Laiks ir uzvarējis - īsfilma par pašmāju hiphopu

Raksta attēls -  Laiks ir uzvarējis - īsfilma par pašmāju hiphopu Ekrānšāviņš no īsfilmas

04.11.2015 / Inese Grīnberga

Trešdien, 4.novembrī, kanālā LTV7 plkst. 22:25 tiks rādītā dokumentālā īsfilma par divām paaudzēm Latvijas hiphopā - Ozolu un Fiņķi.

Īsfilma Laiks ir uzvarējis (34 min) vēstī par divām paaudzēm un diviem hiphopa māksliniekiem - Ozolu, hiphopa veterānu, un Fiņķi, kas sper pirmos soļus, lai kļūtu par nākamo žanra ikonu. Filma veidota studiju ietvaros. Filmas režisors ir Dāvis Dreimanis, kurš šobrīd apgūst režisora profesiju Latvijas Kultūras akadēmijas 4. kursā, iepriekš režisējis arī tādas īsfilmas kā Rebeka un Sabotāža. Izpildproducenta pienākumus uzņēmās Artūrs G. Jenots, kurš ir viens no analītsikā hiphopa bloga Tinteszobs autoriem. 

Kā informēja Artūrs G. Jenots, filmas nosaukums ir daļēja atsauce uz Fiņķa, viena no filmas varoņiem, dziesmu, kurai ir tieši tāds pats nosaukums, un kurai tieši šobrīd top videoklips.

Novembrī Latvijas Televīzijas septītajā kanālā (LTV7) turpinās jauno režisoru īsfilmu programma.

Lsm.lv ik nedēļu piedāvā iepazīšanos ar jaunajiem režisoriem. Šoreiz ar Dāvi Dreimani, īsfilmas Laiks ir uzvarējis režisoru.

Teksts: Anete Konste. Pilnais raksts LSM.LV.

Dokumentālā filma “Laiks ir uzvarējis” ir mēģinājums iezīmēt Latvijas hiphopa scēnas attīstību, par pamatu ņemot šī muzikālā žanra spilgtāko tēlu Ozolu jeb Ģirtu Rozentālu un jauno laiku censoni – reperi Fiņķi.

Pēkšņi atcerējos, ka gan skolā, gan mājās esam skatījušies Ozola vecos klipus. Ir tāds foršs čalis, kas Youtube slēgtajā kanālā salicis paša pirms aptuveni 15 gadiem VHS kasetēs rakstītus materiālus, kurus vairs nekur citur nevar atrast. Sapratu, ka Ozols ir fenomenāls! Neviens cits pie mums tā nav strādājis un nekad nestrādās,

stāsta Dāvis.

Dāvim nekad pašam pastiprinātas intereses par hiphopu nav bijis un neesot joprojām, taču Ozols interesējis kā ikona un kārtīgs brends, kuru zina pat viņa mamma:

Šo līmeni joprojām nevienam reperim nav izdevies pārsist – uzstāšanās Dziesmu svētkos, kopā ar Raimondu Paulu un pie prezidentes pils, kad Vaira Vīķe-Freiberga kameru priekšā atzina, ka hiphops ir vārda uzvara pār ladabadu.

Atcerējies par draugu, kurš ir labi pazīstams ar Latvijas reperiem, tāpēc neesot bijis problēmu tikt pie vajadzīgajiem kontaktiem: “Atšķirībā no Gustavo, kurš par saviem jaunības gadiem izsakās nelabprāt, Ozols ne noliedz, ne arī līdz galam kaunas par šiem laikiem."

Dāvim šķiet, ka kopumā attieksme pret hiphopa žanru Latvijā ir mainījusies, taču daļai tas joprojām asociējoties ar līdz ceļiem nolaistām biksēm un zelta zobiem.

Lai gan ir arī dziesmas, ko varētu pārdot masām, Latvijas šodienas reperi joprojām nevar izlauzties no nosacītas mūzikas pagrīdes. Piemēram, Edavārdiem, Fiņķim un ansim ir atsevišķi gabali, kuri varētu griezties radio, ja vien tiktu mērķtiecīgāk popularizēti,

uzskata režisors.

Vēl kādu problēmu Dāvis saskata mūsdienu reperu dziesmu tekstos.

“Viņiem pārāk patīk repot par pašu repu. Man nav īsti interesanti klausīties par to, kuri ir un kuri nav īstie reperi, vai arī kurš no viņiem netiek pietiekami cienīts,” skaidro Dāvis. "Jāsaprot, ka līdzīgi kā avangarda kino, arī pagrīdes hiphops ir nišas produkts, kas pamatā vienmēr interesēs tikai šauro cilvēku loku, tādēļ tagad lielai cilvēku daļai no hiphopa ir zināmas tikai tādas apvienības kā "Bermudu divstūris" un Gačo."

Filma Laiks ir uzvarējis šogad izpelnījās nominācijas vairākās festivālā Lielais Kristaps kategorijās.

Parmuziku.lv piedāvā ielūkoties ekskluzīvos kadros no Ozola personīgā arhīva ar paša mākslinieka komentāriem.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!