Jānis Ruņģis par labākajiem ģitāristiem

Raksta attēls - Jānis Ruņģis par labākajiem ģitāristiem Foto no personīgā arhīva

29.07.2016

Viens no jaunās paaudzes ekspresīvākajiem ģitārvīriem Latvijā noteikti ir Jānis Ruņģis. Viņš no ģitāras spēj izvilināt brīžiem pat neiespējamas skaņas, lai jau nākamajā momentā nospēlētu kādu it kā salīdzinoši vienkāršu dziesmu.

No kurienes Jānim šī lielā amplitūda, lūkojām noskaidrot viņa visu laiku labāko ģitāristu topā.

1. Jean “Django” Reinhardt (1910-1953)

Tīrradnis! Beļģu/franču izcelsmes. Viens no spilgtākajiem Eiropas džeza ģitāristiem – meistarīgi virtuozs! Manuprāt, ļoti gaumīgs! Cilvēki ir ļoti dažādi – vienam dimanti par cietu, citam putra par šķidru, bet šis vīrs spēlēja pārsvarā tikai ar diviem savas kreisās rokas pirkstiem (pārējie bija paralizēti) un, klausoties ierakstus, ne mirkli nav sajūta, ka kaut kā pietrūktu. Par spīti šiem fiziskajiem trūkumiem, viņš attīstīja jaunu ģitārspēles veidu, ko tauta nodēvēja par “hot” jazz guitar, kas vēlāk kļuva par franču/čigānu kultūras dzīvās mūzikas tradīciju. Daudzi viņa oriģinālskaņdarbi ir jau kļuvuši par džeza standartiem, kā “Minor Swing”, “Belleville”, “Nuages”, “Daphne”, “Swing ‘42” utt.

YouTube

2. James Marshall “Jimi” Hendrix (1942-1970)

Šķiet, ka šeit pat komentēt būtu lieki, jo maz pasaulē ir tādu cilvēku, kuri nebūtu ne reizi padzirdējuši par šo vīru. Maz ticams, ka kāds no visas pasaules ģitāristiem būtu vēl vairāk ietekmējis skatījumu uz ģitāras spēli, tās iespējām un daudzpusību tieši blūzā un rokmūzikā!
Karjeru uzsāka kā sesijas ģitārists, bet daudziem laikabiedriem tapa skaidrs, ka viņš agru, vai vēlu aizies solo ceļu. Uzzibsnīja, nospridzināja, nodega! Tā es trīs vārdos varētu nodēvēt viņa dzīvi, jo slavas virsotnes viņš paspēja izbaudīt vien nieka četrus gadus līdz devās tai saulē. Viņš izmainīja Ameriku, viņš izmainīja pasauli un cilvēci kopumā! Viņš bija liels pacifists un aktīvi iestājās pret karadarbību Vjetnamā un citviet, kā jau daudzi tā laika hipiju komūnas pārstāvji. Iesaku noskatīties visu leģendāro 1969. gada Vudstokas koncertu! Kā arī manu personīgi mīļāko viņa sastāvu “Band of Gypsys”!

YouTube

3. James Patrick “Jimmy” Page (1944)

Angļu izcelsmes. Karjeru arī aizsāka kā sesijas ģitārists. Vēlāk kļuva arī par producentu un dziesmu rakstītāju. Spēlēja grupā “The Yardbirds”. Kļuva plaši atpazīstams kā viens no grupas “Led Zeppelin” dibinātājiem. Šķiet, ka nevienu ansambli savā dzīvē neesmu tik daudz klausījies, kā šos vīrus, jo viņi neatgriezeniski izmainīja pasaules rokmūziku! Un, protams, uz labo pusi! Ļoti ietekmīgs ģitārists. Radošs, inovatīvs. Spēlēja arī ģitāru ar diviem grifiem. Izmantoja tereminu. Nodarbojās ar okultismu un melno maģiju (tā vismaz tautā runā). Viņa dēļ, kā pirmo ģitāru, es nopirku “Les Paul” formas instrumentu, kā arī pēcāk leģendārās firmas “Danelectro” ģitāru. (Tur daļēji vainīgs ir arī “Pink Floyd” dibinātājs Syd Barrett). Iesaku noklausīties albumus: “How the West Was Won”, “Houses of the Holy”, “Presence”, “Coda”, “Led Zeppelin”!

YouTube

4. Francisco Gustavo Sanchez Gomez jeb Paco de Lucia (1947-2014)

Spāņu izcelsmes flamenko ģitāras stila virtuozs, komponists, producents. Šis ir viens no tiem vīriem, kurš savulaik iedzina mani kompleksos, jo šķiet, ka viņa augstumus sasniegt gluži vienkārši nav iespējams! Gan labās, gan kreisās rokas tehnika ir “wow”! Viņš padarīja flamenko par pasaules “trendu”. Sāka spēlēt ģitāru piecu gadu vecumā. Tēvs spieda viņam spēlēt divpadsmit stundas dienā un pat izņēma viņa ārā no skolas! Lūk, te ir rezultāts!

YouTube

5. John Weldon Cale jeb JJ Cale (1938-2013)

Šis ir mans personīgais mīlulis! Manuprāt, ģeniāls mākslinieks! Leģendāra personība!
Daudziem, iespējams, šķitīs, ka viņš nav tas pats labākais ģitāras spēlētājs savas vienkāršības dēļ, bet, manuprāt, viņā ir īpašs dziļums, liela dzīves pieredze, gudrība un viedums! Dziedātājs, dziesminieks. Viņš ir ietekmējis neskaitāmi daudz mākslinieku, kā, piemēram,
Mark Knopfler, Neil Young, John Mayer, “Lynyrd Skynyrd”, Johnny Cash, Eric Clapton, kurš viņu patiesībā padarīja ļoti populāru, jo „kaveroja” dažas viņa dziesmas („After Midnight”, „Cocaine” utt.) Viņam piedēvē statusu „Tulsa Sound” (no turienes nācis). Patiesībā pārāk daudz stāstāmā sakrājies par šo cilvēku, tāpēc iesaku gluži vienkārši paklausīties viņa daiļradi un palasīt vairāk par viņa dzīvi. Iesaku noklausīties albumus: “5”, “Naturally”, “Okie”, “Number 10”, “Troubadour”.

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!