Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks – Juris Matuzelis

Raksta attēls - Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks – Juris Matuzelis

28.01.2020 / Parmuziku.lv

Elementi, kas nepieciešami, lai izveidotu veselu mūzikas vai izklaides industrijas kopumu ir pietiekami daudz, tāpāt arī speicālistu loks, kuri nepieciešami, lai paveiktu visus uzdevumus. It īpaši mūsdienās, kad robežas starp pasākumiem klātienē saplūst ar to kas iespējams virtuālajā realitātē un otrādi. Tapēc ir pienācis laiks iepazīstināt ar nākamo cilvēku - multimediju dizaina speciālistu.

Juris Matuzelis /46 gadi/ multimediju mākslinieks

Izglītība: Esmu mācījies, Rīgas 31. vidusskolā (tolaik to sauca - Viļa Lāča Rīgas 31. Vidusskola). Jāsaka, ka šī ir arī vienīgā macību iestāde, kuru esmu apmeklējis. Pēc vidusskolas beigšanas bija doma stāties Rīgas Tehniskajā Universitātē un mācīties programmēšanu. Apmeklēju pāris reizes iestājkursus, bet tā kā man ar augstāko matemātiku nebija pa ceļam, tad šo domu atmetu. Skolā daudz laika pavadīju sporta zālē un informātikas kabinetā, jau tad datori un sports man bija īpaši mīļi. Kādu brīdi vidusskolā pat paguvu pastrādāt par informātikas pulciņa pasniedzēju. Skolu pabeidzu 1992.gadā un sāku meklēt sev tīkamu nodarbi dzīvē. Tad nu nejauši vai likumsakarīgi nokļuvu pirmajā Latvijas Neatkarīgajā Televīzija – NTV-5. Vēlāk šis kanāls tika pārdēvēts par LNT.

Darba pieredze: Darba pieredze pa šiem gadiem ir savākusies raiba. Joma gan ir viena un tā pati. Pirmā darba vieta bija NTV-5. Pēc trīs menešu pašmācības ar TV pulti es sāku strādāt kā viens no trijiem tiešā ētera ziņu režisoriem. Darba pienākumi bija gan ziņu raidījuma palaišana ēterā pie TV pults, gan diktora tekstu sarakstīšana uz viena no diviem Apple datoriem. Viens bija NTV-5 ziņu dienesta vadītāja Kārļa Streipa rīcībā, otrs mūsu. Abus datorus Kārlis pats bija atvedis no tālās Amerikas. Šis darbs televīzijā aizsāka manu kaisli pret TV, video. Vienvārdsakot – ekrānmākslu.

Vairākus gadus strādāju televīzijā par pults režisoru tādos TV kanālos kā NTV-5, PiccaTV, RBS TV, LNT. Laikam ejot sapratu, ka man ar to ir par maz un sāku meklēt jaunus izaicinājumus. Tā kā mana kaisle pret datoriem tikai nostiprinājās, tad pieņēmu izaicinājumu kļūt par montāžas režisoru kompānijas Karma Sports veidotajā sporta raidījumā “Basketbola apskats”. 90-to gadu beigās televīzijās nebija izplatītas nelineārās montāžas, kas šodien ir katrā datorā pieejamas. Vairākus gadus strādājot par montāžas režisoru, es apguvu ne tikai video montāžas lietas, bet arī sāku apgūt datorgrafiku un ar to saistītās lietas. Daudzus gadus nostrādājot algotu darbu uzņēmumos, sapratu, ka lai attīstītu savu radošumu, ir jāiet savs ceļš. Pirms vairākiem gadiem nodibināju savu uzņēmumu PFX Visual Solutions. Šobrīd darba lauks ir TV kanālu un raidījumu vizuālo noformējumu izstrāde un veidošana, mūzikas klipu video montāža un pēcapstrāde (krāsu korekcija, vizuālie specefekti), filmu vizuālo efektu veidošana, koncertu daudzkameru ieraksta režija un video montāža, koncertu ekrānu satura veidošana un TV muzikālo šovu tiešraides režija. Paralēli montāžai, datorgrafikas veidošanai, 3D modelēšanai, daru arī sākotnēji apgūto lietu – esmu pults režisors dažādos TV šovos. Jau vairākus gadus manis veidoto TV režiju muzikālajiem priekšnesumiem var redzēt tādos raidījumos kā X Faktors (TV3), Supernova (LTV).

Šajos raidījumos izmantoju tehnoloģijas, kas ir salīdzinoši jaunas un iepriekš Latvijā nekad nebija izmantotas. Tā ir automatizētā pults vadības sistēma Cuepilot, kas ir veidota Dānijā un kopš 2014. gada tiek izmantota Eirovīzijas starptautiskā dziesmu konkursa priekšnesumu veidošanā. Vairākus gadus biju Positivus festivāla lielās skatuves TV pults režisors un ir bijusi pieredze strādāt ar tādām lielām grupām kā Manic Street Preachers (UK), Friendly Fires (UK), Imagine Dragons (USA), The XX (UK), Editors (UK), Mark Ronson & The Business Intl. (UK), James (UK) uc. Kopš 2005. gada esmu grupas “Prāta Vētra” video klipu, koncerta ekrānu satura un koncertu daudzkameru ieraksta režisors un koncerta montāžas režisors ciešā sadarbībā ar grupas bundzinieku Kasparu Rogu.

Starptautiskā pieredze: Esmu strādājis kā TV pults režisors Azerbaidžānā raidījuma Voice Azerbaijan 2015.g. ierakstā. Veidojis koncertierakstus Kazahstānā kā arī grupas “Mumiy Troll” koncerta ierakstu Maskavā un Pēterburgā. Ar grupu “Prāta Vētra” kā TV pults režisors esmu piedalījies daudzos festivālos gan Eiropā, gan Krievijā.

Lai gan jau paguvi detalizēti izstāstīt par savu darbības jomu, tomēr vēlreiz apkopojot - kādi ir Tavi pienākumi,  kā varam Tevi nosaukt?
Laikam precīzākais nosaukums būtu multimediju mākslinieks. Tajā ir apvienots gan TV režija, video montāža, video pēcapstrāde, grafiskais dizains, video specefekti, 3D modelēšana, VJ, DVD un Blu-ray disku programmēšana. 
 
Ar kuru no padarītajiem darbiem/projektiem lepojies visvairāk?
Katrs projekts ir citādāks un ar to varu lepoties. Vairāk var izcelt pēdējo gadu ”Prāta Vētras” tūres koncertu ierakstus, arī "X Faktors" un "Supernova" muzikālo priekšnesumu risinājumus.
 
 
No kā sastāv Tava ikdiena?

Aizvest bērnus no rīta uz skolu, izvest suni pastaigā un tad ir tikšanās, daudz telefonsarunu, epastu, darbu kaudze un nebeidzams ”deadline šodien”.

Kādi ir lielākie, biežākie ikdienas darbā sastopamie izaicinājumi?
Katru dienu ir izaicinājums, kā atrisināt šo vai citu lietu. Klientu vizuālās vēlmes ir dažādas un dažkārt kosmiskas. Mans izaicinājums ir to atrisināt. Tādēļ jau uzņēmuma nosaukumā ir ietverti vārdi ”visual solutions”.
 

 

Kuras izglītības ceļā apgūtās prasmes pielieto darbā? Kādas īpašības nepieciešamas veiksmīgam producentam?
Svarīgākais ir iemācīties domāt un domāt plaši. Laikam nebūšu orģināls sakot, ka spēja domāt un analizēt ir pats svarīgākais. Manā gadījumā arī vizualizēt vēl neesošas, netaustāmas lietas. Protams arī fantazēt, jo tā rodās idejas, kas vēlāk tiek realizētas. Manā darba specifikā gala produkts ir nesataustāms, tikai vizuāli redzams, sadzirdams un emocionāli sajūtams. Protams arī pieredze, kuru var izmantot tikai kā atspērienu. Viss kas bija vakar, jau ir bijis.
 
Kā neļaut rutīnai pārņemt sevi? Kā padarīt katru dienu interesantu? Vai Tev vispār mēdz kļūt garlaicīgi?

Lai nepārņemtu rutīna ir visu laiku jāmācās, jāattīsta prasmes, jāiet uz priekšu. Viss attīstās ļoti strauji, jebkura joma. Lai būtu apritē, ir nepārtraukti jāapgūst jaunais. Man laikam nav raksturīgi ”iesēsties rutīnā”. Ja paliek neinteresanti tas ko daru, tad tas pats sāk attālināties un nāk vietā kas cits. Garlaicīgi noteikti nav jau pēdējos 10 gadus.

Vai ir kas tāds, par ko sapņo, Tavas jomas “Everests”?
TV muzikālo priekšnesumu režijas jomā tā noteikti būtu dalība ”lielajā” Eirovīzijā. Ja par datorgrafiku, tad taisīt vizuālos effektus kādai lielai filmai. Man šķiet, ka viss ir iespējams. Vajag tikai kārtīgi darīt to, kas patīk.
 
 
Kas ir dziesma, kuru pēdējo noklausījies? Vidoklips? Apmeklēts koncerts/ pasākums? Spilgtākais pēdējā laika iespaids.
Katru dienu klausos mūziku strādājot. Ja veidoju datorgrafiku, tad parasti skan meditatīva stila mūzika. Bet klausos jebkāda stila mūziku attiecīgajam noskaņojumam un aktivitātei. Škiet, ka beidzamā dziesma bija kāda no "Mumiy Troll" koncertierakstā dzirdamajām, jo esmu sācis darbu pie koncertieraksta montāžas. Kā skatītājs biju pēdējā Muse koncertā Arēnā Rīga. Pašmāju mākslinieku lielajos koncertos parasti ir sanācis strādāt.
Spilgtākie iespaidi noteikti saistās ar ceļošanu, piemēram, milzīga zirnekļa tvarstīšana viesnīcā Taizemē!
 
Nobeigumā, lūdzu, dod padomu jauniešiem, kas vēlas strādāt mūzikas/ pasākumu industrijā?
Mērķtiecīgi ejiet uz savu lietu, par ko sapņojiet. Ja Jums tas šobrīd liekās neiespējami, tad nākamajā mirklī Jūs jau esat tur iekšā. Izglītojieties tajā, kas Jūs interesē, lasiet, meklējiet, eksperimentējiet, kļūdieties, dariet. Nekad nebaidieties jautāt, ja ko nezināt. Visu nevar zināt! Bez tā visa nekas nesanāks.
 
 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!