Mēs savus albumus vai karjeru nekonstruējam

Raksta attēls - Mēs savus albumus vai karjeru nekonstruējam Fotokolāža: albuma "Hollow Bones" vāciņš / instagram.com/leitholde

06.07.2016 / Aiga Leitholde

"Nav nemaz tik daudz iespēju pavadīt laiku kopā ar "Black Sabbath", jo mums katram ir sava stingri noteikta dienas kārtība. Dienas noslēgumā mūsu ceļi krustojas un mēs sasveicināmies. Reizēs, kad esmu brīvs no darbiem, noteikti noskatos viņu šovu." - atklāj "Rival Sons" ģitārists Skots Holidejs (Scott Holiday).

Ar Skotu Holideju tiekamies stundu pirms "Rival Sons" konceta Arēna Rīga, kur viņi atklāja metālmūzikas leģendu "Black Sabbath" koncertu, lai aprunātos par grupas mūziku un jauno albumu. Latvijas klausītāji "Rival Sons" koncertā iepazina jau 2015. gada "Positivus festivālā". Grupas vārds pie mums arvien biežāk tiek pieminēts mūzikas cienītāju sarunās.

 

"Klausītāju savstarpējās sarunas ir vislabākais vieds, kā iepazīties ar grupu. Mirklī, pirms grupa ir kļuvusi ļoti populāra, klausītājam šķiet, ka grupa ir viņa grupa. Tas ir personiskāk, vai ne? Un, kad grupa kļūst tikpat populāra kā "Foo Fighters" un "Black Sabbath", tā kļūst par visu mīļāko grupu. Mūs klausītāji joprojām uztver privātīpašnieciski, savukārt mēs jūtamies aizkustināti un esam ar viņiem uz viena vilņa!" - saka ģitārists.

 

"Rival Sons" kopā sanākuši 2009. Gadā. Viņi izpilda blūza, soulmūzikas un rokenrola dižgaru iedvesmotu rokmūziku, iemantodami citu rokmūzikas leģendu ievērību. Viņus uzslavējuši ne vien "Black Sabbath", bet, piemēram, arī "Led Zeppelin" vokālists Roberta Plānts. Pirms mēneša, 10. jūnijā, iznācis grupas sestais albums "Hollow Bones". Ar savu mūziku grupa necenšas glābt pasauli vai oponēt/izdabāt aktuālajam viedoklim - "Rival Sons" mūzika drīzāk ir stāsts par savas izcelsmes, vērtību godāšanu un brīvības sajūtu.

 

"Mēs esam izvēlējušies distancēties no politikas, jo tas mums šķiet veselīgāk.

 

Manuprāt, mūzika daudziem ir eskeipisma veids. Mūzika cilvēku atbrīvo no daudzām lietām, kuras ikdienā mums dara rūpes.

 

Protams, mēs neuzgriežam muguru mums būtiskām lietām, un tam, kas, mūsuprāt, pasaulē būtu jāmaina. Taču, klausoties "Rival Sons" koncertu vai ierakstu, mūzika dos sava veida mierinājumu un brīvību. Mūzika dos iespēju uz brīdi aizmirst par daudzām šausmīgajām lietām, kas notiek ikdienā, un politiku, pār kuru mums ir ļoti maza teikšana Un ar skaidru prātu tev būs iespēja izbaudīt mūziku kā mākslas veidu!" - stāsta Skots.

 

 

Mūsdienās mūziķi var atrasties dažādos kontinentos un kopā ierakstīt albumu, taču šis nav "Rival Sons" gadījums. Kāda ir improvizācijas loma "Rival Sons" mūzikas radīšanā?

 

Improvizēšanai ir nozīmīga loma blūza, džeza un solmūzikas ierakstu radīšanā. Tā ir svarīga arī rokenrola un roka albumos. Mums sirdij tuva ir sajūta, ko var dzirdēt Teloniusa Monka, Džona Koltreina, Mailza Deivisa ierakstos. Tur nav nekā lēta. Tas ir tik augsts līmenis, kuru tu tā vienkārši domājot nevari sasniegt. Tas ir brīvs gara lidojums, kas tiek sasniegts turpat uz vietas ierakstu studijā, savā veidā tas ir kaut kas maģisks, kas ierakstu padara pilnīgu. Mēs esam darījuši visu, kas ir mūsu spēkos, lai arī savos ierakstos gūtu šo sajūtu.

 

 

Šķiet, rokgrupa vispirms tiek vērtēta pēc tā, cik labs ir tās koncertu sniegums.

 

Piekrītu. Kā tu vērtē mākslinieku? Pirmkārt, cik laba ir viņa dziesma. Otrkārt, cik neparasti viņi šo dziesmu izpilda. Kas attiecas uz "Rival Sons", mēs vienmēr esam uzskatījuši, ka mūsu īstā vieta ir uz skatuves. Mēs esam rokenrola grupa!

 

Mums nepieciešamas 30 dienas, lai ierakstītu albumu, un tad mēs atlikušo gadu pavadam koncerttūrē.

 

Ja mēs vēlētos, studijā varētu pavadīt ilgāku laiku. Taču mēs vēlamies nevis rast kompromisu ar sevi, bet gan iedzīt sevi stūrī, lai būtu iemesls momentāni reaģēt. Tikai šādi var notikt muzikālā attīstība. Kad esi komfortā, nenotiek nekas. Bet ierobežotais laiks mūs motivē arī lentē ierakstīt dzīvu, aizrautīgu muzikālo priekšnesumu.

 

 

Vai tas, ka grupas ierakstu kompānija ir "Earache Records", nevis kāda no lielajām izdevniecībām, atvieglo grupas ikdienu?

 

Es nezinu, pēc kādiem principiem šobrīd strādā lielās ierakstu kompānijas, jo jau ilgu laiku sadarbojos ar "Earache Records". Taču pirms kāda laika biju saistīts ar vienu no lielajām kompānijām, kuras paspārnē ierakstījām albumu. Ieraksta tapšanas process bija grūts un prasīja 1,5 gadus. Gala rezultāts bija lielisks, bet, klausoties šo albumu, es dzirdu darbu – ieraksta tapšanā patērēto laiku. Tas klausīšanos padara garlaicīgu un nogurdinošu. Arī citu grupu ierakstos var dzirdēt darbu – to, kā viņi sacer dziesmas, tās atkal un atkal pārraksta. Šādi ieraksti liek ausīm sāpēt, un es nekavējoties uzlieku kādu no Čaka Berija vai Sona Hausa ierakstiem, kuros ir dzīvā muzikālā izpildījuma svaigums. Un arī mēs savus albumus vai karjeru nekonstruējam. Studijā esam ļoti līdzīgi mežonīgam dzīvniekam, kura savaldīšanai būtu jāizmanto medību tīkls.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!