Pavisam nesen internetu pāršalca ziņa, ka leģendāro grandžroka grupu ‘‘Nirvana’’ tiesā iesūdzējis vīrietis, kura bērnības fotogrāfija redzama uz albuma ‘‘Nevermind’’ vāka.
Lai gan situācija tik tiešām šķiet neparasta, šī nebūt nav vienīgā reize, kad tiesas ceļā tiek apstrīdēts kādas relīzes vizuālais noformējums, raksta mūzikas medijs Pitchfork.
Nesaskaņas starp mūziķiem un fotogrāfiem, kuriem parasti pieder tiesības uz vizuālo noformējumu, ir salīdzinoši bieža parādība. Sākot ar Endija Vorhola banānu uz rokgrupas ‘‘The Velvet Underground’’ albuma vāka līdz pat dziedātāja Džastina Bībera albuma noformējumā izmantotā teksta fonta – vizuālo elementu apstrīdēšana ar tiesas prāvu palīdzību nav retums. Tas ir tikai bizness.
Tikt iemūžinātām uz kāda mūziķa relīzes ir bieža prakse, kas mēdz nākt komplektā ar diskusijām par cilvēka tiesībām uz savu identitāti. Līdzīgi ‘‘Nirvana’’ arī grupa ‘‘Placebo’’ savam 1996. gada pašnosauktajam debijas albuma vākam izmantoja fotogrāfiju ar kādu gados jaunu puisi. 2012. gadā jau pilngadīgais modelis draudēja mūziķus iesūdzēt tiesā sakot, ka grupa sabojājusi puiša dzīvi un izraisījusi emocionālu stresu.
Dziedātāja Dido savam 2008. gada albumam ‘‘Safe Trip Home’’ izmantoja fotogrāfiju ar astronautu, kurš vairāk gan atgādina baltu punktiņu, kurš vienkārši lidinās kosmosā. Izrādās foto bija redzams astronauts Brūss Makandless II, kurš 80. gadu beigās testēja ‘‘space walk’’ iespējamības. Neskatoties uz to, ka astronautam tiesības uz fotogrāfiju nepiederēja, viņš 2010. gadā tāpat vērsās tiesā ar prasību pret Dido, Getty Images un Sony Music, sūdzoties, ka nav saņēmis nekādu atlīdzību par viņa identitātes izmantošanu. Savu viņš panāca, jo gadu vēlāk incidents tika atrisināts ārpus tiesas, iesaistītajiem vienojoties par naudas summu.
Kad grupa ‘‘Vampire Weekend’’ izmantoja 80. gadu Polaroid fotogrāfiju savam 2010. gada albumam ‘‘Contra’’, modele Anna Kirstena Kenisa teju nekavējoties pret mūziķiem iesniedza prasību tiesā. Sieviete norādīja, ka grupa cerējusi uzpelnīties uz viņas tēla rēķina. ‘‘Nevēlos, lai manu foto lieto pa labi un pa kreisi,’’ reiz citēta modele. Abas puses vienojušās par finansiālu izlīgumu ārpus tiesas.
Ziemeļīru multiinstrumentālists Van Morisons savam 2017. gada roķīgajam blūza albumam ‘‘Roll With The Punches’’ atlasīja fotogrāfiju ar izbijušo cīkstoni Billiju Riversu un viņa ikonisko ‘‘mohawk’’ matu sakārtojumu. Ilgi nebija jāgaida līdz sportista advokāts sniedza prasību tiesā, norādot, ka ar viņiem neviens pat nav centies sazināties. Mūziķa pusei nācās piekāpties, nomainot izmantotos foto daudzās relīzes reklāmās un atverot maciņu izbijušajai ringa zvaigznei.
Strīdu šķetināšana ar tiesas palīdzību aizņem ilgu laiku. ‘‘Man ir īstas apsūdzības ar īstiem sūdiem un man ar visu šo bullšitu tagad jātiek galā,’’ repere Cardi B teica kādā 2019. gada intervijā. ‘‘Process ir četru stundu garš, atņemot man manu laiku, manu darbu, manu iespēju būt par māti.’’ Vien pērnajā decembrī tiesas tiesnesis paziņoja, ka fotomodeļa Kevina Brofija Juniora prāva pret reperi par 2016. gada miksteipa ‘‘Gangsta Bitch Music Vol. 1’’ vizuālo noformējumu var tikt izskatīta tiesā. Relīzes noformējumā redzama Cardi B, dzerot no alus pudeles, kamēr vīrietis, ar tīģera un čūskas tetovējumiem uz muguras, orāli apmierina reperi. Uz vāciņa redzamais vīrietis gan nav pats K. Brofijs Juniors, bet tikuši izmantoti viņa muguras tetovējumi. Nesen abas puses potenciāli vienojušās par finansiālu izlīgumu.