Kad pietrūkst ideju, par ko rakstīt, vai arī dzīvē uzrodas kādi īpaši spilgti notikumi, kas pamatīgi iespaido, mūziķi mēdz sarakstīt dziesmas… par citiem mūziķiem.
Iedvesmojoties no NME, palūkojām, kuri pasaulē zināmi mūziķi pamanījušies sacerēt dziesmas par citiem populāriem kolēģiem.
Savā 1995. gada albumā “One Hit Minute” leģendārie fankrokeri “Red Hot Chili Peppers” nolēma iekļaut arī balādi, kas veltīta tobrīd jau aizgājējam Kurtam Kobeinam. Entonijs Kiediss diezgan tiešā veidā apdzied to, kā uzzinājis par Kobeina nāvi, un tās apstākļus, kā arī atzīstas īstā drauga mīlestībā.
Ja tā vispār drīkst salīdzināt, tad vēl jaudīgāks veltījums Kurtam Kobeinam pēc viņa nāves sanāca grupai “REM”, kura jau tā paša nelaimīgā 1994. gada rudenī izdeva albumu “Monster” un tajā iekļāva arī šo smeldzīgo balādi, ko veiksmīgi papildina diezgan jaudīga ģitārskaņu siena.
Kad jau Kobeins, tad Kobeins. Pēdējā “Nirvana” studijas albuma “In Utero” pirmais singls “Heart Shaped Box” bija diezgan iznīcinošs veltījums viņa reiz mīlētajai sievai – grupas “Hole” mūziķei Kortnijai Lovai. Efektu vēl iespaidīgāku padarīja Antona Korbeina simboliem bagātais video.
Turpinot Kortnijas tēmu, šis ir Džuliana Kasablankasa veltījums grandžmūzikas karalienei. Diezgan tiešā un nepārprotamā veidā viņa tiek aicināta pievienoties Džulianam tualetē, lai veiktu dažas seksuālas darbības.
Kortnija, kā zināms, nekad nav izmantojusi iespēju paklusēt, tādēļ arī iepriekšējās dziesmas kontekstā sarakstījusi atbildes veltījumu “The Strokes” līderim Džulianam. Jauka apmaiņa ar publiskām un muzikālām pabrutāli tiešas koķetērijas vēstulītēm.
Kalifornijas grupa “Weezer” allaž izcēlusies ar mazliet kariķētu imidžu un brīžiem arī dziesmām. Tā viņu pirmais hits “Buddy Holly” bija nedaudz ironisks veltījums piecdesmito gadu saulainā rokenrola ārprāta vienam no etaloniem Badijam Holijam. Arī grupas imidžā bija labi manāmas atsauces uz šo leģendāro džeku, kurš iegājis rokenrola vēsturē kā neatņemama sastāvdaļa, lai arī mira lidmašīnas katastrofā jau 22 gadu vecumā. Lipīgo “Weezer” dziesmiņu vēl pamatīgi uzfrišināja Spaika Džonzes piecdesmito naivajai atmosfērai veltītais videoklips.
Ņujorkas diskopanki “LCD Soundsystem” nekad nav slēpuši, ka ietekmējušies no franču jaunā elektronikas viļņa spilgtākajiem pārstāvjiem “Daft Punk”. Tādēļ šāds veltījums nav nekas pārsteidzošs, turklāt “LCD Soundsystem” zināmi arī kā ironiķi, kuriem vienkārši patīk muzikāli dauzīties. Sanāca tik labi, ka dziesma pat tika nominēta “Grammy” balvai deju mūzikas dziesmu kategorijā.
Iespējams visnopietnākā Pīta Dohertija dziesma, kas ir veltījums Eimijai Vainhausai pēc viņas nāves. Efektu vēl vairāk pastiprina dziesmas vienkāršais, bet emocionālais video. Visi ienākumi no šā singla pārdošanas tika novirzīti Eimijas Vainhausas fondam, kas nodarbojas ar maksimālu narkotiku un alkohola ietekmes mazināšanu jauniešu vecuma grupā.
Pēc “bītlu” pajukšanas Makartnija gaišajā dvēselē mājoja daži melnāki mākonīši. Un viens no tiem izspruka brīvībā viņa un sievas Lindas 1971. gada albumā “RAM”. Tas iesākas ar dziesmu, kurā doti tieši mājieni leģendārajam skandālistu pārītim Džonam Lenonam un Joko Ono. Kā zināms, tad visa vismaz puse pasaules mēdz vainot Joko Lenona aizvilināšanā un attiecīgi “bītlu” izjukšanā.
Lenona atbilde Makartnijam? Ufff. Sekoja momentāni un tika iekļauta tā paša gada albumā “Imagine”. Ne velti esam zemāk ielikuši video ar dziesmas tekstu… Džordžs Harisons tikmēr dziesmā smuki iespēlējis slide ģitāru.
Pārsteidzoši muzikāli jautra dziesmiņa, kas patiesībā veltīta Džonam Lenonam jau pēc viņa nāves. Vismulsinošāk šādā jautrā tempā izklausās atsauce uz Lenona slepkavu Marku Deividu Čepmenu, kurš tiek vienkārši nodēvēts par “velna labāko draugu”. Taču, kurš teicis, ka visām veltījuma dziesmām jābūt lēnām un sirdi plosoši skumjām?
Repera Puff Daddy, nu jau P. Diddy, un souldziedātājas Feitas Evansas veltījums citam reperim Notorious B.I.G., kurš tika nošauts 1997. gadā. Tajā ļoti veiksmīgi izmantots “The Police” 1983. gada hita “Every Breath You Take” sempls un rezultātā veltījumdziesma pat ieguva “Grammy” apbalvojumu kā Labākais repa izpildījums!
Amerikāņu psihedēliskā roka grupa, kas izcēlusies arī ar dažiem fantastiski skanīgiem elektroniskas ievirzes hitiem “Time to Pretend”, “Kids” un “Electric Feel”, savā 2010. gada albumā “Congratulations” pamanījās ierakstīt jestru veltījumu leģendārajam ambientās mūzikas meistaram Braienam Īno.
Visbeidzot finišēsim ar kaut ko romantisku – tumšākā šīs pasaules dziesminieka Nika Keiva mīlas vēstuli P.J. Hārvijai, ar kuru viņam deviņdesmitajos gados bija romāns. Dziesma iekļauta Keiva desmitajā studijas albumā “The Boatman’s Call” un dažādi gudrinieki mēdz runāt, ka šī nav vienīgā dziesma platē, kas patiesībā veltīta Hārvijai.
Savā 1971. gada albumā “Hunky Dory” Deivids Bovijs sadomāja iekļaut arī Bobam Dilanam veltītu dziesmu. Tā ir parodija par paša Dilana dziesmu, ko viņš savukārt veltījis citam leģendāram dziesminiekam Vudijam Gūtrijam, “Song to Woody”. Bovija dziesma sākas ar Dilana īstā vārda Roberts Cimermans minēšanu un pēcāk salīdzina viņa balsi ar smiltīm un līmi. Pozitīvā nozīmē, lai kā tas izklausītos.