Pirms 30 gadiem pēc Pērkona koncerta Ogrē izdemolēja vilcienu: kādēļ tā notika?

Raksta attēls - Pirms 30 gadiem pēc Pērkona koncerta Ogrē izdemolēja vilcienu: kādēļ tā notika? Foto: kadrs no kinofilmas Vai viegli būt jaunam

19.08.2015 / Antra Bērtule

Jau 22. augustā Ogres estrādē notiek Kulakova nakts, atceroties par izdemolēto Ogres vilcienu pēc Pērkona koncerta pirms 30 gadiem.

Leģendārā latviešu dokumentālo filmu režisora Jura Podnieka filma Vai viegli būt jaunam? izseko Ogres koncertā iesaistīto jauniešu dzīvi pēc vairākiem gadiem, un tam seko vēl divas daļas: Vai viegli būt.. pēc 10 gadiem un Vai viegli..pēc 20 gadiem.

 

 

Jauniešu sodīšana - paraugprāva?

Pirms 30 gadiem, 1985. gadā, pēc Pērkona koncerta jaunieši skrējuši uz Ogres vilcienu, kurš tad bijis pārpildīts. Pēc koncerta emocijas vēl nebija norimušās, sākās dziesmu dziedāšana un aktīva uzvedība.

Vienā mirklī sākās arī vilciena demolēšana, sitot vagona stiklus, izsitot vagona lampiņas, izārdot krēslus, plēšot nost dermantīna virsmas, utt.

 

Tolaik nodarītie kaitējumi tika mērīti ap 5000 rubļu vērtībā. Taču grūtākais sekoja pēc tam, kad PSRS tiesa piešķīra dažādu līmeņu sodu 7 jauniešiem (6 no viņiem tiesas procesa laikā bija nepilngadīgi), viens no smagākajiem tika piespriests 3 gadu uzturēšanās labošanas iestādē, kuru gan vēlāk samazināja līdz 1 gadam.

Podnieks savā filmā Vai viegli būt jaunam? netieši uzdod jautājumu, vai toreiz jauniešu sodīšana nebija paraugprāva, ņemot vērā PSRS režīmu un jebkādas brīvdomības ierobežošanu. Žurnāliste Inga Sprinģe 2005. gadā, pieminot koncerta 20. gadadienu, raksta, ka vilcienu demolēšanas fakts tikai izvērsts publiski ar nodomu, un tā nebija nejaušība. Šodienas valodā runājot, negatīvais PR Pērkona koncertam un tam sekojošajiem notikumiem darīja savu, savukārt Pērkona dalībniekam Jurim Kulakovam ierosināja emigrēt no valsts.


Podnieka uzņemtajai filmai bijusi būtiska nozīme arī vēlāk notiekošajā, Gorbačova aizsāktajā, perestroikā jeb atkusnī, kuras procesi lielā mērā attīstījās līdz Baltijas valstu neatkarības atjaunošanai.

 

Roks kā Rietumeiropā


1985. gadā notikušais koncerts Pērkonam nozīmēja liegumu uzstāties pēc tam, neraugoties uz 3000 cilvēku auditoriju Ogres estrādē. Iespējams, ka tieši

kopības un brīvības sajūta kļuva par galveno katalizatoru vilciena demolēšanai, saprotot, ka ir iespējama cita, alternatīva, ikdiena, kurā nav jācieš no PSRS ierobežojumiem un piezemētās sadzīves.



1980. gadu vidū koncertos parasti bija sēdvietas, un rokkoncertu publika mūsdienu izpratnē, stāvot pie pašas skatuves, nepastāvēja. Arī tādēļ koncerts Ogrē kļuva par izņēmumu, jo jaunieši cēlās kājās, plaudēja līdzi un dejoja tā, kā to darītu kādā Rietumeiropas valstī.

 

Vilcienu vairs nedemolēs, pirotehnika - būs

Pēc 30 gadiem, jau 22. augustā Ogrē tiks rīkots grupas Pērkons koncerts, atceroties 1985. gada notikumus. Speciāli pasākumam tiks norīkots vilciens Rīga-Ogre, taču demolēt vilcienus nebūs atļauts, neraugoties uz dažādiem izteikumiem presē. Tomēr pirotehnika būs, un varam cerēt uz krāšņu šovu. Muzikoloģe Daiga Mazvērsīte Pērkonu min kā ļoti nozīmīgu grupu Latvijas rokmūzikas vēsturē, nesot savā mūzikā idejas par brīvību un jaunības maksimālismu.



Koncerta tiešraidi varēs klausīties 22. augustā, no 21.00, Latvijas Radio 2.

 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!