņiem gandrīz izcēlās kautiņš. Grupas līderim fani ir svēta lieta - viņš vēlas ne tikai tos redzēt, bet arī apskaut.

Pārējie grupas dalībnieki uztur grupas līdera enerģiju. Pamatā "Foals"  mūziķi nākuši no alternatīvās skatuves. Mūziķiem bija tuvas pankroka idejas un viņi bija raduši spēlēt nelielās ballītēs - ātri un skaļi, bez barjerām starp grupu un klausītājiem. Šobrīd viņi spēlē tūkstošiem, taču mūziķi joprojām spēj uzturēt tuvas attiecības ar saviem klausītājiem.

“Mājas ballītes arēnās” – šādi kritiķi apraksta "Foals" koncertus.

Protams, vissvarīgākā joprojām ir pati mūzika. Pēc četru albumu izdošanas "Foals" ir iespaidīgs dziesmu katalogs, kas ietver sapņainus un eiforiskus skaņdarbus. Piemēram, “Spanish Sahara”, kā arī deju mūzikas hitus, tādus kā “My Number” un “Inhaler”, kas iemieso alternatīvā roka virzienu, vai arī satriecošo “What Went Down”.

Grupas daudzslāņainās dziesmās uzmanība ir pievērsta ikkatrai detaļai. Kā norādīts publikācijā “The Line of Best Fit”, "Foals" mūzikā jūs varat saskatīt katras atsevišķās sniegpārslas burvību, bet tad viņi jūs satriec ar veselu sniegputeni. Līdzsvars starp ātro un lēno, kā arī dažādu rokmūzika žanru kombinācija padara "Foals" koncertus tik interesantus un neikdienišķus.

Pēdējais, 2015. gada albums "What Went Down", bruģēja ceļu grupas panākumiem, ierindojoties Top10 sešās valstīs, tostarp Apvienotajā Karalistē un Austrālijā. Uz pašreizējās mūzikas skatuves, ko pārvalda popmūzikas izpildītāji, rokgrupai  tas ir milzīgs sasniegums. Taču tie, kas apmeklējuši grupas koncertus, vienprātīgi atzīst – "Foals" uzstāšanās klātienē atklāj dziesmas tādā veidā, kā to nespēj dziesmu ieraksti. Šovasar indie, math rock un elektroniskās mūzikas cienītāji to varēs piedzīvot Lietuvā!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!