MUUD publicē pašnāvības tēmai veltītu mūzikas videoklipu “Nedienas”

Raksta attēls - MUUD publicē pašnāvības tēmai veltītu mūzikas videoklipu “Nedienas” Ekrānšāviņš no video

16.09.2021

Mūzikas projekts “MUUD” publicē jaunu dziesmu un videoklipu “Nedienas”. Tajā atklātas sabiedrībā neviennozīmīgās pašnāvības, atkarību un psihiskās veselības tēmas.

Videoklips filmēts šī gada aprīlī, taču tā nodošana skatītājiem septembrī nav izvēlēta nejauši. Rudens nereti ietekmē cilvēku kopējo emocionālo stāvokli. Katru gadu 10. septembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules pašnāvību novēršanas diena, savukārt 10. oktobrī - Pasaules psihiskās veselības diena.

Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem Latvija joprojām ir viena no vadošajām valstīm pabeigtu pašnāvību skaita ziņā uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, pašreiz ieņemot 2. vietu Eiropas Savienībā un 15. vietu pasaulē. 

 “Ar šo videoklipu vēlamies aktualizēt nepieciešamību runāt atklāti par mentālām problēmām un to postu, lai spētu izveidot efektīvu dialogu un kultivētu iecietību pret tiem, kas šādām sāpēm iet cauri,” stāsta videoklipa “Nedienas” režisore Anita Gigante. “Lai gan videoklipā atainotas ekstremālas situācijas, tās nav interpretējamas tieši, bet gan kā alegorija par katra iekšējo mentālo cīņu, veiktajām izvēlēm un sķietami bezizejas situācjām, kādās to rezultātā esam nonākuši. Mēs visi esam saskārušies ar sāpēm un izmisumu, bet daudziem šīs sajūtas kļūst par konstantu esības sastāvdaļu, ko nav iespējams atrisināt pašu spēkiem. Tādēļ nepieciešams vairot izpratni par mentālām problēmām, kā arī biežāk jāauzdod jautājums: kā es varu palīdzēt?” tā Anita Gigante.

VSIA „Psihiatrijas un narkoloģijas centrs” Ambulatorā centra „Pārdaugava” psihiatrs Daniels Šamburskis atklāj: “Savā praksē bieži nākas saskarties ar cilvēkiem, kuri bijuši tuvu pabeigtai pašnāvībai. Vēlāk viņi atzinuši, lai cik liela būtu bezizejas sajūta, vienmēr jādod nākamā iespēja. Cilvēkam ar domām par pašnāvību būtu par savām sajūtām kādam jāizstāsta. Nevajag kautrēties un par to jāizrunājas ar sev tuviem cilvēkiem, kas palīdzēs saņemt nepieciešamo palīdzību. Svarīgākais ir spert pirmo soli. Ja kāds tev ir uzticējies un atklājies par savām sajūtām, to nedrīkst atstāt bez uzmanības. Cilvēkam ar pašnāvības domām būtu jāsaņem ģimenes ārsta, psihiatra, psihologa, psihoterapeita vai krīzes centra speciālista konsultāciju, ko var organizēt plānveidā vai neatliekami, piemēram, zvanot uz īso numuru 112.”

Jautāts, vai palīdzību ir iespējams saņemt anonīmi un bez maksas, Daniels Šamburskis norāda: “Visbiežāk profesionālu konsultāciju vai tūlītēju palīdzību iespējams saņemt tikai personalizēti, proti, reģistrējot palīdzības saņēmēja datus, taču psihiatriskā palīdzība Latvijā, līdzīgi kā citās pasaules valstīs, ir bezmaksas.  Savukārt anonīmu palīdzību iespējams saņemt krīzes centrā. Tālrunis 116123 paredzēts psihoemocionālā atbalsta sniegšanai pieaugušajiem, kas ir pilnībā bezmaksas. Ja krīzes situācijā nonācis bērns vai pusaudzis, jāzvana uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111. Palīdzība tiek piedāvāta latviešu, krievu un angļu valodās.”

Dziesma “Nedienas” ir daļa no trešā “MUUD” mūzikas izlaiduma, kura tematika ir mentālā veselība un tās sarežģījumus ietekmējošie faktori. Šī gada vasarā pie klausītājiem nonāca pirmie divi mūzikas izlaidumi, kas ietvēra katrā pa trīs dziesmām. Projekta “MUUD” dibinātāji ir Latvijas lielākās hiphopa apvienības “Kreisais Krasts” dalībnieki Punkts uz I (Ingus Šusts), Cepums (Mārtiņš Mednis), Jānis Krūmiņš, kā arī videooperators un režisors Toms Rings.  “MUUD” mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz problēmām un tabu tēmām, mūzikā atklājot indivīdu emocijas un personību dažādās puses. Ar “MUUD” līdz šim sadarbojušies tādi mākslinieki kā E.V., Henny (Henrijs Mucenieks), Būū, marcways, Hamilli. 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!