Janvārī Rēzeknē atkal skanēs vīru kora „Pravoslavnije pevčije“ balsis

Raksta attēls - Janvārī Rēzeknē atkal skanēs vīru kora „Pravoslavnije pevčije“ balsis Afiša

03.01.2019 / Parmuziku.lv

Piektdien, 11. janvārī, plkst. 18.00 Latgales vēstniecībā GORS pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal skanēs Maskavas vīru kora „Pravoslavnije pevčije“ (Pareizticīgie dziedoņi) balsis. Koris diriģenta Georgija Smirnova vadībā izdziedās krievu komponistu rakstīto garīgo mūziku un krievu tautas tradicionālo mūziku.

Maskavas koris „Pravoslavnije pevčije“ (Pareizticīgie dziedoņi) tika izveidots 1992. gadā, apvienojoties labākajiem profesionālajiem dziedoņiem no Maskavas baznīcu koriem. Krievijā, kur izcilu vīru koru nav mazums, tas pelnīti tiek uzskatīts par labāko kori, kas turpina jau kopš 16. gadsimta Krievzemē pastāvošo dziedošo diakonu koru tradīcijas. Kora repertuārā ir krievu garīgā kormūzika kopš tās pirmsākumiem līdz pat 20. gadsimtam ar īpašu uzsvaru uz pirmsrevolūcijas Maskavas skolas komponistu mūziku, tostarp – Aleksandra Kastaļska, Pāvela Česnokova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbiem. Kora koncertos izskan arī tautā iemīļoti krievu tautas tradicionālās mūzikas skaņdarbi. Koris ir piedalījies daudzos starptautiskos festivālos Krievijā (Maskavā), Vācijā, ASV, Šveicē un Itālijā.

Kora dibinātājs, diriģents un mākslinieciskais vadītājs Georgijs Smirnovs – kormeistars un muzikologs – ir Maskavas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas fakultātes absolvents. Pirms kora „Pravoslavnije pevčije“ izveidošanas Georgijs Smirnovs bijis vairāku Maskavas profesionālo vīru koru un baznīcas koru diriģents un kormeistars, kā arī studējis krievu baznīcas dziedāšanas vēsturi. Būdams izdevniecības „Muzika“ redaktors, viņš sagatavojis izdošanai vairākus krievu garīgās mūzikas krājumus. Īpaši atzīmējamas ir 1989. gadā izdotās Sergeja Rahmaņinova Vesperes (Всенощное бдение) – pēc 70 gadu ilgas aizmirstības tas bija viens no pirmajiem krievu garīgas mūzikas izdevumiem. 2012. gadā Georgijs Smirnovs kļuva par arhiereju kora vadītāju Ostankinas baznīcā.

Gaidāmajā koncertā solists būs diakons-mūks Juvenāljs (Lapšins), kurš dzimis 1983. gadā. 2004. gadā viņš tika iesvētīts par diakonu un 2012. gadā absolvēja Tālo Austrumu Valsts Mākslas akadēmiju (Jeļenas Glušenko vokālo klasi). Diakons-mūks Juvenālijs ir daudzu starptautisku konkursu laureāts. Kopš 2012. gada kalpo Patriarha pārstāvniecībā Ostankinā  (Maskavā).

Kopš 1998. gada koris „Pravoslavnije pevčije“ pareizticīgo Ziemassvētku laikā regulāri koncertē Latvijā, kurp to aicina Hermaņa Brauna Fonds. Latgales vēstniecībā GORS vīru kora „Pravoslavnije pevčije“ uzstāšanās savulaik bija kļuvusi par janvāra sākuma tradīciju un nu atkal gaidāma tikšanās šogad. Šī gada janvārī koris Latvijā uzstāsies ar diviem koncertiem – 10. janvārī Rīgas Domā, bet 11. janvārī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē. Rēzeknes koncerta ieejas biļetes sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un „Biļešu Paradīze” biļešu sistēmās, cena 10,00–17,00 €. GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 10 % atlaide. Plašāk: http://latgalesgors.lv.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!