Ak, "Radiohead" jeb atskats uz Lollapalooza festivāla otro dienu

Raksta attēls - Ak, "Radiohead" jeb atskats uz Lollapalooza festivāla otro dienu Foto: Alise Pabērza

12.09.2016 / Alise Pabērza

Ja "Lollapalooza" festivāla otrā diena būtu jāapraksta vienā vārdā, tas būtu – jaudīgi. Jaudīgas uzstāšanās, jaudīgs pūlis, joprojām jaudīgi laika apstākļi. Festivālu katru dienu apmeklēja 70 tūkstoši cilvēku un tas arī bija maksimālais festivālnieku skaits, ko festivāla teritorija spēja uzņemt. Tāpat arī abas dienas cilvēkus lutināja karsta saulīte, +30 grādi un bezgalīgs putekļu mākonis.

Viens bija skaidrs – otrās dienas (un visa festivāla, protams) gaidītākais koncerts bija "Radiohead". Vēl krietni pirms paša festivāla, kad kādam ieminējos, ka došos uz Lollu, pirmais ko cilvēki noteica bija – oooh, "Radiohead"!

Metro, vilcienos, uz ielas, pie festivāla ieejas ikviens, kurš satika kādu pazīstamo, sasveicināšanās vietā noteica – nu, ko, "Radiohead", ja?

Īsti nevar saprast, ko pateikt par pašu "Radiohead" uzstāšanos. Ir trīs varianti – vai nu izplūst aprakstā, kurā izmantot visus iespējamos sajūsmu apzīmējošos īpašības vārdus, lai noraksturotu koncertu, vai nu pateikt, ka nav tādu vārdu, ar ko aprakstīt koncertu. Ir arī trešais variants – uzrakstīt, ka nevar saprast, ko īsti pateikt par uzstāšanos. Viens ir skaidrs – grupas divu stundu un padsmit minūšu uzstāšanās pilnībā aiztrieca nebūtībā visus pārējos festivāla koncertus.  Augstākā klase it visā – no pirmās līdz pēdējai sekundei visas uzstāšanās garumā. Apbrīnojami!

Pirms "Radiohead"  visas dienas garumā norisinājās arī vēl citi koncerti. Lielu dienas daļas programmu aizņēma mākslinieki, kurus šogad varēja baudīt arī Latvijā – Positivus spēlējošos "Years&Years" un "LMT Summer Sound" hedlainerus – "Los Frequencies" un "Milky Chance". Šis varētu būt akmentiņš to pesimistu dārziņā, kuri teic, ka uz Latviju jau nekas aktuāls nebrauc spēlēt. Intereses pēc mazliet ielūkojos gan "Years&Years" un "Milky Chance" performancēs un jāteic, ka, protams, atskaitot pārdesmit tūkstošus lielāku pūli, viņu uzstāšanās Latvijā nebija ne par mata tiesu sliktākas.

Patīkamu muzikālo veldzējumu saules peldē sniedza Džeimss Bleiks (James Blake), kurš, burtiski, piedārdināja skatuvi ar masīviem basiem un savu apburošo balsi. Te arī ir jāteic, ka otrajā dienā varēju ņemt atpakaļ savus vārdus par lielās skatuves skaņas kvalitāti. Džeimss Bleiks  uzstāšanās laikā skaņa bija akurāt uzteicama, nemaz jau arī nerunājot par to cik laba tā bija "Radiohead" uzstāšanās laikā.

Otra gaidītākā uzstāšanās "Lollapalooza" festivāla otrajā dienā bija elektroniskās mūzikas apvienība no Amerikas – "Major Lazer". Pēc "Radiohead" uzstāšanās liekas, ka vispār ir pagrūti novērtēt kaut ko citu, kas tajā dienā ir dzirdēts, bet arī "Major Lazer" bija uzdevuma augstumos.

Pirmkārt, likās, ka viņam nekad neiztukšosies tā ideju lādīte, no kuras viņš smēlās veidus, kā uzkurināt publiku, sākot jau ar primitīvajiem jump, jump līdz pat lūgumiem publikai novilkt kreklus un mest tos gaisā, sadoties draugu apļos, skriet no vienas puses uz otru un vēl, vēl, vēl. Otrkārt, visa "Major Lazer" apvienība savus skatuves tērpus mainīja vēl vairāk un biežāk nekā Marija Naumova savā Eirovīzijas šovā. Protams, protams – elektroniskās mūzikas skatuvei neizpaliekošas spēcīgas vizualizācijas, uguns šovi un gaismiņas. Vienuvārdusakot – BAIGI LABI.

Vēl pāris piebildes par pašu festivālu – tā kā tas ir pilsētas festivāls, visas uzstāšanās beidzas akurāt ap desmitiem, lai apkārtējiem iedzīvotājiem netraucētu naktsmieru.Laicīgi sāk un laicīgi beidz. Galu galā – visi klubu ceļi ir vaļā, lai tur turpinātu ālešanos līdz rītam. Iespējams, šādu taktiku vajadzētu piekopt Lucavsalā notiekošajiem pilsētas festivāliem.

Festivāla teritorijā ir atļauts ienest līdz 1,5l tilpumam lielas tetrapakas ar ūdeni vai sulu. Divreiz nav jāsaka, kāpēc šāda ideja nestrādātu praktiskā un apķērīgā latvieša apmeklētajos Latvijas festivālos.

"Lollapaloozā" ir ļoti, ļoti, ļoti, ļoti padomāts par bērniem un vāciešu mīļāko tēmu – sociālo atbildību pret vidi – bērnu zona un “zaļā zona” savā valstībā ievelkt pat tos, kuriem nav bērnu vai ir vienaldzīgas zaļākas vides idejas.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!