Tā, lai visiem skaidrs, par ko dzied ārzemēs - Transleiteris!

Raksta attēls - Tā, lai visiem skaidrs, par ko dzied ārzemēs - Transleiteris! Ekrānšāviņš no youtube

30.09.2015 / Alise Pabērza

Lai arī tulkošanu vairāk saista ar drukātu tekstu un mutvārdiem, arī mūzikā tulkošanai ir atradusies sava vieta. Par to paldies grupai Transleiteris.

Starptautisko tulku dienu svin 30. septembrī jau kopš 1991. gada. Šis datums ir izvēlēts par godu Svētā Hieronīma nāves dienai. Hieronīms nomira 420. gadā pirms mūsu ēras un vēsturē savu vārdu ierakstīja kā pirmais tulks pasaulē, kurš no senebreju un sengrieķu valodas pārtulkojis Bībeli latīņu valodā. 

Mūzikā varbūt gluži nav daudz ko tulkot, jo katrs mūziķis dzied vai nu dzimtajā vai kādā svešvalodā, kas liekus tulkojumus neprasa. Tomēr 2008. gadā Latvijas mūzikas lauciņā parādījās divi jauni puiši, kuri tulkošanu mūzikā iecēla pilnīgi jaunā līmenī - Transleiteris.

Transleiteris savu karjeras gājienu uzsāka iztulkojot Britnijas Spīrsas dziesmu Hit Me Baby One More Time jeb Sit mani bēbi vēl vienu reizi (šo dziesmu diemžēl vairs nevar atrast Transleiteris video arhīvos). Visticamāk vislielākos dueta panākumus nodrošināja tas, ka ārzemju izpildītāju dziesmu teksti tika tulkoti viens pret vienu, tas ir, neievērojot kādas gramatikas vai stilistikas normas, nepielāgojot teksta loģiku un labskanību latviešu valodai. Tieši šie tulkojumi daudziem atvēra acis par to, ko tad patiesībā dzied Pitbull, Lady Gaga, LMFAO un citi.

Ieskats Transleiteris daiļradē:

Transleiteris - Viesnīcas istabas serviss

Transleiteris - Bēbis

Transleiteris - Melnais Bembis

Transleiteris - Gangam stils

Transleiteris - Dziesma 2

Transleiteris - Man ir Pajāt

Transleiteris - Balle Klints Himna

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!