Kas ir fonogrammas jeb mūzikas ieraksta producents?

Raksta attēls - Kas ir fonogrammas jeb mūzikas ieraksta producents? Raksta foto: www.pixabay.com

/ Antra Bērtule

Lai arī mūzikas industrija gan Latvijā, gan pasaulē pēdējo gadu laikā ir krietni attīstījusies, mūziķu un industrijas cilvēku vidē joprojām ir daudz jautājumu, uz kuriem rast atbildes. Šoreiz skaidrosim to, kas ir fonogrammas producents un, kāda īsti ir producenta nozīme mūzikas ieraksta (CD, vinils, mp3, u.c.) tapšanā.

Pasaules mūzikas industrijā producentam ir ļoti liela nozīme, nereti, pat būtiskāka nekā pašam izpildītājam vai mūzikas komponistam, īpaši popmūzikas jomā. Nereti tieši producents ir tas, kurš izvēlas, ar ko sadarboties ieraksta tapšanā, un nevis otrādi.

Starp populārākajiem ierakstu producentiem var minēt Timbaland, kurš ir sadarbojies ar hiphopa mūziķiem un, pēdējos gados, arī ar Džastinu Bīberu, tāpat jāpiemin mūziķu apvienība The Neptunes, kuru vidū ir arī superpopulārais Farels Viljams. Kopā ar savu pārinieku Čadu Hugo viņi kopš 1990. gadiem ir palīdzējuši vairākiem pasaulē slaveniem mūziķiem, tostarp Britnijai Spīrsai un Džastinam Timberleikam. Latvijā noteikti ir jāmin tādi producenti kā Warner, Universal un Sony, kuru producētās fonogrammas Latvijā tiek atskaņotas 30% apmērā no visa gada laikā publiski atskaņotā repertuāra.

Jēdziens “fonogrammas producents” ir iekļauts arī Romas Starptautiskajā konvencijā, kas pieņemta 1961. gadā un, kuras būtība ir aizsargāt izpildītāju, fonogrammu producentu un raidorganizāciju tiesības.

Fonogramma, vienkāršiem vārdiem runājot, ir ar dzirdi uztverama skaņu fiksācija, savukārt tās producents – fiziska vai juridiska persona, kas pirmā fiksē priekšnesuma (dziesmas) skaņu ierakstā.

Turklāt Latvijā fonogrammu producents ir atbildīgs par izpildījuma skanējumu jeb to, kā albums tehniski un stilistiski izklausīsies pēc demo ierakstu apstrādes. Talantīga producenta iespējās ir padarīt ierakstu kvalitatīvu, populāru un arī unikālu, ar īpašu rokrakstu. Taču producents var būt ne tikai fiziska persona, bet arī uzņēmums, piemēram, SIA Mikrofona ieraksti. Fiziskas personas gadījumā tas būtu, piemēram, mūziķis Dons, kurš organizē dziesmas vai albuma ierakstīšanu studijā un to arī apmaksā. Pēc tam mūzikas ierakstu klausītājs var iegādāties jau kā gatavu preci CD formātā veikalos vai interneta veikalos un dziesmas klausīties neierobežotā daudzumā.

Lai konkrēto cilvēku vai uzņēmumu uzskatītu par fonogrammas producentu, ir jāveic konkrēti soļi, un tie būtu:

  • mūzikas un izpildītāju izvēle dziesmas ierakstam;
  • līgumu slēgšana, tostarp – ar albuma sponsoriem, atbalstītājiem, dizaina/noformējuma veidotājiem, u.c.;
  • skaņu ierakstu studijas nodrošināšana;
  • studijas personāla nodrošināšana, kā arī atbilstošas aparatūras un instrumentu sagādāšana;

Svarīgi ir atcerēties, ka fonogrammas producentam ir praksē jāorganizē un jāvada dziesmas ieraksts, ne tikai jāuzņemas ieraksta finansēšanas darbs.

Tajos gadījumos, kad ieraksta producēšanas (dziesmu ierakstīšanas) praktiskajā procesā ir iesaistīti vairāki cilvēki, tie tiek uzskatīti par ieraksta līdzproducentiem.

Fonogrammu producenti lielāko tiesu ir juridiskas personas ( SIA Mikrofona ieraksti vai SIA Prāta vētras skaņu ierakstu kompānija), un līdz ar to arī fonogrammu producentiem ir mantiskas tiesības.

Fonogrammu producentiem ir tiesības atļaut vai aizliegt viņiem piederošos mūzikas ierakstus (fonogrammas):

  • izplatīt;
  • padarīt pieejamu sabiedrībai pa vadiem vai citādā veidā tādējādi, ka tām var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un individuāli izraudzītā laikā. Piemērs: Mūzikas ieraksts ir ievietots interneta mājas lapā un tās apmeklētājiem ir iespēja to noklausīties un/vai lejuplādēt. Jēdziens "individuāli izraudzītā laikā" nozīmē, ka konkrētajam darbam sabiedrības loceklis var piekļūt jebkurā laikā pēc savas izvēles, vai nu tas būtu pkst.6.00 no rīta vai arī 18.00 pēcpusdienā. Darbs ir pieejams pastāvīgi, pretēji, piemēram, televīzijai, kur noteiktu raidījumu vai darbus sabiedrības locekļi var noskatīties televīzijas, nevis šo sabiedrības locekļu izvēlētos laikos. Savukārt, ar jēdzienu "individuāli izraudzītā vietā" jāsaprot tas, ka šim darbam var piekļūt no dažādām vietām - vai tas būtu Rīgā, vai Ņujorkā
  • nomāt, īrēt un publiski patapināt, arī gadījumos, kad tās izplatījis pats fonogrammu producents vai tas noticis ar viņa piekrišanu. Piemērs: Noklausīties bibliotēkā kādu mūzikas ierakstu, agrāk populāri bija arī nomāt filmas tai skaitā koncertu ierakstus DVD nesējos);
  • tieši vai netieši, īslaicīgi vai pastāvīgi reproducēt. Piemērs: Diskžokeji no vairākiem CD vai digitālajiem datu nesējiem, nokopē dziesmas un izkārto tās sev vēlamā dziesmu sarakstā, lai atskaņotu diskotēkās, pasākumos.

Neviena no iepriekš minētajām tiesībām nevar tikt izmantota bez producenta atļaujas. Šīs tiesības producents var atsavināt (atdot, pārdot, uzdāvināt un tml.) pēc saviem ieskatiem.

Producentiem ir tiesības saņemt atlīdzību par katru reizi, kad tiek izmantoti ( atskaņoti) viņu mūzikas ieraksti (fonogrammas). Izmantošanas veidi ir dažādi - pārraidīšana radio vai TV, atskaņota publiski – veikalos, bāros, restorānos, deju/mūzikas klubos, sporta klubos, frizētavās, skaistumkopšanas salonos un citās publiskas vietā vai retranslēšana pa kabeļiem vai satelītu.

Par to, kā saņemt atļauju izmantot ierakstus publiskajā vidē, vairāk uzzini arī ŠEIT!

 

Arī turpmāk skaidrosim ar mūzikas ierakstu veidošanu un mūzikas industriju saistītos jēdzienus, tāpēc piesekojies mums Facebook vai Twitter un uzzini jaunumus pirmais!

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!