Festivāla Skaņu mežs mirkļi

Raksta attēls -  Festivāla Skaņu mežs mirkļi Festivāla "Skaņu mežs" publicitātes foto

12.10.2015 / Aiga Leitholde

Ar trim koncertvakariem izskanējis ikgadējais nepieradinātās mūzikas un mākslas festivāls Skaņu mežs, arī šogad turpinot klausītājus iepazīstināt ar eksperimentālās mūzikas daudzveidību. Elektroniskā, akustiskā mūzika un skaņas, kuras ikdienas kontekstā mēs dēvētu par troksni. Jauna mūzikas instrumentu skanējuma meklējumi. Spēle ar klausītāja maņām, padarot to par vienu no mūzikas instrumentiem.

Squarepusher

Skaņu meža programma raisa plašu individuālo sajūtu gammu, taču, šķiet, kulminācijas mirkļus klātesošie izbaudīja kopā – it īpaši 2. oktobrī Palladium koncertzālē elektroniskās mūzikas producenta Squarepusher uzstāšanās laikā.  Squarepusher uzstāšanās bija vizuāli krāšņa, futūristiska vīzija. Uz skatuves bija novietoti divi ekrāni, kopā veidojot stūri, un arī paša mūziķa baltais skafandrs  pildīja ekrāna funkciju. Mākslinieka Krisa Kaningema veidotās video projekcijas un Squarepusher mūzika kopā veidoja hipnotiksu savienību, līdz ar to mūziķa uzstāšanos var raksturot pavisam kodolīgi – skaista!

 

Koncertvakari mūzikas namā Daile

9. un 10. oktobrī Skaņu meža ietvaros izskanēja 14 priekšnesumi. Tā, piemēram, piektdienas naktī klātesošos no sēdvietām augšā uzcēla Rrose, kas izpildīja skanējumā maigu, bet muzikālā attīstībā intensīvu un hipnotizējošu tehno. Par pārsteigumu parūpējās Hilde Sofija Tāfjorde, kas klātesošajiem atskaņoja viņus pašus. Mūziķes instrumenti – jūtīgi mikrofoni, bet skatuve un saspēles biedri - atrasti Mūzikas nama Daile vidē. Sestdienas vakara eksperiments bija komponista Jākoba Ulmana klusā mūzika. Tā tika izpildīta tik klusu, ka pavisam dabiski skaņu tu sāc meklēt sevī. Un sevī ieklausīties nav nemaz tik viegli, vai ne?

Kristofs Hīmans

Kristofa Hīmana skaņu kolāžas bija stātsnieciskas. Tās radīja filmas skaņu celiņa sajūtu un mudināja skaņai piedēvēt formu - mehāniskas ierīces, uguns liesmu degšanas skaņa.

Pētera Brocmana kvartets

Viens no otrā koncertvakara gaidītākajiem priekšnesums bija saksofonista, Eiropas brīvās improvizācijas pioniera, Pētera Brocmana, kontrabasista Džona Edvardsa, bundzinieka Stīva Noubla un perkusionista Džeisona Adašēvica brīvā improvizācija. Katrs mūziķis, klausītājiem pazīstams pats par sevi kā individualitāte, spēlējot kopā kvartetā, Skaņu meža priekšnesuma sākumā radīja muzikāli nokaitētu, saspringtu atmosfēru, kas spēles gaitā pakāpeniski ieguva struktūru - ritmisko zīmējumu, aizvedot klausītājus līdz loģiskai izskaņai.

Zs

Ņujorkieši Zs Rīgā bija ieradušies jau ceturtdienā 8. oktobrī, kad Aristīdā bija dzirdami kā dīdžeji. Piektdienas naktī Zs sniegums bija kontrastiem bagāts - dzīvo instrumentu skaņai mijoties ar mehānisko, skaņai ar troksi, uz ekraņa zibot deformēta attēla kolāžām.

Džeims Holdens

Noslēdzošā koncertvakara viens no gaidītākajiem māksliniekiem bija elektroniskās mūzikas producenta Džeimsa Holdena uzstāšanās kopā ar bundzinieku. Zāle tika atbrīvota no krēsliem, un publika drūzmējās pie skatuves.  Bungu skaņa un elektronikas sintēze ir dzīvīgs savienojums – ar rokmūzikas enerģiju un ar deju mūzikas izturību. Sajūsmināts klausītājs par savu deju laukumu bija izvēlējies skatuves kreiso stūri, mudinot klātesošos deju kustības izpaust vēl intensīvāk. Holdena priekšnesumu papildināja video projekcijas.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!