22. Starptautiskajā Baltijas baleta festivāla ietvaros notiks Zviedrijas dejas filmu vakars

Raksta attēls - 22. Starptautiskajā Baltijas baleta festivāla ietvaros notiks Zviedrijas dejas filmu vakars Ekrānšāviņš

20.03.2017 / Parmuziku.lv

20. aprīlī plkst.18 intelektuālajā kultūras klubā Film Noir (kinoteātrī Splendid Palace) 22.Starptautiskā Baltijas baleta festivāla ietvaros sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību un Zviedru institūtu norisināsies Zviedrijas dejas filmu vakars. Ieeja bez maksas.

Zviedru institūta prezentētās četras filmas, kas radītas pēdējo desmit gadu laikā, iepazīstina ar zviedru deju, plašu horeogrāfu spektru un dažādiem dejas stiliem. Filmu atšķirīgais tapšanas veids balstās uz tādiem estētikas instrumentiem kā forma, kompozīcija, ritms, gaisma un skaņa. Ritms ir kā kopsaucējs un viens no elementiem, kas raksturo gan filmu, gan deju, un tātad – arī dejas filmu. Ritma virzošais spēks vijas caur mēģinājumiem un variācijām, montāžu un demontāžu, attēla kompozīciju un ātrumu. Telpas un laika daļas un to vibrācijas ir stāstu veidojošie centrālie elementi. Šie stāsti aptver visu ikdienas dzīves absurdu līdz pat sirreālistiskiem sapņiem, līdz pat klusumā koncentrētam skaistumam.

Zviedrijas dejas kritiķe Sesīlija Ulsone (Cecilia Olsson) raksta, ka Zviedrijā neatkarīgās dejas joma vienmēr ir bijusi vāja gan finansiālajā, gan izpildītāju resursu ziņā. Arī dejas žanra uzplaukums, kas bija vērojams 20.gadsimta astoņdesmitajos gados, neveicināja dejai veltītu filmu rašanos, savukārt tehniskās problēmas un izmaksas radīja nepārvaramas grūtības. Tomēr vienlaikus ar tehnikas attīstību arvien vairāk zviedru horeogrāfu un brīvmākslinieku ir strādājuši pie dejas filmām. Deviņdesmitajos gados jaunā horeogrāfu paaudze, kas darbojās gan televīzijā, gan kā neatkarīgi producenti, atjaunoja interesi par šīm filmām, un tās kļuva tikpat pieprasītas kā savulaik tradicionālie skatuves šovi.

Dejas filmas, līdzīgi šiem stāstiem, protams, ir mākslas forma, kas svārstās uz robežlīnijas. Tās pauž kosmopolītisku avangardismu un rāda mums imagināras pasaules, kur saplūst kopā realitāte un fantāzija un kur labi zināmu žanru noteikti modeļi sabrūk, lai atkal parādītos jaunās formās. Kur skatītājam paša spēkiem jāveido interpretācijas, balstītas uz paša domām un jūtām.

Šī filmu kolekcija veidota,  par mērķauditoriju izvēloties jauno skatītāju.

THE LODGE //ALA

Koncepcijas autori, režisori: Gunilla Heilborna (Gunilla Heilborn) un Mortens Nilsons (Mårten Nilsson)

Mūzikas autors:  Kims Hiorteijs (Kim Hiorthøy)

Henriks sapulcina draugus savā vasaras mājā, kas atrodas dziļi mežā pie ezera. Kā pilsētnieki uztvers dabu? Kā viņi sapratīsies viens ar otru?

LONGING TO FLY / TO FALL // ILGAS LIDOT/ILGAS KRIST

Koncepcijas autore, režisore, komponiste, vokāls:  Ērika Janungera (Erika Janunger)

Producents un horeogrāfs: Oskars Frisks (Oskar Frisk)

Divi cilvēki dzīvo tādā pasaulē, kur apslēpti spēki izraisa negaidītas, savdabīgas kustības un notikumus. Šī filma ir dejas, kino, dizaina un mūzikas sintēze.

OUTSIDE IN // IEKŠPUS

Koncepcijas autors, horeogrāfs: Tūve Skeidsvols (Tove Skeidsvoll)

Režisors: Pēters Šēvins (Peter Sjövin)

Mūzikas autors: Juhanness Burstrems (Johannes Burström)

Sesīlija dejo mežā. Nekas nav tāds, kā izskatās, un Sesīlija nolemj iet savu ceļu...

THE RAIN // LIETUS

Režisors un horeogrāfs: Pontuss Lidberjs (Pontus Lidberg)

Režisors Ralfs Everss (Ralph Evers)

Ikdienišķa vide, dažāda vecuma cilvēki; kopīga tēma caurvij filmu un savieno epizodes kopā.

Biļetes uz 22.Starptautiskā Baltijas baleta festivāla koncertiem var iegādāties Biļešu Paradīzes un Biļešu Servisa kasēs un internetā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!